Tim_Lakers_vracia_podporu_pre_koronakrizu_$4_6_miliona

Tím Los Angeles Lakers splatil pôžičku na úkor koronavírusu vo výške 4,6 milióna dolárov, ktorú profesionálna basketbalová organizácia získala v rámci Programu ochrany výplat, pochádzajúcej od federálnej vlády.

Hovorca spoločnosti Lakers v zaslanom vyhlásení napísal: „Lakers sa kvalifikovala a dostala pôžičku v rámci Programu ochrany miezd,“ … „Keď sme však zistili, že finančné prostriedky z programu boli vyčerpané, pôžičku sme splatili, aby finančná podpora smerovala k tým, ktorí to najviac potrebujú.

Lakers – druhý najcennejší tím NBA je podľa časopisu podľa Forbes s ocenením 4,4 miliárd dolárov, posledným veľkým subjektom, ktorý získal a následne vrátil peniaze ponúkané ako opatrenie na podporu malých podnikov voči pandémií Covid-19. Správy boli prvýkrát oznámené od televíznej siete ESPN.

Razantne oznamované úsilie Programu ochrany platov zamestnancov prešlo preskúmaním na základe správ, že veľké podniky vrátane spoločností, ktoré sú verejne obchodovanými, dostali pôžičky vysokej hodnoty. Finančné prostriedky ktoré mali pomôcť najmä malým podnikom v objeme 349 miliárd dolárov sa však rýchlo vyčerpali. Po verejnej kontrole podniky ako Shake Shack, Ruth’s Hospitality a Kura Sushi uviedli, že vrátia pôžičky v hodnote niekoľkých miliónov dolárov.

Koncom minulého týždňa Ministerstvo financií vydalo usmernenie, ktorého cieľom bolo zabrániť veľkým subjektom – najmä tým, ktoré majú iné prostriedky na zabezpečenie financovania – získavať pôžičky tohto programu. Spoločnosti, ktoré nemôžu „v dobrej viere“ dokázať, že úver je potrebný pre ich podnikanie po úplnom zohľadnení ich likvidity a operácií, boli požiadané, aby pôžičky splatili do 7. mája 2020.

Súvisiace: Boeing získava $25 miliárd a federálnu pomoc tak nepotrebuje

Zdroj so znalosťou situácie uviedol, že tím Lakers sa kvalifikoval na pôžičku v rámci tohto programu vo výške 4,6 milióna dolárov, pretože má 303 zamestnancov na plný a čiastočný úväzok. Zdroj tiež uviedol, že spoločnosť neplánuje ani nezamýšľa prepúšťať zamestnancov a že vrcholoví manažéri spoločnosti Lakers súhlasili s odložením 20% svojich platov, aby sa zabezpečilo vyplatenie ďalších zamestnancov.

Hovorca spoločnosti SBA minulý týždeň povedal, že Lakers prispeli do fondu spolu s Los Angeles Clippers a Los Angeles Kings na poskytovanie finančnej podpory zamestnancom centra Staples.

Akékoľvek pôžičky vrátené alebo splatené sa vrátia späť do programu na budúce vyplatenia.

Úrad prvotne nezverejnil, kto bol schválený pre pôžičky tohto programu ako aj získaný objem finančných prostriedkov. CNN a ďalšie subjekty podali žiadosti o tieto informácie podľa zákona o slobode informácií. Podľa analýzy údajov o amerických cenných papieroch a burzách v USA, viac ako 200 verejne obchodovaných spoločností získalo najmenej 870 miliónov dolárov práve z týchto pôžičiek.

Podľa správy agentúry k 16. aprílu, Úrad schválil viac ako 1,66 milióna pôžičiek v hodnote viac ako 342,2 miliárd dolárov. Z toho 4 412 bolo o objeme 5 miliónov dolárov a viac. Úvery s vysokou hodnotou predstavovali 0,3% podiel z celkového počtu úverov a 9% z celkovej dolárovej hodnoty.

Kyle Herrig, prezident vládnej kontrolnej skupiny Accountable.US, v e-mailovom vyhlásení napísal: „Keď sa veľmi úspešná športová franšíza, ktorá si môže dovoliť vyplatiť LeBron Jamesovi takmer 40 miliónov dolárov ročne, uchádza o prostriedky na ochranu výplat, je potrebné položiť si otázku, prečo Biely dom a Kongres nezaviedli prísnejšie pravidlá ohľadom toho, kto a aká firma môže získať pomoc,“ … „Tento program zúfalo potrebuje zvýšenú transparentnosť, aby sa mamičkám a malým podnikom, ktoré čelia bankrotu, mohla dostať pomoc, ktorú naozaj potrebujú.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FoxBusiness, CNN

Facebook komentár