Najvacsi_investicny_fond_pre_technologie_ziskal_93_miliard_dolarov

Najväčší investičný fond privátneho kapitálu, opierajúci sa o japonskú SoftBank Group a saudskoarabský fond štátneho majetku nedávno uviedli, že získali viac ako 93 miliárd amerických dolárov ktoré budú investovať do technologických odvetví, ako je umelá inteligencia a robotika.

SoftBank Vision Fund vo svojom vyhlásení uviedol: “V plnom prúde je ďalšia fáza informačnej revolúcie a je treba vytvoriť podnikania, pre ktoré bude potreba rozsiahle a dlhodobé investície.”

Japonský miliardár Masayoshi Son, ktorý je predsedom telekomunikačnej a technologickej investičnej skupiny SoftBank odhalil plány tohto fondu v októbri minulého roka a od tej doby zaisťoval finančné prísľuby rôznych veľký investorov a investičných skupín.

Súvisiace: SoftBank a Saudská Arábia vytvárajú investičný fond o $ 100 miliardách

Okrem SoftBank a saudskoarabského investičného findu – Public Investment Fund (PIF) medzi investorov tohto nového fondu patrí Mubadala Investment z Abú Dhabi, ktorá doň vložila 15 miliárd dolárov, Apple Qualcomm, taiwanská Foxconn Technology a japonská Sharp.

Nový fond prišiel s vyjadreniami počas návštevy prezidenta Donald Trump v Rijáde a po podpise obchodov v hodnote desiatok miliárd dolárov medzi USA a saudskými spoločnosťami. Son bol počas tejto návštevy taktiež v Rijáde.

Po stretnutí s Trumpom v decembri minulého roka, Son v Spojených štátoch prisľúbil investície o rozsahu 50 miliárd dolárov, čo by vytvorilo 50 000 pracovných miest. Tento prísľub bol podľa Trumpa priamym dôsledkom jeho volebného víťazstva.

Fond môže tiež slúžiť záujmom Saudskej Arábie tým, že pomáha Ríjádu získať prístup k zahraničným technológiám. Saudské hospodárstvo bolo vážne poškodené nízkymi cenami ropy a politici sa ho snažia diverzifikovať do nových priemyselných odvetví.

PIF už počas minulého roka signalizoval záujem o technologické odvetvie, keď investoval 3,5 miliardy dolárov v americkej spoločnosti Uber. Nedávne tvrdenia z PIF nehovoria o presných objemoch investícií, ale skôr uviedli, že v priebehu piatich rokov budú investovať až 45 miliárd dolárov. SoftBank investuje 28 miliárd dolárov.

Nový fond uviedol, že sa bude usilovať o kúpu menšinových a väčšinových podieloch v súkromných aj verejných firmách, rozvíjajúcich sa zavedených podnikov, alebo firiem o kapitalizácií niekoľkých miliárd dolárov. Podľa očakávaní by mal získať prednostný prístup k dlhodobým investičným príležitostiam v hodnote 100 miliónov dolárov a viac.

Súvisiace: Apple môže investovať do fondu, ktorý vytvorí až 50 000 pracovných miest

Ostatné sektory, v ktorých môže fond investovať zahŕňa oblasť mobilnej výpočtovej techniky, komunikačnú infraštruktúru, výpočtovej biológie, internetové obchody zamerané na spotrebiteľov a finančné technológie.

Fond sa zameriava upísanie kapitálu v hodnote 100 miliárd dolárov a očakáva, že dokončí svoje peňažné možnosti už za šesť mesiacov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár