Pápež Francis v prvom mierovom posolstve svojho pontifikátu povedal, že veľké platy a odmeny sú príznakom ekonomiky založenej na chamtivosti a nerovnosti a znova vyzval národy k zmenšovaniu rozdielov v bohatstve.

Vo svojom posolstve rímskokatolíckej cirkvi počas Svetového dňa mieru – po celom svete označenom na deň 1. januára taktiež volá po zdieľaní bohatstva a k tomu, aby národy zmenšili ich priepasti medzi bohatými a chudobnými. ALE nie vo veľkosti “omrviniek”.

Ďalej uviedol: “Počas vážnej finančnej a ekonomickej krízy (v súčasnej dobe) … sú ľudia tlačení k tomu, aby hľadali spokojnosť, šťastie a istotu spotreby a zisku a to všetko mimo pomeru, k zásadám zdravej ekonomiky.”

( Súvisiace: Pápež nazval jeden zo základov systému kapitalizmu “otroctvom” )

Ďalej dodáva: “Prejavy hospodárskych kríz by mali viesť k včasnému prehodnoteniu našich modelov ekonomického rozvoja a na zmenu životného štýlu.”

Francis, ktorý bol v stredu časopisom Time menovaný za Osobnosť roka vyzval svoju vlastnú cirkev, aby bola viac spravodlivou, skromnou a menej pompéznou a bola bližšie k chudobným a trpiacim.

Jeho správa bude poslaná vysokým štátnym predstaviteľom, medzinárodným organizáciám, ako je aj Organizácia Spojených národov a mimovládnym organizáciam.

V správe s názvom “Bratstvo, Základy a Cesta k mieru” taktiež napadol nespravodlivosť, obchodovanie s ľuďmi, organizovaný zločin a obchod so zbraňami, ako prekážky k mieru.

Po celom sete sa prehnala zlosť na veľké vyplácanie manažérov (v miliónoch dolárov), keď sa prehĺbila hospodárska kríza a rozdiel medzi super-bohatými a chudobnými sa rozšíril.

Ale počas minulého mesiaca švajčiarski voliči odmietli návrh, na obmedzenie platov špičkových manažérov k 12-násobku najnižších miezd v danej spoločnosti, keďže dali na upozornenia od lídrov, ktorí tvrdili, že tieto opatrenia by mohli poškodiť ekonomiku krajiny.

( Súvisiace: Vatikánska banka vydala vôbec prvú výročnú správu )

Omrvinky

Francis povedal, že je na svete veľa miest kde vidno “vážny rast” v nerovnosti medzi ľuďmi, ktorí žijú bok po boku.

Zaútočil na “rozširujúcu sa priepasť medzi tými, ktorí majú viac, a tými, ktorí sa musia uspokojiť s omrvinkami” a vyzval vlády k realizácii “účinnej politiky”, ktorá zaistí základné ľudské práva, vrátane prístupu ku kapitálu, službám, vzdelávacím zdrojom, zdravotníctvu a technológiám.

Pre nového pápeža je charakteristická skromnosť. Neprijal rozľahlý pápežský byt vo Vatikáne v Apoštolskom paláci a namiesto toho žije v malom apartmáne penziónu a dáva prednosť automobilu Ford Focus, pred tradičným Mercedesom.

Vedúci predstaviteľ utláčaných v júli navštívil ostrov Lampedusa v južnom Taliansku, kde dal hold stovkám migrantov, ktorí pri plavbe cez more zo severnej Afriky zomreli.

( Súvisiace: 10. najmocnejších ľudí sveta za rok 2013 – Top Forbes )

Minulý mesiac, v dokumente vnímanom ako manifest jeho pápežstva, napadol nespútaný kapitalizmus ako “novú tyraniu.”

Od svojej pôsobnosti v marci ako prvý ne-európsky pápež (z Argentíny) za 1300. rokov, niekoľkokrát odsúdil “modlárstvo peňazí” a povedal, že je depresívne znamením doby, že o bezdomovcovh umierajúcich na ulici nieje venováná žiadna veľká pouornosť, ale o miernom poklese na akciovom trhu toho uvidíte veľmi veľa.

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár