Elon Musk dostáva minimálnu mzdu. Naozaj.

Celkové ohodnotenie výkonného riaditeľa spoločnosti Tesla bolo v roku 2014  Tesla na úrovni 35 360 dolárov. Tieto údaje je vidno v regulačnom podaní. Objem peňazí zodpovedá minimálnej mzde v štáte Kalifornie, kde je automobilka Tesla založená. A z tohto platu je tak iba na pol ceste k nákupu modelu Tesla Model S.

Zakladateľ elektrickej automobilky v minulom roku neprijal ani tento skromný plat a nedostal žiadne peniaze ani z akcií alebo bonusov. Musk v závislosti na podaní nikdy neprijal plat od spoločnosti Tesla.

Súvisiace: Úžasný život Elona Muska

Ale určite nie chudobným jednotlivcom.

Musk v roku 2012 v hotovosti a opciách získal cez 78 miliónov dolárov. Tento miliardár a podnikateľ, ktorý tiež vedie aj výrobcu rakiet s názvom SpaceX v súčasnosti taktiež drží 35,3 miliónov akcií automobilky Tesla.

To poukazuje na jeho majetok o hodnote zhruba 7,8 miliardy dolárov. Tesla má v súčasnej dobe trhovú kapitalizíciu o hodnote 27,6 miliardy dolárov a Muskov majetok tak v minulom roku vzrástol o 2,6 miliardy dolárov, keďže akcie tejto firmy vzrástli o takmer 50%.

Avšak Musk má aj iné zdroje príjmov v SpaceX a spoločnosti zelenej energie SolarCity. V spoločnosti SolarCity je predsedom a vlastní jej 21% podiel.

Ďalšie vedenie automobilky Tesla bolo v minulom roku o omnoho viac štedro odmenené.

Finančný riaditeľ, Deepak Ahuja v hotovosti a opciách získal 3,8 miliónov dolárov, zatiaľ čo technologický riaditeľ Jeffrey Straubel si odniesol 17,1 miliónov dolárov.

Súvisiace: 5 vecí, ktoré ste pravdepodobne nevedeli o Tesla Motors

Tieto vyoké odmeny boli z dôvodu dobrých výslekov firmy Tesla. Firma v roku 2014 splnila svoj ​​cieľ vyprodukovať 35 000 vozidiel a dosiahnuť tak predaje vo výške 1,1 miliardy dolárov, čo je 44% nárast vporovnaní s predchádzajúcim rokom. Jej nový SUV – Model X taktiež začne navyšovať hodnotu, keďže už za šesť mesiacov sa začne predávať.

Musk je presvedčený o svetlej budúcnosti. Generálny riaditeľ na začiatku tohto roka poznamenal, že Tesla v roku 2025 dosiahne úroveň trhovej kapitalizácií vo výške 700 miliárd dolárov a bude tak druhou spoločnosťou po firme Apple, ktorá túto métu dosiahne.

Zdroj: MSN, Bloomberg

Facebook komentár