Takmer_polovica_financnych_riaditelov_sa_obava_recesie_v_roku_2019

Vedúci americkí predstavitelia financií podnikov sa obávajú, že ekonomická expanzia je takmer u konca.

Takmer polovica (48,6%) finančných riaditeľov firiem v USA verí, že Spojené štáty budú v recesii od konca budúceho roka. S týmito výsledkami prišiel prieskumu, známy ako CFO Global Business Outlook od Duke University, ktorý bol zverejneným v priebehu tohto týždňa.

A 82% finančných riaditeľov, ktorých sa pýtala Duke University, verí, že recesia sa do konca roka 2020 naozaj začne.

Vo vyhlásení profesor financií z Duke University – John Graham, uviedol: “Blíži sa koniec rastu globálneho hospodárskeho rastu o dĺžke takmer celé desaťročie.”

Pesimizmus prieskumu finančných riaditeľov (CFO) s ohľadom na rok 2019 zvyšuje ostražitosť, pretože hlavný prúd ekonómov stále predpokladá stabilný, aj keď pomalší rast v budúcom roku.

Wall Street začal odhaľovať hospodárske spomalenie, o čom svedčí vlna odpredaja a extrémna volatilita, ktorá infikuje akciový trh. Hodnota amerického akciového indexu S&P 500, ktorá je o 8% nižšia, sa nachádza v najhoršom výsledku štvrťroka od roku 2011. Banky, ktoré sú obzvlášť vystavené hospodárskym problémom, taktiež čelia poklesom.

Niektorí ekonómovia majú väčšie obavy, ale bezprostrednú recesiu očakáva len veľmi málo ľudí.

Hlavný ekonóm so zameraním na americkú ekonomiku – Russell Price v prieskume uviedol: “Jedná sa o prekvapivo vysoký podiel, možno dokonca až šokujúci,” … “V roku 2019 sa nechceme obávať recesie.”

Vývoj cien ukazuje, že americká ekonomika je dostatočne silnou na to, aby sa v nasledujúcom roku vyhla recesii, pokiaľ Federálny rezervný systém nevykoná agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb alebo nepríde k výraznému zhoršeniu obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

Obchodná vojna, obavy okolo zamestnanosti

Prieskum, ktorý bol vykonaný 7. decembra a zahŕňal finančných riaditeľov z 212 amerických spoločností, naznačil, že finanční riaditelia sú pesimistickými v oblasti firemných výsledkov. Finanční riaditelia odhadujú 4,5% rast výnosov v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov, čo je pokles z takmer 13%, dosiahnutých v septembri. Odhady okolo kapitálových výdavkov, zamestnanosti a príjmov boli taktiež nižšie.

Po tom, ako v treťom štvrťroku zasiahli historicky najvyššiu úroveň, optimizmus amerických CFO s ohľadom na ekonomiku v tomto štvrťroku tak poklesol. Nie je prekvapujúce, že vedúci pracovníci sú s ohľadom na stav americkej pracovnej sily nervózni. Percentuálny podiel CFO, ktorí čelia ťažkostiam pri prijímaní a udržiavaní kvalifikovaných zamestnancov sa zvýšil na najvyššiu hodnotu. (Vedecký prieskum CFO Duke University začal v roku 1996.)

Spoločnosti boli rozdelené v názoroch, čo sa týkalo vplyvu na situáciu okolo obchodu. Zhruba polovica uvádza, že vplyv na ich obchod bude z dôvodu taríf obmedzený, zatiaľ čo ďalšia polovica uvádza, že bude skôr podporou.

“Známky ochladenia”

Ekonómovia z hlavného prúdu uvádzajú, že šance na recesiu v roku 2019 vzrástli, hoci to nevidia ako základný prípad.

V priebehu minulého týždňa spoločnosť S&P Global Ratings varovala, že v ekonomike USA by sa mohli objaviť “príznaky ochladenia”. Ratingová spoločnosť v nasledujúcich 12 mesiacoch zvýšila svoje šance na recesiu na 15% až 20%, z augustových 10% na 15%.

S&P dodala: “Tento cyklus sa buď približuje, alebo sa blížia posledné etapy expanzie.”

JPMorgan Chase odhaduje, že pravdepodobnosť recesie v roku 2019, založená na kombinácii ekonomických údajov a trhových signálov, vzrástla na 36%, z 25% dosiahnutých na konci septembra.

Hospodárska expanzia, ktorá začala v júni 2009, je druhou najdlhšou v americkej histórii. Ak zostane nažive až do júla 2019, prekročí boom z rokov 1991-2001 ako najdlhšia expanzia.

“Hrozivá” výnosová krivka

Výhľad na rok 2020 vyzerá ešte horšie. Len 18% finančných riaditeľov, z prieskumu Duke University verí, že Spojené štáty sa pred koncom roka 2020 vyhnú recesii.

V správe profesor Campbell Harvey uviedol: “Všetky indikátory sú na svojich miestach.” Poukázal na zvýšenú volatilitu trhu, vplyv “protekcionizmu zničujúci rast” a “zlovestné” sploštenie výnosovej krivky.

Výnosová krivka je jedným z najspoľahlivejších indikátorov bankárov z Wall Street. Rozdiel medzi výnosom na 2-ročných a 10-ročných štátnych dlhopisoch sa dostáva nepríjemne blízko k prevráteniu. K tomu dochádza, ak sú krátkodobé sadzby vyššie ako dlhodobé. Za posledných 50 rokov, táto inverzia nastala pred každou recesiou USA.

Bez ohľadu na to, kedy nastane ďalšia recesia, spoločnosti korporátnej Ameriky by mohli mať so svojimi dlhmi problémy. Vďaka nízkym úrokovým sadzbám, americké spoločnosti za posledné desaťročie na seba vzali príliš veľa dlhov.

Bývalá vedúca predstaviteľka Federálnej rezervnej banky – Janet Yellenová v pondelok novinárovi z The New York Times – Paulovi Krugmanovi uviedla, že “dosť vysoké” úrovne firemného dlhu sú “nebezpečenstvom.”

Yellenová nakoniec uviedla: “Vysoká miera firemného pákového efektu by mohla predĺžiť krízu a viesť k veľkým bankrotom.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár