Úspešní ľudia hovoria, že tvrdá práca a šťastie ich dostali tam, kde sú teraz. Ale v skutočnosti ide o niečo viac.  Ľudia, ktorí sa dostanú vysoko, majú toho veľa spoločného.  Naučením toho, čo ich od „obyčajných“ ľudí odlišuje, vám môže pomôcť nájsť trvalý úspech vo vašom podnikaní.

( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Jeff Brown, psychológ na medicínskej fakulte na Harvarde a spoluautor knihy „Winner’s brain“ (Myseľ víťaza, pozn. prekladateľa) (DaCapo, 2010), študuje veľmi úspešných ľudí. Sledovaním ich mozgovej aktivity a životných príbehov, hľadá návod na to, čo ich robí unikátnymi.

Ukázalo sa, že myslia inak ako ľudia, ktorých úspech vyhasol alebo nikdy neprišiel.  “Úspešní ľudia sa naučili, ako maximálne využiť ich myslenie.” Hovorí Brown.

Objavil stratégie, ktoré nazýva “nástroje sily myšlienky”, ktoré používajú úspešní ľudia na dosiahnutie ich cieľov. Každý nástroj je spôsob myslenia, ktorý ovplyvňuje  vaše voľby a činy, ktoré používate na ceste za svojimi cieľmi.

Všetky nástroje používané spoločne vám pomôžu nájsť viac možností, vybudovať si  znalosti, prepracovať sa cez vaše zlyhania a prekonať status quo.

Pouvažujte nad 5timi Brownovými  kľúčmi k trvalému úspechu, vysvetlených nižšie. Skúste tieto taktiky na dosiahnutie vašich cieľov.

1. Vytvorte si svoje šťastie

Keď sa pozriete na úspešných ľudí, ich cesta k úspechu bola zložitá a kľukatá.  „Úspešní ľudia si vyberajú zdĺhavé chodníčky.“  Hovorí Brown. „ Majú talent na rozpoznávanie netradičných príležitostí.“ 

Skúste kráčať nevychodenými chodníčkami, je to lepšie, ako by ste mali stáť v rade a čakať na úspech. Začnite s projektmi, ktoré vás naučia neobvyklým zručnostiam, nájdite spôsoby ako sa stretnúť s ľuďmi, ktorých obdivujete, skúste možnosti, ktoré sa pre vás zdajú neobvyklou kombináciu.  Neobávajte sa byť kreatívnymi.  Je veľa spôsobov ako sa dostať všade.

2. Poznajte, čo prinášate

Úspešní  ľudia si pravidelne spisujú zoznam ich zručností a schopností. Používajú ho na zlepšenie samých seba. „Ak majú niekde deficit, chcú to vedieť.“

Ak môžete, požiadajte svojich mentorov o ohodnotenie vašich silných a slabých stránok a objektívne zmeranie vašich zručností.  Použite tieto informácie na identifikovanie toho, čo sa vám treba naučiť alebo zdokonaliť, tak zlepšíte vaše slabosti a lepšie si osvojíte silné stránky.  Nebojte sa kritiky zo strachu alebo pýchy, „To je bozk smrti, pokiaľ ide o úspech!“ Hovorí Brown.

3. Sústreďte sa na jeden cieľ

Schopnosť vybrania si cieľa a schopnosť sústredene pracovať k jeho dosiahnutiu je dôležitá značka medzi veľmi úspešnými ľuďmi. Ako hovorí Brown“ „Silné sústredenie  podporuje ich schopnosť myslieť a uskutočniť.“

Zostavte si list priorít a použite ich na vybratie príležitostí, ktoré vykonať. „Neklamte sami seba ilúziou zmeškanej príležitosti, o ktorej si myslíte, že musíte spraviť všetko, čo vám príde do cesty, “ hovorí Brown. „Sústreďte sa na váš cieľ a nenechajte sa dať vyrušiť.“

4. Pracujte na hrane vašej zóny komfortu

Risk je nenahraditeľný, ak chcete skutočne vyniknúť, úspešní ľudia pristupujú k risku s vedomím toho, aké množstvo ho unesú. Brown sa zmieňuje: „Berú si umiernený risk, mimo ich zóny komfortu, ale nie príliš ďaleko.“

Otestujte vaše vlastné hranice pozeraním sa na risky, ktoré sú vám aspoň trochu nepríjemné, ale zaujímavé, no nie úzkostné. „ Máte optimálnu škálu risku, ktorú sa musíte naučiť premerať a porozumieť .“ hovorí Brown. Čím viacej experimentujete s riskovaním; veľkým, či malým, tým ľahšie bude nájsť vaše najefektívnejšie miesto.

5. Vložte svoju energiu do každodennej rutiny

Úspešní ľudia nepretržite pracujú na svojich cieľoch. Sú poháňaní vnútornou energiou, ktorá ich udržuje v pohybovaní dopredu, aj keď majú v ceste mnoho prekážok a úspech sa im zdá byť veľmi vzdialený. Brown sa zmieňuje „Neustále niečo do procesu pridávajú.“ Ich nadšenie nie je nátlakové ani náročné, ale je vytrvalé.

Je lepšie, ak budete denne pracovať na dosahovaní vášho cieľa, ako keby ste sa mali pozerať príliš dopredu. Učením ako si užívať a prijať cestu k vášmu cieľu vám pomôže vyvinúť výdrž a húževnatosť, ktoré potrebujete.  „Mali by ste si užívať snahu o úspech,“ hovorí Brown. „honba trvá dlhšie ako úlovok.“

Preložila: Beáta Hrubošová

( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: RodSchulhauser

Facebook komentár