Saudska_Arabia_po_prvej_emisii_islamskych_dlhopisov_predaj_opakuje_2017_sukuk

Saudská Arábia aktuálne druhýkrát vo svojej histórii využila medzinárodné trhy dlhopisov.

Predaj islamských dlhopisov tohto kráľovstva v hodnote 9 miliárd amerických dolárov prichádza menej ako šesť mesiacov po tom, čo táto najväčšia krajina vyvážajúca ropu na svete prvýkrát využila globálne trhy dlhopisov, predajom bežných obligácií o rozsahu 17,5 miliárd dolárov.

Polovica nových islamských dlhopisov bude splatená do 5 rokov, zatiaľ čo zvyšok z nich bude splatný za 10 rokov.

Súvisiace: Emisie islamských dlhopisov – Sukuk(ov) zaznamenajú dlhodobý rast

Snaha o získanie finančných prostriedkov od celosvetových investorov nasleduje po prepade cien ropy, čo v tomto kráľovstve viedlo k vymazaniu obrovského rozpočtového prebytku. Ešte pred piatimi rokmi bolo nemysliteľné, aby na ropu bohatá Saudská Arábia si musela zo zahraničia požičiavať peniaze.

Saudská Arábia v decembri poznamenala, že schodok rozpočtu pre tento rok dosiahne 198 miliárd rialov (53 miliárd dolárov) alebo 7,7% svojho HDP. Dlhy sa snažila znížiť využitím svojich devízových rezerv.

Devízové rezervy Saudskej Arábie boli naozaj zasiahnuté. Posledné údaje ukázali, že vo februári ich objem klesol na 514 miliárd dolárov, od 593 miliárd dolárov, v rovnakom mesiaci minulého roka.

Saudska_Arabia_po_prvej_emisii_islamskych_dlhopisov_predaj_opakuje_2017_sukuk_1

Dopyt investorov pre nákup Saudského dlhu sa nezdá byť problémom.

Saudská tlačová agentúra dnes uviedla, že vláda za novú emisiu dlhopisov dostala ponuky v hodnote 33 miliárd dolárov. Dlhopisy, známe ako “sukuk,” ktoré sú v súlade s právom šaría alebo islamskými zásadami, neumožňujú platbu úrokov.

Súvisiace: Saudská Arábia prišla o ceny benzínu v hodnote 16 centov za liter!

John Sfakianakis, ktorý je riaditeľom ekonomického výskumu v Gulf Research Center v Rijáde povedal: “Saudská Arábia aj naďalej ohromila predajom sukukov, keďže dopyt bol rozsiahlym a to najmä aj pred veľkonočnými prázdninami v Európe a Spojených štátoch,” … “Táto emisia dlhopisov pomôže zmierniť tlak na devízové rezervy a bude prehlbovať program dlhopisov Saudskej Arábie.”

V minulom roku, Saudská vláda odhalila plán s názvom “Vision 2030/Vízia 2030” s cieľom diverzifikovať svoju ekonomiku. Taktiež oznámili opatrenia fiškálnej zodpovednosti, ktoré majú byť vykonané v priebehu troch rokov. Vláda varovala pred vážnymi následkami, ak nepristúpi k dramatickým úsporným opatreniam, vrátane obmedzeniu aktivít a zvyšovaniu daní.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNN

Facebook komentár