Dokazu-USA-vyriesit-problem-Europy-s-plynom

Severoatlantické námorné trasy budú tento rok veľmi zaneprázdnené, keďže armáda amerických dodávok zemného plynu smeruje do Európy, čo pomôže kontinentu znížiť jeho závislosť od ruských energií, po invázii na Ukrajinu.

Bidenova administratíva v piatok uviedla, že Spojené štáty v roku 2022 budú spolupracovať s ďalšími dodávateľmi na odoslaní ďalších 15 miliárd metrov kubických skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európskej únie.

Experti pre oblasť energií tvrdia, že americké exportné terminály LNG budú tento rok naozaj “rozpálené“, keďže je cieľ Bidenovej administratívy už dávno na dosah.

Komoditní analytici z holandskej banky ING, uviedli: „Zvýšenie o 15 miliárd kubických metrov oproti úrovniam z roku 2021 by malo byť dosiahnuteľné, najmä ak budeme v tomto roku naďalej svedkami silných tokov, ktoré sme videli doteraz.“

Súvisiace: Rusko varuje pred ropou za $300 a hrozí odstavením plynu

Dodávky plynu z USA a Ruska

O akom množstve zemného plynu hovoríme? Nárast o 15 miliárd metrov kubických ani zďaleka nenahradí dovoz ruského plynu do Európy, ktorý v roku 2021 predstavoval približne 155 miliárd metrov kubických.

Ale to je len začiatok.

Alex Froley, analytik pre oblasť zemného plynu v spoločnosti Independent Commodity Intelligence Services, poznamenal: “15 miliárd kubických metrov LNG (skvapalneného zemného plynu) je veľké číslo. To sa rovná zhruba jednej šestine ročného dopytu po zemnom plyne v Nemecku.”

Pamätajte: LNG sa neprepravuje potrubím. Namiesto toho sa plyn ochladí na kvapalinu a naloží sa na lode. Poslanie ďalších 15 miliárd kubických metrov do Európy by znamenalo ďalších 150 lodných nákladov, plávajúcich cez Atlantik.

Loď americkej pobrežnej stráže prechádza popri prepravnej lodi Asia Vision pre skvapalnený zemný plyn (LNG) kotviacej v texaskom termináli Sabine Pass.

Loď americkej pobrežnej stráže prechádza popri prepravnej lodi Asia Vision pre skvapalnený zemný plyn (LNG) kotviacej v texaskom termináli Sabine Pass.

Je pozoruhodné, že Spojené štáty sú vôbec schopné Európe pomôcť.

Spojené štáty odoslali svoj prvý náklad LNG v rámci všetkých 48 štátov v roku 2016 a len za 6 rokov sa stali najväčším svetovým vývozcom, keďže revolúcia bridlicového zemného plynu zvýšila domácu produkciu a zmenila krajinu na veľmoc, v rámci svetových trhoch s energiou.

USA v decembri po prvý raz vyviezli viac LNG ako konkurenčný producenti Katar a Austrália. Podľa Americkej energetickej informačnej agentúry bude do roku 2022 ako celok, najväčším exportérom na svete.

Spojené štáty v nasledujúcich rokoch ešte dosiahnu navýšenie kapacít.

Začiatkom tohto roka Ed Crooks z Woods Mackenzie, uviedol: „USA majú bohaté zásoby plynu, vo všeobecnosti priaznivé politické a regulačné prostredie a skúsený a schopný logistický priemysel, vďaka čomu sú jednou z najatraktívnejších lokalít na rozvoj nových exportných kapacít.“

Súvisiace:
Použije Putin ropu a zemný plyn, ako odpoveď na sankcie Západu?
Európska únia pravdepodobne na Rusko neuvalí ropné embargo

Obrovský nárast cien zemného plynu v Európe priťahoval stále viac dodávok z USA a to dokonca ešte pred piatkovým vyhlásením Bidenovej administratívy.

Európska únia v prvých troch mesiacoch roka z USA podľa Froleyho doviezla viac ako 12 miliárd kubických metrov skvapalneného zemného plynu (LNG), čo je nárast zo 4 miliárd kubických metrov v rovnakom období roka 2021.

To znamená, že Spojené štáty už idú ďaleko za Bidenovým cieľom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, Bloomberg

Facebook komentár