Saudska_Arabia_rusi_setrenia_na_statnych_zamestnancoch_2017

Kráľ Saudskej Arábie – Salman cez víkend vydal kráľovský dekrét, kde obnovil finančné príspevky pre úradníkov a vojenský personál, ktoré boli znížené v rámci úsporných opatrení.

Vyhlásenia, ktoré boli zverejnené v štátom vlastnenej Ekhbariya TV uvádzali: “Kráľovstvo vráti všetky dávky, finančné výhody a bonusy pre úradníkov a vojenský personál.”

Saudská Arábia v septembri vykonala zníženie platov ministrov o 20 percent a osekala finančné výhody pre zamestnancov vo verejnom sektore, v jednom z najviac drastických opatrení tohto energeticky bohatého kráľovstva, keďže v čase nízkych cien ropy sa snažilo ušetriť peniaze.

Súvisiace: Prepad cien ropy v Saudskej Arábii spôsobuje rozsiahle prepúšťanie

Opatrenia predstavovali prvé znižovanie platov štátnych zamestnancov, ktorí tvoria zhruba dve tretiny pracovných miest v Saudskej Arábií.

Vyhláška zrušila tieto príkazy, ktoré prišli v reakcii na prudký pokles cien ropy – predstavuje hlavný zdroj príjmov do štátneho rozpočtu.

Ceny ropy uprostred dvojročného prepadu cien v januári minulého roka klesli na minimum okolo 28 dolárov za barel. Od konca roku 2016 sa však ceny čiastočne odrazili a ropa Brent sa aktuálne obchoduje na úrovni okolo 52 dolárov za barel, v porovnaní s vlaňajším priemerom na hodnote 45 dolárov za barel.

Štátny minister Mohammed Alsheikh, zástupcovi korunného princa Mohammeda bin Salmana, ktorý slúži ako predseda Rady pre hospodárske a rozvojové záležitosti odporučil opätovné zrušenie týchto úsporných opatrení, keďže prešlo oficiálne preskúmanie a bolo oznámené lepšie než očakávané rozpočtové hospodárenie za prvý štvrťrok 2017.

Alsheikh ďalej poznamenáva: “Vláda vykonala preskúmanie opatrení začatých na jeseň, v súvislosti s úspornými opatreniami zameranými na zamestnancov vo verejnom sektore. Rad opatrení okolo fiškálnych úprav, prijatých v priebehu posledných dvoch rokov viedol k silnému zlepšeniu fiškálnej pozície vlády.”

Poukázali na ďalšie kľúčové faktory, čo by malo zvýrazniť čísla ktoré poukážu na hospodárske oživenie.

Guvernér centrálnej banky uviedol, že obchodný deficit by mal v roku 2017 podľa očakávaní poklesnúť, prípadne dostať sa opäť do prebytku. Námestník ministra hospodárstva ďalej povedal, že kráľovstvo v prvom štvrťroku tohto roka znížilo svoj deficit o viac ako polovicu, z časti kvôli obozretnému riadeniu vládnych výdavkov.

Alsheikh ďalej uviedol: “Veríme, že tento krok podporí pozitívny sentiment, keďže domáci dopyt sa zotaví na zadnej strane posilnení disponibilného dôchodku štátnych zamestnancov.”

V rámci vyhlásenia, zároveň jedného zo Salmanových synov – princa Khaled bin Salmana menovali za veľvyslanca vo Washingtone a ďalší princ Abdulaziz bin Salman sa stal štátnym ministrom pre energetické záležitosti.

Súvisiace: Saudská Arábia prišla o ceny benzínu v hodnote 16 centov za liter!

Princ Khaled je pilotom stíhačiek F-15, ktorý trénoval v Spojených štátoch amerických a realizoval letecké údery proti militantnej skupiny islamského štátu v Sýrii.

Princ Abdulaziz je dlhoročným predstaviteľom energetickej politiky, keďže v roku 2015 bol menovaný námestníkom ropného ministra.

Ďalšie dekréty budú mať vplyv na zriadenie výboru, ktorý bude vyšetrovať obvinenia zo zneužívania civilného úradu.

Kráľovský dvor zriadil Národné bezpečnostné centrum a Ibrahim al-Omar bol menovaným za guvernéra agentúry riadiacej zahraničné investície v kráľovstve, známeho ako SAGIA – Saudi Arabian General Investment Authority.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, FinancialTimes

Facebook komentár