Americka_ekonomika_straca_miliardy_dolarov_pretoze_zahranicni_studenti_sa_nezapisuju

Do Spojených štátov prichádza menej zahraničných študentov. To zasahuje americké univerzity a hospodárstvo.

Podľa odhadov NAFSA: Asociácia medzinárodných pedagógov a Medzinárodná asociácia profesionálnych pedagógov oznámila, pokračujúci pokles medzinárodného zápisu študentov od prepadu roku 2016, ktorý stál ekonomiku USA 11,8 miliárd dolárov a viac ako 65 000 pracovných miest.

Rachel Banks, riaditeľka verejnej politiky NAFSA, uviedla: „Existuje mnoho premenných, ale vo veľkej miere to boli politiky a rétorika súčasnej administratívy, ktorá skutočne viedla k tomu, aby sa výsledky posunuli týmto smerom.“

Medzi zahraničnými študentmi je vnímané, že získanie víz pre Spojené štáty je zložitejšie a údaje z prieskumov NAFSA ukazujú, že v USA sa stále viac cítia ako nechcení a v nebezpečenstve.

Banks poznamenala: „Nejedná sa iba o proti-imigrantskú rétoriku, ktorú táto administratíva vyjadruje, je tiež vidno zvýšené obavy, pokiaľ ide o násilie zo strelných zbraní v tejto krajine,“ …„Celosvetovo je zaznamenané množstvo udalostí streľby a rodičia to určite berú do úvahy, keď premýšľajú o tom, kam chcú poslať svoje deti na štúdium.“

Podľa najnovšej správy Otvorených dverí, Amerického ministerstva zahraničných vecí: Počet nových zahraničných zápisov študentov v akademickom roku 2018-2019 poklesol o 0,9%, po poklese o 6,6% v novo zapísaných jednotlivcov v predchádzajúcom roku. Je to tak prvý krát, kedy Spojené štáty zaznamenali pokles 3 roky za sebou.

Administratíva Donalda Trumpa pre nižšie počty zápisov má odlišné vysvetlenie. Caroline Casagrande, zástupkyňa vedúceho predstaviteľa pre akademické programy na Ministerstve školstva a kultúrnych záležitostí Ministerstva zahraničných vecí USA, uviedla: „Zahraniční študenti sú odradení vysokými nákladmi na americké školy. Trumpova administratíva „na zahraničných študentov vynaložila viac úsilia ako kedykoľvek predtým“ a „snaží sa zmierniť náklady na vzdelávanie v USA“.

Náklady na odmietnutie zápisu

Strata zahraničných študentov finančne poškodzuje mnoho univerzít. Na kalifornskej štátnej univerzite v Northridge, zníženiu počtu zahraničných študentov v rokoch 2016 až 2019 viedlo k 26% strate výnosov o objeme okolo 6,5 milióna dolárov.

Podľa NAFSA, na každých sedem zahraničných študentov sa vytvoria alebo podporia tri pracovné miesta v USA, vrátane výdavkov na vysokoškolské vzdelávanie, ubytovanie, stravovanie, maloobchod a dopravu.

Súvisiace: Američania majú aktuálne rekordný dlh – 14 biliónov dolárov

Nová správa NAFSA uvádza: “Viac ako milión zahraničných študentov, ktorí sa v súčasnosti zapísali na americké vysoké školy a univerzity, do americkej ekonomiky prispeli takmer 41 miliardami dolárov a počas akademického roka 2018 – 2019 podporil 458 290 pracovných miest.”

Zahraniční študenti sú pre školské rozpočty významní, pretože mnoho vysokých škôl a univerzít od nich vyberá vyššie školné. Na Peninsula College v štáte Washington je zahraničným študentom účtované ročné školné o hodnote približne 10 000 dolárov, zatiaľ čo domáci študenti platia približne 5 000 dolárov.

Peninsula College v Port Angeles vo Washingtone za posledné dva roky zaznamenala 25% pokles v zápise zahraničných študentov a škola musela prepustiť 13 pozícií a pozastaviť programy z dôvodu deficitu 800 000 dolárov, ktorý bol spôsobený najmä znížením počtu študentov.

Predseda kolégia Luke Robins uviedol: „Z nášho pohľadu to predstavuje znepokojujúci trend na mnohých rôznych úrovniach, ktoré by sme neradi videli,“ … „Zatiaľ čo týka rozpočtu, podstatnejšie pre nás je, že si skutočne vážime to, čo medzinárodní študenti prinášajú našej kultúre a organizácii vysokej školy.“

Robins uviedol, že k poklesu prispelo niekoľko faktorov, vrátane hodnoty amerického dolára, ktorý bol v porovnaní s inými menami na takmer historicky najvyššej úrovni. To môže povzbudiť zahraničných študentov, aby si v porovnaní so Spojenými štátmi vybrali iné krajiny, pretože to pre nich predstavuje cennejšiu ponuku.

Jack Huls, viceprezident pre študentské služby na Peninsula College poznamenal, že najvýznamnejším faktorom je však politika. V krajinách, v ktorých školy tradične dosahovali silné výsledky počtu zapísaných zahraničných študentov, ako napríklad v Číne, je pre študentov ťažšie získať víza.

Huls ďalej uviedol: „Jedným z vplyvov je určite aj politika,“ … “A konkrétne sa jedná o politické problémy na domácom trhu , ako aj o politiku v oblasti vysokých vzťahov medzi USA a Čínou.”

Banks z NAFSA ďalej poznamenla: “Zahrieva sa aj celosvetová konkurencia pre zahraničných študentov. Zatiaľ čo miera rastu počtu študentov, ktorí sa rozhodnú študovať v Spojených štátoch, klesá, konkurenčné krajiny zaznamenávajú dvojciferný rast.

Banks nakoniec uviedla: „Krajiny ako Kanada, Austrália a Čína vyvinuli pro-aktívne stratégie náboru a aktívne prijímajú študentov, zatiaľ čo USA zdanlivo nechcú zahraničných študentov lákať.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, ABC

Facebook komentár