Elektricke_vozidla_by_mohli_v_Nemecku_ohrozit_100000_pracovnych_miest

Rast v oblasti elektrických vozidiel by v nemeckom automobilovom priemysle mohol ohroziť až 100 000 pracovných miest.

Štúdia výrobcov automobilov v krajine a odborového zväzu IG Metall zistila, že do roku 2030 by mohlo dôjsť k strate 75 000 pracovných miest, keď do roku 2030 bude 25% vozidiel elektrických, 15% vo forme hybridných motorov a 60% vo forme výkonných benzínových a naftových modelov.

Podľa štúdie uverejnenej v utorok od združenia IG Metall by rýchlejšie prijatie elektrických automobilov dokonca mohlo ohroziť až 100 000 pracovných miest.

Štúdiu vykonal Fraunhoferov inštitút priemyselného inžinierstva. Podľa nich čísla už odzrkadľujú vytvorenie 25 000 nových pracovných miest potrebných na výrobu batérií a ďalších komponentov v oblasti vozidiel na elektrický pohon.

Súvisiace: Spoločnosť Tesla míňa každú hodinu takmer pol milióna dolárov

Vo svojom modeli výskumníci predpokladali, že v roku 2030 bude vyrábaný rovnaký počet hnacích jednotiek ako v roku 2016. A vzali do úvahy bežný pokrok v oblasti produktivity, čo znamená, že na výrobu rovnakého množstva tovaru bude potrebných aj menší počet ľudí.

Odklon od automobilov na benzínové a naftové motory by mohol celkovo postihnúť viac ako polovicu 210 000 pracovníkov, ktorí vyrábajú a zostavujú pohonné jednotky pre automobilový priemysel v Nemecku, ktorý zamestnáva približne 840 000 ľudí.

Pracovník montuje model Golf 7 v továrni Volkswagen, vo nemeckom Wolfsburgu.

Pracovník montuje model Golf 7 v továrni Volkswagen, vo nemeckom Wolfsburgu.

 

Vedúci predstaviteľ IG Metall, Jörg Hofmann poznamenal: “Táto výzva je naozaj rozsiahla, ale je možné ju zvládnuť, ak sa vytvoria správne podmienky,” … “Politici a priemysel v súčasnosti potrebujú vyvinúť stratégie na formovanie tejto transformácie.”

Súvisiace: Ako investovať do spoločností, na ktorých stojí revolúcia elektrických automobilov

Hofmann ďalej uviedol, že spoločnosti sa musia pustiť do rozsiahlych programov rekvalifikácie zamestnania, aby kvalifikovali pracovníkov pre nové technológie, zatiaľ čo politici musia prísť s komplexnou politikou tejto zamestnanosti.

Nakoniec dodal, že by to mohlo zahŕňať investovanie do nových produktov pre nové trhy, ktoré nemajú nič spoločné s automobilmi.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár