Jako všeobecné pravidlo platí, že nejvíce úspěšný je člověk, který  má nejlepší informace.

V poslední době čtu a slýchám o komoditní bublině. Nesouhlasím s myšlenkou, že se jedná o bublinu – některé komodity se mohou stát dočasně překoupenými  a mohou projít korekcí. Čas od času můžeme vidět výběry zisků krátkodobějších obchodníků či neopodstatněné prodeje založené na nervózním chování podle fluktujících zpráv z médií.

„Když se cena mědi konečně dostala nad 2 USD za libru, slyšeli jste lidi říkat: „Ono to půjde zpátky pod 1 USD, to je tam, kde to bylo po desetiletí.“ Ale stále více převládá názor, že se jednalo o permanentní nárůst ceny.“ – Rayman Goldie, analytik, Salman Partners

Občané tzv. „emerging“  ekonomik (Čína má pětinu světové populace, Indie dalších 1,2 mld. lidí) chtějí mít to, co mají obyvatelé vyspělých ekonomik, tj. jednoduchost cestování, telefony, elektriku, centrální vytápění, klimatizaci, auta, hračky, spotřebitelskou elektroniku a domácí spotřebiče, atd. Dominantní globální trend v komoditách je zvyšující se poptávka a roustoucí ceny z důvodu relativně nízké nabídky.

Také věřím, že směřujeme k velmi inflačnímu prostředí během několika následujících let. Prezident Obama slibující vládní deficity v řádu biliónu dolarů, exportní ekonomiky snažící se znehodnocovat své měny, aby měli konkurenceschopné vývozy a šéf centrální banky Bernake „vyhazující“ peníze z helikoptéry – jednou inflace začne růst výrazněji, jen tak brzo toto neustane.

Mezinárodní měnový fond (MMF) nedávno publikoval svůj report „Světový ekonomický výhled pro říjen 2010“ a v něm se popisovala komoditní poptávka  z rozvýjejících se ekonomik (emerging markets). „Protože jejich růst je více komoditně intenzívní než u vyspělých ekonomik, rapidní růst poptávky po komoditách během minulé dekády je nastaven k pokračování…současná éra větší omezenosti zdrojů, rostoucí ceny kovů a vůbec bilance cenových rizik nakloněná více nahoru může pokračovat dále.“

Ceny zemědělských komodit také směřují vzhůru. Např. u zrnin došlo k růstu poté, co americké Ministerstvo zemědělství drasticky snížilo odhad sklizně kukuřice v USA – snížili odhad rekordních 6,7 bušlů na akr. To pro projekci rekordní sklizně v srpnu.

„Šok může být slabé slovo. Je to velice nezvyklé pro Ministerstvo zemědělství, aby takto snížilo odhad úrody kukuřice.“ – Darin Newsom, senior analytik, Telvent DTN

Také zvažte následující:

  • Růst populace
  • Vzácnost nových nalezišť
  • Pokles třídy a rezerv rudy u existujících depozit
  • Nacionalizace
  • Pokles rozloh orné půdy
  • Nedostatek čerstvé vody pro zavlažování

Zájem investorů v oblasti hnojiv značně roste. Britsko-australská těžařská společnost BHP Billiton nedávno uskutečnila pokus o „nepřátelské“ převzetí kanadské firmy Potash Corp. – největšího světového výrobce hnojiv. Čína  a Učitelský penzijní fond Ontaria se možná také přidají k nabídce a autor očekává další zvýšení nabízející ceny (bid).

Po zveřejnění odhadů  Ministerstva zemědělství ceny akcií společností  vyrábějící hnojiva prudce vzrostly.

To podle mě znamená,  že uvidíme utáhnutou nabídku a do budoucna vyšší ceny komodit.

Jestli bych hledal dominantní  akciovou investici, podle toho co vím o stavu komodit a vzácných kovů, pak by to bylo v sektoru „junior“ producentů, krátkodobých producentů a společností, které jsou ve fázi „po nalezení zdrojů“ s částečným novým nalezištěm přidaným do portfolia.

Proč? Protože mimo to, kdy věřím, že junior společnosti nabízejí největší páku k využití rostoucí poptávky a tím cen komodit, je zde také zvyšující se trend pro fúze a akvizice v jednom z mála „světlých bodů“ pro investory a to jsou zdroje – ať již v sektoru zemědělském či těžařském.

Junioři ne zaběhlé  společnosti budou vlastnit nová naleziště a zdroje a senioři budou potřebovat jejich aktiva k obnově a růstu své základny aktiv.

Následující faktory přispívají k růstu trendu fúzí a akvizic:

  • Konsolidace k dosažení výnosů z rozsahu a síly cenového tvůrce
  • Nedostatek rozsáhlých „produkčních“ aktiv
  • Vysoká poptávka v průmyslových zemích po kovech a minerálech
  • Návrat tvaru „V“ k růstu ekonomiky
  • Expanze do nových geografických regiónů
  • Diverzifikace zdrojů surovin
  • Celkový návrat k riziku
  • Volnější půjčky bank
  • Vyšší cen komodit a lepší nákladový management společností = větší operační cash flow

„Jakmile bude omezenost komoditních zdrojů narůstat, fúze a akvizice v těžařství se budou  zintenzivňovat. S málo velkými cílovými objekty ve hře a klesajícími zdroji rezerv, očekáváme, že  globální těžařské společnosti budou pokračovat v hledání projektů a rozšiřovat své obchodní strategie.“ – Fúze a akvizice v Globálním Těžařském Sektoru – Nezůstane kámen na kameni, PricewaterhouseCoopers

„Klíčem k pochopení, co žene toto globálně je tlak na produkci potravin všude na světě.“ – Denita Stann, Potash Corp., ředitel pro styk s investory

Z důvodu:

  • Rostoucích cen komodit
  • Roustoucí ceny akcií jako výsledek výborných výsledků vrtných testů
  • Zvýšené nadšení v junior sektoru z důvodu akcelerujících fúzí a akvizic

Velice brzy příjde čerstvá  přílivová vlna prostředků do sektoru surovin, ale ta obejde firmy „seniory“. Tyto peníze budou hledat tu největší páku pro využití roustoucí poptávkty po komoditách, komoditních cen a potenciálu pro lukrativní převzetí firem „juniorů“.

Ve svém reportu PricewaterhouseCoopers uvedla, že v r. 2007 bylo uzavřeno 1 732 fúzí a akvizicí majících hodnotu 159 miliard USD. V prvních šesti měsících 2010 bylo uzavřeno 1 324 fúzí a akvizic majících hodnotu 104 miliard USD. Ale celkový počet megaobchodů nad 500 miliónů USD je hodně dole oproti 2007 – 28 ohlášených  oproti 54 před třemi roky.

„Vzácné příležitosti pro velké obchody podnítilo více zavedenější (senior) těžební firmy akvírovat ty menší (juniory) v ranném cyklu jejich života.“ – PricewaterhouseCoopers

Závěr

„Mnoho společností z oboru těžby a zpracování kovů hledají možnost akvizic, protože chtějí zvýšit kapacitu své nabídky, hnáni důvěrou v pokračující poptávku v Číně a Indii. Vidíme více potenciálních nakupujících než je dostupných aktiv.“ – Mike Elliot, Ernst & Young

Je to vzrušující doba pro investora v junior sektoru surovin. Jsou ve vašem hledáčku kvalitní junior producenti, „skoro“ producenti ve fázi po nalezení zdrojů či ranné těžební společnosti, a zároveň potenciální cíle pro převzetí?

Jestli ne, možná, že by měly být.

Zdroj: AheadOfTheHerd

Preložil: Martin Lembak

Facebook komentár