Okolo 400 tisíc vysokoškolských študentov bude tento rok akceptovať svoje diplomy a budú pritom mať oblečené róby vyrobené kompletne z plastových fliaš.

To nie je žart ani trik. Je to vyhlásenie Jaya Hertwiga, viceprezidenta globálneho obchodu pre textilnu značku Unifi, ktorá chce zabrániť hromadeniu odpadkov na skládkach.

Unifi, so sídlom v Greensboro, v štáte Severná Karolína produkuje ročne 300 miliónov libier (okolo 136 miliónov kilogramov) vlákien z polyesteru a nylonu.

Súvisiace: Švédsko v súčasnosti už recykluje 99 percent svojho odpadu

Hertwig uviedol: „Opýtali sme sa samých seba ako výrobcov, čo by sme mohli robiť lepšie aby sme boli inovatívnejšou a sociálne zodpovednejšou spoločnosťou.“

Odpoveďou je Repreve. Toto vlákno vyrobené z recyklovaných materiálov je vlajkovou loďou spoločnosti.

Recyklačné centrum firmy Unifi na výrobu Repreve má rozlohu viac ako 4500 metrov štvorcových a je umiestnené v Yadkinville, Severná Karolína, kde zhromažďujú plastové fľaše, odpadové vlákno a použité tkaniny.

Firma zbiera číre plastové fľaše od spracovateľov po celej krajine, ktorí ich najprv rozdrvia na menšie kúsočky.

„Tento plastový odpad vykupujeme a konvertujeme ho na malé granulky,“ vraví Hertwig. Tieto granulky sú potom roztopené, extrudované a zatočené do polyesterového vlákna.

Unifi vyrába 3 druhy vlákna Repreve – 100% z plastových fliaš, hybrid plastových fliaš a vláknového odpadu, a hybrid z plastových fliaš a použitej tkaniny.

Od začiatku značky Repreve v roku 2009, podľa Hertwiga produkcia vzrástla o 20% každý rok.

Súvisiace: Adidas začala vyrábať tenisky z odpadu oceánov

Vlákno Repreve je používané na výrobu všetkého, od búnd a tričiek po oblekové nohavice a dokonca aj čalúnenie do áut. Používajú ho značky ako Patagonia, The North Face, Levi’s, Adidas, Nike alebo Ford.

Ďalším zákazníkom je spoločnosť Oak Hall Cap & Gown, ktorá vyrába róby na promócie zo 100% Repreve vlákna z plastových fliaš. Na výrobu jednej róby je potrebných 27 použitých fliaš, tvrdí Hertwig.

Viac ako 1250 škôl využíva róby vyrobené z Repreve, vrátane Brown University, Michigan State, Yale, Notre Dame alebo University of North Carolina so sídlom v Chapel Hill.

„Pokiaľ ide o nakladanie s odpadmi, úsporu energie a chránenie životného prostredia, školy chcú svoju pôdu a svoje kampusy podporovať v ich udržiavaní. Róby sú pre nich skvelou metódou na vytváranie tohto odkazu, hlavne medzi mladšou generáciou,“ tvrdí Hertwig.

Recyklačné centrum je momentálne schopné vyprodukovať 72 miliónov libier vlákna Reprev ročne. Hertwig ale oznámil, že plánujú zvýšiť produkciu na okolo 100 miliónov libier za rok.

Súvisiace: V oceánoch bude do roku 2050 viac plastov, ako rýb

Unifi za posledných 7 rokov zmenila viac ako 4 miliardy plastových fliaš na vlákno. Zároveň sa otvára taktiež možnosť recyklovania iných plastov, ako nádobiek na skladovanie jedla alebo plastového príboru.

„Ak je to vyrobené z PET, vieme to recyklovať,“ tvrdí Hertwig. „Všetko je to o vzdelávaní spotrebiteľov, že aj vysoko kvalitné produkty môžu byť vyrobené z recyklovaného odpadu.“

Zdroj: NYTimes, TheWallStreetJournal

Facebook komentár