Velmi_bohati_v_tychto_dnoch_prilis_nebohatnu_miliardari_2016

Dokonca aj svet je veľmi bohatých jednotlivcov čelí vplyvu zo spomaľovania ekonomiky.

Vďaka klesajúcim cenám komodít, silnejším úrovniam amerického dolára a zriedeniu bohatstva v rastúcich rodinách, celkové bohatstvo miliardárov počas minulého roka kleslo o 300 miliárd amerických dolárov na 5,1 bilióna dolárov. Podľa novej správy od UBS a PwC ich priemerná úroveň kolektívneho bohatstva klesla na 3,7 miliardy zo 4 miliárd dolárov.

Súvisiace: Svet s bilionármi je len otázkou času. Stane sa to takto…

John Mathews, ktorý je vedúcim jednotky pre veľmi bohatých jednotlivcov v UBS Wealth Management Americas na brífingu pre novinárov poznamenal: “Prvýkrát od následkov globálnej finančnej krízy, bohatstvo miliardárov rástlo pomalšie ako celosvetový rast HDP.”

Velmi_bohati_v_tychto_dnoch_prilis_nebohatnu_2016_miliardari_graf

Tu sú vyjadrenia zo správy UBS/PwC:

“Po dvoch desaťročiach kedy dosahovali lepší výkon ako celosvetové akciové trhy sa bohatstvu miliardárov v minulom roku príliš nedarilo. Čelili poklesu o 5%, oproti takmer nezmenenej úrovni celosvetového indexu MSCI World Index (pokles o 0,3%). Za posledných 20 rokov sa bohatstvo zvýšila takmer 7-násobne, čo je dvojnásobok toho, čo MSCI World Index. HDP globálnej ekonomiky podľa svetovej banky vzrástlo o 2,4%, oproti 2,6% rastu dosiahnutom v roku 2014. ”

Miliardári z oblasti baní a energetiky boli vývojom zasiahnutí najhoršie, keďže ich priemerné bohatstvo pokleslo takmer o pätinu (z predošlého roka). Tí, ktorí sú z priemyselného odvetvia zaznamenali pokles majetku o 12%, zatiaľ čo miliardári z oblasti spotrebiteľského priemyslu a maloobchodu v rovnakom období prišli o 8%.

Súvisiace: Miliardári sveta aktuálne držia v hotovosti $ 1,7 bilióna

Sektory technológií a financií, ktoré výskumníci označujú za “motory veľkého vytvárania bohatstva,” narazili do steny.

Miliardárom sa podľa správy v prvej spomínanej oblasti nepodarilo zaznamenať takmer žiadnu zmenu, zatiaľ čo druhý sektor čelil poklesu o 3%.

Velmi_bohati_v_tychto_dnoch_prilis_nebohatnu_2016_miliardari_graf_2

Prekvapujúce skutočnosti nastali aj v rodinnom bohatstve. Správa zistila, že od roku 1995, až 90% bohatstvu miliardárov sa nepodarilo prejsť do druhej generácie.

Existujú dva hlavné dôvody: riedenie a trhové riziká. Keď ľudia žijú dlhšie, zdedené bohatstvo sa šíri cez niekoľko generácií, teda oveľa rýchlejšie sa riedi.

Michael Spellacy, ktorý je celosvetovým lídrom v oblasti bohatstva u americkej PwC poznamenal, že bohaté rodiny hlavne oceňujú schopnosti, ako sa “vedieť dostať cez rastúcu neistotu a volatilitu trhu.”

Súvisiace: Miliardári a investori majú negatívny pohľad na akciové trhy

Spellacy ďalej poznamenal: “Menová politika má taktiež silný vplyv na obnovu, ale tiež má nezamýšľané dôsledky a iste veľa jednotlivcov privádza do neistoty ohľadom budúcnosti,” … “Rastúca vlna populizmu je ďalšou veľkou výzvou.”

Pozoruhodné je, že čínskym miliardárom sa aj naďalej darí ustáť horšie časy. V Ázií sa dokonca podľa správy každé tri dni objaví jeden miliardár, pričom Čína predstavuje hlavnú časť tejto tvorby nového bohatstva.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: UBS-PwC

Facebook komentár