Elon Musk odpredal akcie automobilky Tesla za 5,7 miliardy dolárov.

Elon Musk odpredal akcie automobilky Tesla za 5,7 miliardy dolárov.

Akcie spoločnosti Tesla za týždeň prepadli o 15,4 % po tom, čo generálny riaditeľ Elon Musk tento týždeň začal s plánmi, ohľadom odpredaja veľkej časti svojich akcií.

Ide o najhorší týždenný výkon akcií spoločnosti Tesla za posledných 20 mesiacov. Je to tiež najhorší týždeň akcií v histórii, ak nepočítame poklesy, ku ktorým došlo vo februári a marci 2020 – keď sa v USA objavila pandémia koronavírusu, ktorá otriasla trhmi.

Tesla v piatok uzavrela v strate 2,8 %.

Musk, ktorý podľa finančných výkazov zverejnených v piatok ráno stále vlastnil viac ako 167 miliónov akcií Tesly, tento týždeň odpredal akcie v hodnote približne 5,7 miliardy dolárov.

Musk odpredal akcie čiastočne, aby splnil daňové povinnosti súvisiace s uplatnením opcií na akcie. Predtým, ako bol jeho plán predaja zverejnený, Musk požiadal svojich 62,5 milióna sledovateľov na sociálnej sieti Twitter, aby hlasovali v neformálnom prieskume a povedal im, že tento výsledok určí budúcnosť jeho akcií spoločnosti Tesla. Tohto-týždňové zverejnenia odhalili, že vedel, že niektoré z jeho akcií budú tento týždeň aj tak na predaj.

Po rekordnej zatváracej cene na úrovni 1 229,91 dolárov zo 4. novembra 2021 sa akcie spoločnosti Tesla medziročne stále v zisku na úrovni približne 46 %.

Pre porovnanie, akcie automobilky Ford od začiatku roka vzrástli o približne 120 %, akcie General Motors o približne 51 % a akcie Volkswagen sa zvýšili o približne 66 %.

Pokles ceny akcií automobilky Tesla nasledoval po výpredaji a kontrastoval s rekordným IPO v automobilke Rivian, novšieho výrobcu plne elektrických pickupov a športových úžitkových vozidiel.

Akcie spoločnosti Rivian v piatok vzrástli o 5,6 %. Od svojho debutu v stredu sa jedná o nárast v hodnote približne 66,6 %.

Spoločnosť Rivian pri svojom debute na trhu v stredu získala okolo 12 miliárd dolárov, čím sa jej počiatočná verejná ponuka akcií (IPO) v tomto roku doteraz stala najväčšou na svete. Rivian je v súčasnosti druhým najhodnotnejším výrobcom automobilov v USA za firmou Tesla, hoci očakáva, že za tretí štvrťrok zaznamená tržby nižšie ako 1 milión dolárov.

Súvisiace:
Elon Musk čelí zaplateniu daní v hodnote až $15 miliárd
Elon Musk za 2 dni prišiel o $50 miliárd a Tesla o $200 miliárd

Rivian vo finančných dokumentoch uviedla, že má 55 400 pred-objednávok na svoje SUV R1S a pick-up R1T, ako aj kontrakt na výrobu 100 000 elektrických dodávok pre skupinu Amazon do roku 2030.

Musk na úspešnú IPO spoločnosti Rivian reagoval na Twitteri slovami:

„Dúfam, že dokážu dosiahnuť vysokú produkciu a rovnomerný peňažný tok. To je ten pravý test. Vznikli stovky automobilových startupov, elektrických aj spaľovacích, ale Tesla predstavuje len amerického výrobcu automobilov, ktorý za posledných 100 rokov dosiahol vysoký objem výroby a pozitívny cash flow.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár