Celosvetove_akciove_trhy_v_roku_2019_ziskali_na_hodnote_$17_bilionov

Celosvetové akciové trhy v roku 2019 zaznamenali prudký priebeh a podľa výpočtov analytikov z Deutsche Bank navýšili svoju celkovú hodnoti o viac ako 17 biliónov dolárov.

Hodnota globálnych akcií začala tento rok tesne pod úrovňou 70 biliónov dolárov, ale podľa grafu Torstena Sloka z Deutsche Bank prekročila 85 biliónov dolárov.

Celosvetove_akciove_trhy_v_roku_2019_ziskali_na_hodnote_$17_bilionov

K obzvlášť dobrému roku pre akcie pomohla uvoľnená menová politika a politický vývoj na celom svete.

Centrálne banky po celom svete zaujali holistickejší prístup a zaujali stratégie, ktoré posilnili rast na trhoch. Federálny rezervný systém v tomto roku vykonal zníženie referenčné úrokové sadzby až trikrát a Európska centrálna banka ešte viac znížila svoje už tak záporné sadzby.

Vplyv vyhliadok svetového obchodu – počas nepokojov od zvolenia Donalda Trumpa a hlasovania pre Brexit v Spojenom kráľovstve – sa v priebehu roka tiež vyjasnili.

Pokiaľ ide o oblasti obchodu Spojených štátov, Snemovňa reprezentantov schválila novú obchodnú dohodu Severnej Ameriky od Trumpovej administratívy a táto krajina v rámci obchodných rokovaní dosiahla prvotnú dohodu s Čínou.

V Európe sa očakávalo výrazné víťazstvo konzervatívcov Borisa Johnsona, ktoré mu poskytlo právomoc rokovať o odchode krajiny z Európskej únie.

Veľkému nárastu svetových trhov však prevažne dominovali americké trhy. Rally v USA bola široká, pričom akciové indexy S&P 500, Dow Jones Industrial Average a Russell 2000 tento rok vzrástli o viac ako 20%.

Podiel na raste mali najmä na starosti niektoré z najcennejších spoločností na svete, napríklad 80% zisk pre Apple a 57% pre Facebook.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Deutsche Bank

Facebook komentár