Podnikatelia čelia mnohým rizikám. Majú správne identifikované skutočné potreby trhu? (Strategické riziko). Vykonávajú všetko efektívne? (Operačné riziko). Zbankrotujú na lákaní zákazníkov? (Finančné riziko). Zničí  (možné) zlyhanie ich reputáciu? (Reputačné riziko). Avšak je tu ešte jeden risk ktorý je hrozbou pre novovzniknuté spoločnosti ešte pred ich zrodom: právne riziko.

Steven Gladstone, právnik na Hall Booth Smith ktorý velil  v Atlante, vie o kontrolovaní rizika svoje. Gladstone, 65, má za sebou štyry dekády skúsenosti o formovaní spoločností a štrukturalicázii privátneho rozmiestňovania často založeného na hodnote racionálneho majetku. Konzultoval podnikatelov vo všetkom od filmovej produkcie po reality-a pozná nebezpečie ktoré može právne riziko vyvolávať. A ako može zabolieť.

Gladstone zdiela sedem právnych chýb ktoré zvyknú začínajúci podnikatelia robiť, vrátane realitných anekdot získaných z jeho vlastných skúseností.

Spodná hranica, ako hovorí: Ak nespravíte náležité  opatrenia váš začiatok može znamenať aj váš koniec.


Chyba #1: Nebrať právnu asistenciu hneď od začiatku.

Nedávne štúdiá od LegalShield zistili že 60% malých podnikov zažilo za posledné dva roky výraznú právnu udalosť. Len polovica z nich vyhľadala pomoc právnika aby túto situáciu vyriešil. To znamená cez tri milióny, právne netrénovaných majitelov, vyriešili právny problem sami. Niektorým sa podarilo vyviaznuť bez škrabanca a právinci, povedzme si pravdu, nepracujú zadarmo. Ale roky skúseností mi hovoria že podnikatelia ktorí na to idú pred súdom sami si predju od zahanbenia až po finančnú katastrofu.

Jeden príklad: Pred pár mesiacmi mi zavolal potencionálny zákazník že má velký problem. Šesť mesiacov pred konzultovaním s právnikom prijal partnera v novom biznise. Dosť skoro tento chlapík minul $100,000 z peňazí môjho klienta na výlety do Singapuru, na mieru šité obleky a iné vymoženosti. Taktiež odmietol podpísať štos rutinných, avšak dôležitých dokumentov a môl klient mu naďalej nechal prostriedky k dispozícii.

Bolestivý výsledok: veľká zbierka peňazí  o tri štáty ďalej, špinavé podvody, nevyriešitelnosť problému a nočnou morou bolo aj dlhé vyjednávanie.To čo malo stáť klienta od tri do päť tisíc dolárov skrz právnu cestu sa nafúklo do sumy päť krát väčšej aby sa tento bordel vyriešil. A ešte by sa to aj vyriešilo do mesiaca.

Chyba #2:  Neupresniť dôležitú informáciu svojmu právnikovi alebo partnerom.

Čokolvek sa deje, povedzte o tom svojmu právnikovi a partnerom. Všetko. Ak tak nespravíte, zlé veci sa stanú.
Jeden bolestivý príklad, partia začínala podnik kde štátne práve vyžadovala všetkých riaditelov a manažérov bez akéhokolvek kriminálneho záznamu ak chcu získať štátnu licenciu pre fungovanie biznisu. Tak teda do registračného proces, štát zamietol povolenie keď sa ukázalo že jeden manažér bol obžalovaný z falšovania a spreneveri. Akosi mu to vypadlo mu to z hlavy a stálo to 10 tisíce dolárov v súdnych poplatkoch (platené najmä partnermi) a mesiace stratenej práce. (Tip: Overte si všetkých s ktorými spolupracujete)

Chyba #3:  Nedokončenie dôležitých dokumentov.

Zopakovanie: Uistite sa že všetky strany podpísali, zdatovali, opečiatkovali, skopírovali a distribuovali všetky  náležité dokumenty potrebné na transakciu.

Jeden z mojich stálich klientov-velmi kreatívny chlap ktorý nieje velký detailista-sa takto spálil. Predal významnú časť firmy ktorú sám začal a kupca bol viazaný platiť časť daní ako súčasť dohody. Niekolko mesiacov po uzatvorení zmluvy kupca prestal platiť svoju časť daní. Bolo to dosť peňazí (okolo $50,000) ktoré sa môj klient rozhodol vysúdiť. Keď mi zavolal vypýtal som si podpísané originály všetkých dokumentov použitých pri predaji. Jeho odpoveďou bolo: “Myslel som že ty ich máš?“ Nie-aj keď som žiadal byť pri uzatvorení dohody (čo by stálo peniaze), a neskôr som viac krát žiadal aby mi dané dokumenty doniesol pre úschovu.

Žiadne prekvapenie že iný civilný advokát mu poradil zbytočne nemínať ďalšie peniaze súd kedže nemal potrebné dokumenty. Výsledok: Kupca si nechal majetok a zaplatil iba malú časť z vopred dohodnutej sumy. Život nieje vždy fér, hlavne keď pes zožerie vašu domácu úlohu. (Tip: Majte so sebou svojho právnika na každom uzatváraní zmluvy. Stojí to peniaze, ale stojí to za to)

Chyba #4: Používanie lacných právnych zmlúv stiahnutých z internetu.

Toto je nebezpečná pasca. Minulý rok mladá podnikateľka chcela pridať dvoch nových partnerov do svojho online biznisu. Po vyplnení zmlúv na obmedzenú právomoc (LLC) ktoré našla zdarma na webe odomňa chcela iba minimum, a to pridať do zmluvy jej dvoch partnerov. Navrhol som že by som si mal prejsť všetky dokumenty pred tým ako akýkoľvek partner vstúpi na palubu. Zabralo to niekolko týždnov presviedčania, ale nakoniec pristala.

Hups! Jej voľne stiahnutelné dokumenty obsahovali skulinku o tom že každý partner mal rovnaké hlasovacie právo nezávisle od percentuálneho podielu firmy. Takže aj keď dávala každému partnerovi iba 10% volebnej právomoci, takže aj keď ona bola riaditeľ a väčšinový majiteľ spoločnosti, jej zmluva by dovolila jej dvom partnerom ktorý by dokopi vlastnili iba 20% mať velké ESO v rukáve.

(Tip: Keď príde na lacné online zmluvy,  buďte veľmi opatrní)

Chyba #5:  Pri neistote, najať generalistu (opak špecialistu)

Staré pravidlo pre ktoré je veľa príkladov: Zaplatiť  o trochu viac-možno o 100%- za dobrú právnu radu je lepšie ako míňať omnoho viac peňazí za zlú. Ak je problém viac-menej komplexný, najmite si špecialistu. Spraví prácu lepšie a rýchlejšie.

Chyba #6:  Stavať plot z kolíkov – namiesto pevnosti – okolo svojich nápadov.

Ochrana intelektuálneho vlastníctva je zložitá úloha. Pre úplne nový koncept alebo myšlienkový proces existuje zopár nepriestrelných ochranných prostriedkov. (Copyright sa dá aplikovať na fyzicky kopírovatelné, ako aj CD, kde ochranna známka ako „fajka“ u Nike ochranuje slová, symboli a dizajn ktorý odlišuje produkt od produktov konkurenčných výrobkov.) Keď sa rozoberajú nové nápady, vždy trvajte na na podpísanej zmluve o mlčanlivosti vytvorenej schopnými právnikmi, aj keď vám ju nemusia podpísať, aspoň je jasné že ste správny biznismen.

Keď už je raz vytvorené intelektuálne vlastníctvo vyžaduje mnoho starostlivosti a „kŕmenia“. S ochrannou známkou a aj autorským právom, by licencia mali vďaka kontraktu ochrániť daný produkt alebo službu a ostatných varovať pred priestupkom. S ochrannou známkou zlyhanie získania určitú ochranu môže spôsobiť že stratíte exkluzívne meno vášho  produktu alebo služby.A to nieje dobré.

Chyba #7:  Spolupráca s priatelmi ktorí si nemôžu dovoliť prehrať.

Toto malé strašidlo má vela foriem. Ako spevák ktorého sláva stúpa a je si istý že jeho zať ktorý vlastní lokálnu umývárku áut može zvládnuť jeho karieru. Alebo milý trkvas ktorý rozbieha biznis so starým kamarátom zo strednej aj keď ho nevidel už 20 rokov.

Priatelská rada na záver: Nerobte biznis s priatelmi – aj keď máte dobrých právnikov – ktorí si nemožu dovoliť stratiť svoju peňaženku. Je tu totiž velká šanca že stratíte mnoho.

Preložil: Samuel Révay

Zdroj: SouthernAlpha

Facebook komentár