Stavka_Warrena_Buffetta_na_letecke_spolocnosti_vyzera_pozitivne_2017

Warren Buffett v roku 2013 označil letecký priemysel za “smrtiacu pascu”. Ale na konci minulého roka svoju rétoriku na tento priemysel zmenil a jeho investície do štyroch hlavných leteckých spoločností dosahujú naozaj pozitívne výsledky.

Buffettova spoločnosť Berkshire Hathaway v polovici novembra zverejnila, že v priebehu tretieho štvrťroka vykonala nákup podielov vo firmách American Airlines, United Continental a Delta.

V rovnaký deň ako prišli s podaním u Komisie pre cenné papiere, Buffett povedal, že Berkshire vo štvrtom štvrťroku taktiež kúpila akcie ďalšej leteckej spoločnosti Southwest. „Veštec z Omahy“ počas vyjadrení z nejakého dôvodu poukázal na jeho priateľstvo so spoluzakladateľom, bývalým generálnym riaditeľom, predsedom Southwest – Herbom Kelleherom.

Súvisiace: Warren Buffett po voľbách čelí ziskom v hodnote až $11 mld.

Vzhľadom k tomu, že letecké stávky Berkshire sa stali verejne známymi, akcie všetkých štyroch spoločností začínajú naberať kurz vyššej nadmorskej výšky. Akcie Delta získali 6%. American rastie o 7%. Southwest čelí výraznému nárastu o takmer 13%. A United vyletela až o 14%.

Akcie Buffettových investícií po vstupe Berkshire často získavajú. Buffett je známy ako veľmi skúsený hodnotový investor.

Len nedávno začal ukazovať svoje záujmy aj v oblasti technologických firiem, ktoré vedia dosahovať rozsiahle nárasty cien akcií, ale aj tam sa Berkshire obmedzila na zrelšie technologické firmy (tie s pomalším rastom a relatívne lacných gigantov), ako je Apple, IBM a Verizon.

Ale môžu akcie leteckých spoločností aj naďalej stavať svoj rast na vstupe investora, akým je Warren Buffett? Dôvody na optimizmus existujú.

Ak chcete začať diskutovať nad akciovými spoločnosťami, nemôžete ignorovať jeden veľmi dôležitý indikátor, s názvom Donald Trump.

Celý trh bol pár dni pred výsledkom prezidentských volieb omnoho nižšie a len niekoľko dní predtým, než bol boli zverejnené Buffettove stávky v oblasti leteckého sektora.

Takže toto navýšenie podielov v leteckých spoločnostiach by mohlo byť videné, ako aj ďalší znak zvýšenej (povolebnej) dôvery v americkú ekonomiku.

Je taktiež potrebné poznamenať, že akcie leteckých firiem mali počas minulého roka za sebou tzv. oddych, keďže predtým zažívali rast trvajúci po niekoľko rokov. Tento pokles nastal kvôli obavám z terorizmu, niekoľkých technických porúch, rastúcim cenám leteckého paliva a novým cenovým vojnám s nízko-nákladovými prepravcami, ako je Spirit a JetBlue.

Súvisiace: Warren Buffett: “Peniaze pre bohatých nebudú mať žiadnu reálnu užitočnosť”

Letecké spoločnosti by sa tak mohli pomaly dostávať späť na trať.

Delta počas včerajšieho dňa ohlásila, že jej príjmy na jednotku v pomere k cestujúcim – kľúčový indikátor finančného zdravia leteckých spoločností, v mesiaci december zostal na nezmenenej úrovni. Bolo to lepšie, než sa pôvodne predpokladalo, čo znamená, že nedávna vlna nižších cien leteniek by sa mohla chýliť ku koncu.

To očividne nemusí byť dobrá správa pre cestujúcich. Ale to je presne to, čo letecká spoločnosť a investori ako Warren Buffett chcú vidieť.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheWallStreeJournal, MSN

Facebook komentár