Nová vlna technologiských spoločností vytvára bezhotovostnú ekonomickú realitu ešte skôr ako ste si mysleli.

Zastavte sa a skontrolujte si svoje vrecká.

Máte hotovosť pri sebe? Vaša odpoveď bude závisieť od toho kde žijete a koľko máte rokov, ale odpovede “áno” sú dnes oveľa menej pravdepodobnú ako by boli pred 20 rokmi.

Od debetných ku kreditným kartám ku kryptomenám ako sú, mobilné kredity ako M-Pesa a digitálnym peňaženkám ako Apple Pay, máme rastúce množstvo možností v digitálnej mene. Tento trend bude iba pokračovať ako inovácia v priestore finančných technológií (FinTech) a s rastúcim tempom znižovať našu potrebu používať fyzckú hotovosť.

Súvisiace: MasterCard bude schvaľovať nákupy pomocou skenovania tváre

Skutočnosť, že dnes si môžete kúpiť drink, parkovné alebo vrátiť peniaze priateľovi bez toho aby ste museli vypisovať šek, stavia pred vás dôležitú otázku: smerujeme k bezhotovostnej ekonomike?

Nový Digitálny Svet

Generácia milénia víta najmä možnosť riadiť svoj život online, prostredníctvom smartónu a plastom (platobná karta). Myslia na Uber pre odvoz, AmazonFresh pre potraviny a Splitwise pre sledovanie účtov medzi spolubývajúcimi.

A čo takto pohyb peňazí medzi ľuďmi?

Za starých čias, Vaše možnosti boli limitované odovzdaním balíka peňazí alebo možno vypísaním šeku. Keď prišlo na cezhraničný presun, spotrebitelia boli limitovaný službami ako Western Union. Dnes sú Vaše možnosti ďaleko širšie vďaka FinTech riešeniam.

Vhodné aplikácie

Vezmite si Venmo, populárna aplikácia na platby vlastnená PayPal-om. Stiahnite si aplikáciu do svojho telefónu, pripojte svoje Venmo účet k bankovému účtu, debetnej alebo kreditnej karte a začnite vykonávať alebo prijímať platby s prieteľmi. Sú nulové transankčné poplatky, okrem 3% poplatku uskutočneného kreditkou alebo niektorými debetkami. Jej popularita medzi millenials a vysokoškolskými študentami nie je žiadnym prekvapením, pretože funguje rýchlo, jednoducho a zvačša zadarmo. Možno najväčší nedostatok je, že Venmo je v súčasnosti dostupná len v USA.

nTrust je ďalšia možnosť, s dodatočnou výhodou, že je hunkčná medzinárodne – v súčasnosti je dostupná v Kanade, EU, Veľkej Británii (VB), Austrálii a na Filipínach, s prebiehajúcim ďalším rozširovaním. Väčšina domácich a časť medzinárodných presunov je bez poplatkov, čo ju robí skvelou pre posielanie peňazí bez poplatkov z Kanady do spriaznenej cudziny. Tiež môžete nahrať predplatenú MasterCard a používať ju celosvetovo, online alebo osobne. Ak ste vysťahovalec alebo často cestujete, prepojenie účtov z viac ako 20 krajín s jedným nTrust účtom a presúvanie peňazí medzi nimi môže byť veľmi užitočné.

Súvisiace: Táto krajina chce prestať používať hotovosť

TransferWise je možnosť so základňou vo VB a umožňuje Vám presúvať peniaze do zahraničia za mierne poplatky. Sir Richard Branson tiež podporil spoločnosť ako investor.Ďalší obrovský hráč v tomto priestore je M-Pesa. Spustená bola v roku 2007 spoločnosťou Kenyan telecom prevádzkovateľom Safaricom, toto je inovatívne platobné riešenie využívajúce predplatené mobilné peniaze ako menu. Toto riešenie dosiahlo obrovský úspech umožnením platieb v oblasti, kde mnoho dospelých má mobilný telefón avšak nemá účet v  banke. Pokým M-Pesa expandovala v posledných rokoch do krajín v Afrike, Ázii a východnej Európe, zatiaľ nevstúpila do severnej Ameriky.

Takmer skutočnosť

Digitálne riešenia, ako sú tieto robia hotovosť s rastúcim trendom zbytočnú. V skutočnosti krajiny ako Švédsko sú blízko prechodu na bezhotovostnú ekonomiku. Bankovky a mince dnes  reprezentujú iba 2% švedskej ekonomiky.

Existuje veľa závažných dôvodov na podporu odklonu od hotovosti. Pre spotrebiteľa sú to pohodlie, efektívna správa peňazí bez návštevy bankomatu. Pre podniky menej peňazí v hotovosti môže znamenať jednoduchšie postupy a väčšiu kontrolu. Pre vlády to môže viesť k zníženiu počtu stratených daňových dolárov na nenahlásených hotovostných transakciách.

Súvisiace: Vojna o hotovosť prebieha naozaj všade!

Aj keď existujú jasné výhody, existujú tiež potenciálne riziká. Niektoré segmenty spoločnosti, ako chudobní alebo seniori, môžu bojovať s týmto krokom. A zatiaľ čo menej peňazí by mohlo viesť k poklesu niektorých druhov trestných činov, ako sú lúpeže, môžeme vidieť nárast počítačovej trestnej činnosti ako rastúceho hlavného prúdu, zacieleného na POS terminály. Ekonomika musí byť na tieto hrozby pripravená.

Nie sme tak ďaleko začať premýšľať o tom, aké máme možnosti na výber – použiť kreditku, debetku, Bitcoin, alebo mobilné minúty pri pokladni. Vzhľadom k tomu, že oblasť FinTech sa stále vyvíja, spotrebitelia a podniky potrebujú, aby boli neustále informovaní o rôznych digitálnych platobných možnostiach a menových možnostiach a nájsť riešenie, ktoré má pre nich najväčší zmysel.

Preložil: Vladimir Klein

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár