Dôležité zmeny pre investorov.

Dôležité zmeny pre investorov.

Keďže investori starostlivo skúmajú neistý horizont, jedna vec je jasná: pozadie trhov bude vyzerať za tri mesiace veľmi odlišne.

V poznámke pre klientov pre tento týždeň analytici spoločnosti Goldman Sachs, vrátane Kamakshya Trivedi do decembra predpovedali „výrazne odlišnú situáciu v krajine“.

Poukázali na tri potenciálne udalosti:

  • Budeme poznať výsledky toho, či sa deti vrátia na jeseň tohto roku späť do školy
  • Budú za nami americké voľby
  • Vakcína voči ochoreniu Covid-19 by mohla byť na „hranici schválenia“

Pokiaľ ide o opätovné otvorenie škôl, analytici banky Goldman Sachs očakávajú „náročný proces“ charakterizovaný „niektorými falošnými začiatkami“, najmä čo sa týka Spojených štátoch. Tieto otázniky by mohli jednoznačne vplývať na situáciu v rámci trhov – najmä v septembri.

Podľa vyjadrení analytikov investičnej banky: „Doterajšie dôkazy naznačujú, že existuje cesta k opätovnému otvoreniu škôl bez podnecovania prudkého nárastu šírenia vírusov,“ … „Tieto príklady však je možné vo všeobecnosti očakávať najmä na miestach, kde bol prenos veľmi nízky a kde boli dodržané prísne nariadenia.“

Výsledky amerických volieb investorom poskytnú jasnejšie informácie, najmä pokiaľ ide o vzťah s Čínou. Banka Goldman Sachs si myslí, že rozdiely medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta sú pripravené pokračovať bez ohľadu na to, kto vyhrá, hoci Joe Biden by využil uvalenie taríf v omnoho menšej miere.

Najdôležitejšie je, že Goldman Sachs si myslí, že existuje „dobrá šanca“, že Úradom pre potraviny a liečivá USA do konca novembra bude schválená minimálne jedna vakcína, čo do polovice roku 2021 umožní jej „rozsiahlu distribúciu“.

Analytici banky ďalej poznamenali: „Tento druh časového harmonogramu by mohol viesť k výraznému zvýšeniu HDP v porovnaní s prípadom „bez očkovania “, najmä v USA, kde je pravdepodobné, že sa povedie závod s očkovaním a zaznamená horšie výsledky ako v Európe “bez očkovania”.“

Predpovedajú, že americký akciový index S&P 500 by do konca roka mal skončiť okolo súčasných úrovní, ale zároveň vidia potenciál indexu zaznamenať ďalší nárast o 11%, ak sa uplatní životaschopná vakcína.

Čo to znamená: Výhľad pre investorov je pre tohtoročné leto ponurý, s nedostatkom viditeľných riešení okolo vírusu alebo nadchádzajúcich stimulačných výdavkov. Ale Wall Street si myslí, že niektoré riešenia by sme mohli začať vidieť už pred koncom roka.

„Sme na križovatke.“ poznamenal Thomas Lee, spoluzakladateľ spoločnosti Global Advisors Fundstrat Global Advisors.

Ak sa ukáže, že vírus v Spojených štátoch dosiahol vrchol a prudko sa zvýšil počet prípadov, ktorý je pod kontrolou, investori by mali pokračovať v ofenzíve.

Samozrejme, nič nie je dané. Za tri mesiace by sa situácia mohla taktiež zdať podstatne horšia, pričom v ďalších nových oblastiach USA dochádza k nárastu prípadov. Narastajú aj obavy z druhej vlny zasiahnutej Európy a Ázie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Bloomberg

Facebook komentár