Saudska_Arabia_sa_snazi_ziskat_viac_ako_425_miliard

Saudská Arábia v rámci svojej kampane zameranej na hospodársku diverzifikáciu v priebehu najbližších 10 rokov pritiahla 1,6 bilióna rialov (takmer 429 miliárd dolárov) do investícií súkromného sektora. S týmto vyjadrením prišiel samotný energetický minister Khalid al-Falih.

Plán sa zameriava na usmerňovanie investícií prostredníctvom Národného programu pre priemyselný rozvoj a logistiku, ktorý vznikol v rámci programu “Vision 2030” pod taktovkou Saudského korunného princa – Mohammeda bin Salmana. Táto rozsiahla iniciatíva sa zameriava na diverzifikáciu ekonomiky kráľovstva od závislosti na rope a je zameraná na vytváranie pracovných miest v súkromnom sektore.

Podrobnejšie oznámenie príde v priebehu zajtrajšieho dňa, kedy by al-Falih by mal predstaviť projekty v hodnote 70 miliárd rialov pre oblasť energetiky, baníctva, priemyslu a logistiky. Tieto projekty opísal ako “pripravené na rokovania” a dodal, že 50 miliárd dolárov sa nachádza v ďalších projektoch súvisiacich s armádou, chemikálií a malých podnikov, aj keď tie budú oznámené neskôr.

Minister dopravy uviedol, že program bude zahŕňať 60 logistických iniciatív vrátane piatich nových letísk a 200 kilometrov železníc.

Al-Falih na konferencii pred novinármi poznamenal: “Jedná sa o rozsiahle ambície, ale jedná sa o viac ako desaťročné obdobie, takže k dispozícií máme aj čas.”

Minister ďalej uviedol, že vláda bude hľadať vhodné domáce i zahraničné investície. Povedal, že očakáva “obrovský prínos” zo strany súkromného sektora v oblasti medzinárodnej scény, ale že orgány “ponechajú väčší podiel so zameraním na súkromný sektor Saudskej Arábie.”

Súvisiace:
Saudská Arábia plánuje výstavbu $500 miliardového megamesta
Saudská Arábia chce byť najlepším dovolenkovým cieľom na pláži

Zápory v súkromnom sektore

Ekonomika Saudskej Arábie v priebehu minulého roka, prvýkrát za takmer desaťročie čelila poklesu, keďže zvýšená záťaž zasiahla aj jej súkromný sektor. Podnikatelia museli čeliť vyšším cenám elektriny a pohonných hmôt a 5% dani z pridanej hodnoty (DPH), ktoré boli zavedené na začiatku roka. Nezamestnanosť, ktorá sa od minulého leta pohybuje na hodnote viac ako 12 percent, je na najvyššej úrovni za desať rokov. Rozpočet kráľovstva pre rok 2019 ráta s vôbec najvyššou hodnotou v histórií, keďže vláda zvyšuje výdavky na podporu rastu v dôsledku nižších cien ropy.

Priame zahraničné investície (PZI) budú podľa vyjadrení ekonómov pre realizáciu ambícií korunného princa Vision 2030, kľúčové. Ale od roku 2008 sú neustále v klesajúcom tempe, keďže v roku 2008 dosiahli maximum na hodnote 39,5 miliardy dolárov, ale každoročným poklesom sa v roku 2017 dostali len na úroveň 1,4 miliardy dolárov (podľa OSN). Prekážky zostávajú vo forme nedostatku zručností a nižších cien ropy, ako aj rastúcich medzinárodných obáv ohľadom nepredvídateľnosti a represívnej taktiky mocného, mladého korunného princa Saudskej Arábie – Mohameda bin Salmana.

Aj napriek rozširujúcej sa populácie mládeži a prístupu na masívny regionálny trh sa mnohí medzinárodní investori – okrem iného aj Larry Fink z investičnej skupiny – BlackRock a Stephen Schwarzman z firmy Blackstone Group – aj naďalej zastávajú investícií v tomto kráľovstvo a tvrdia, že vidia významný dlhodobý potenciál.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár