Jim Stickley  má status zlodeja. Doteraz hackol viac ako tisíc bánk a nikdy nebol pristihnutý pri čine.

Všetci sme kvôli nemu vo väčšom bezpečí.

Stickley je známy ako „testovač preniknutia“ – prenajímateľná zbraň počítačovej bezpečnosti vo svete.

Jeho život je niečo ako klasický hackerský film z 1992 „Sliediči“ (Sneakers), v podaní Roberta Redforda.

Banky, vlády a firmy si najímajú Stickleyho na otestovanie ich bezpečnostných opatrení.

Vykradnúť banku, sám sa považuje skôr za pracovníka, ako povedal pre Náš portál. Zamestnanci bánk si myslia, že je to v súlade so zákonom a sprevádzajú ho priamo do svojich kancelárií a priestorov. Ak sa raz dostane dnu, umiestni tam  keyloggery a bezdrôtové USB kľúče a ukradne čísla kreditných kariet, údaje z bankomatov, bankové účty, čísla sociálneho zabezpečenia a iné osobné údaje.

Jeho obľúbený kostým je obliecť sa za požiarnika.

„Išiel som na internet a objednal som si hasičské odznaky,“ hovorí. „Mám odznak z každého štátu. Nikto však nečíta, čo je na odznaku.“

Oblieka si autentické uniformy kúpené z akéhokoľvek obchodu. Aby dokončil kostým, dáva si na svoj opasok aj požiarnícku walkie-talkie vysielačku a  jeden z jeho zamestnancov sedí vonku s ďalšou vysielačkou. A zamestnanec píska s policajným skenerom cez túto vysielačku.

Potom môže liezť okolo počítačov a nainštalovať keyloggery, ktoré sú malé zariadenia s bleskovou pamäťou a zaznamenajú každý klávesový úder.

„Tiež sa snažíme dostať sa do siete cez boxy v ktorých pracujú, kde majú otvorené porty,“ hovorí. „Zapojíme bezdrôtové zariadenie a potom môžeme sedieť vonku na parkovisku a vzdialene v okolí všetko hacknúť.“

Bude sa obliekať aj do iných kostýmov. Ďalší dobrý kostým je odstraňovač škodcov, hovorí.

Čo robí nie je ilegálne. Predtým ako okradne banku, si zariadi všetky potrebné povolenia. Ale ľudia v banke a policajti odpovedajú, že nevedia čo plánuje. Mali by byť schopný ho však odhaliť a zastaviť.

Ale strašidelné na tom je, že ho nikdy neodhalia.

Počas 20 rokov, čo sa venuje svojej práci nebol nikdy chytený. Raz sa k tomu priblížil keď ho upratovací personál  upodozrieval a zavolal na neho políciu. Udieral na dvere ukazujúc svoj falošný odznak a chcel dosiahnuť aby ho pustili do budovy.

„Ľudia si myslia, že hackeri sa hacknú len prostredníctvom technológie, ale toto je iný prípad,“ povedal nám Stickley. „Kriminálnici kradnú, predsa kradnúť je ľahšie.“

Inými slovami, oblečú sa ako požiarnici a vchádzajú do bánk.

Počas rokov pomohol zabezpečiť  množstvo bánk.

Pre väčšinu poskytuje Joe svoju radu:

Kľudne môžete používať internet banking. Je to také bezpečné (alebo nebezpečné) ako bankomaty alebo pobočky bánk. Ale nenechajte svoje deti používať PC na ktorom robíte svoj banking: „Deti stiahnu a nainštalujú všetko.“

Prostredníctvom aplikácií  z internetu sa darebáci dostanú do Vášho počítača cez tajné vírusy, ktoré si spolu s aplikáciami nainštalujete.

Preložila: Anna Kontárová

Zdroj: Computer-tips.infotips-canada.com

Facebook komentár