Každý poriadny miliardár musí mať vo svojom vlastníctve superjachtu. V novembrových analýzach Wealth-X and the UBS Global Billionaire Census sa zistilo, že priemerný miliardár minie 22 miliónov dolárov na svoje jachty.

Posledná analýza spoločnosti Wealth-X uvádza najdrahšie akvizície luxusných aktív všetkých čias a nemalo by byť prekvapením, že osem z desiatich akvizícií boli jachty.

Wealth-X používa vlastný oceňovací model pre posudzovanie všetkých držaných aktív holdingu, vrátane súkromne a verejne držaných podnikov a investičného majetku na rozvoj ich čistej oceňovacej hodnoty.

Tu, v obrátenom poradí, je 8 najdrahších nákupov jácht všetkých čias:

8. Dilbar, 263 miliónov dolárov

Alisher Usmanov, najbohatší Rus, kúpil túto 360-stôp dlhú superjachtu za 263 miliónov dolárov v roku 2012. Dilbar, pomenovaná po jeho mame, pojme 20 hostí a 47 členov personálu, ako aj heliport, bazén a špeciálnu jedáleň.


7. Radiant, 286 miliónov dolárov

Oficiálne patriaca ruskému oligarchovi Borisovi Berezuckému bola táto 360-stôp dlhá jachta predaná Abdullovi al Futtaimu, miliardárovi obchodujúcemu s autami zo Spojených Arabských Emirátov. Radiant sa svojou výbavou skôr hodí do filmov Jamesa Bonda ako na šíre more. Je vybavená zvukovými zbraňami, ktoré dokážu prasknúť ušný bubienok útočníkov a ďalej má vodné delá, ktoré môžu potopiť blížiaci sa čln do vzdialenosti 100 yardov (91,44 m). V Radiante je aj malý rýchly čln naprojektovaný špeciálne na rýchly únik z lode.


6. Pelorus, 300 miliónov dolárov

Hudobný magnát David Geffen kúpil Pelorus od ruského oligarchu Romana Abramovicha v máji 2011. Pretože jeden heliport niekedy nestačí, tak má Pelorus dva, rovnako ako aj dva bazény a zbierku malých lodi na palube. Hosťovská izba má špeciálnu vysúvaciu stenu, ktorá sa dokáže znížiť a tak premeniť izbu na súkromnú verandu.


5. Dubai, 300 miliónov dolárov

Dubai, ktorá patrí  Mohammedovi bin Rashidovi Al Maktoumi, šejkovi z Dubaja, bola treťou najdrahšou jachtou na svete, keď bola postavená firmou Blohm + Voss v roku 2006. 524-stôp dlhá, tretia najdlhšia súkromná jachta na svete má sedem palúb, squashové ihrisko, heliport a dokonca malú ponorku.


4. A, 323 miliónov dolárov

Táto elegantná Philippeom Starckom nadizajnovaná superjachta patrí ruskému oligarchovi Andrejovi Melnichenkovi. Do jej luxusnej výbavy patria vaňové kohútiky v hodnote 40 000 dolárov, schodiskové zábradlie za 60 000 dolárov a rotujúca posteľ, ktorá umožňuje stlačením gombíka perfektný výhľad na východ a západ slnka. Táto jachta je aj predmetom súdneho sporu, keď Melnichenko zažaloval holandskú firmu Akzo Mobel za to, že farba jachty nie je taká reflexná ako si žiadal.


3. Serene, 330 miliónov dolárov

Ruský distribútor vodky Yuri Scheffler vlastní túto 440-stôp dlhú jachtu, ktorá má špeciálne tyrkysové neónové osvetlenie dodávajúce noci špecifickú iskru. Serene má 48 000 štvorcových stôp krytého priestoru na siedmich palubách, ďalej vnútorný a vonkajší bazén, 12 salónov a vonkajšiu kontrolnú miestnosť. Scheffler kúpil túto v talianskom štýle nadizajnovanú jachtu za 330 miliónov dolárov v roku 2011.


2. Eclipse, 485 miliónov dolárov

Ruský oligarcha Roman Abramovich kúpil túto 536-stôp dlhú jachtu v roku 2010, keď držala  honor najdlhšej jachty na svete. Eclipse má dva heliporty, miestnosť na diskotéku, kino, kadernícky salón, reštauráciu a hovorí sa o nej, že má laserový obranný systém proti fotografom paparazov pokúšajúcich sa odfotiť z profilu hostí na palube.


1. Azzam, 627 miliónov dolárov

Najdlhšia a najdrahšia jachta na svete je 590-stôp dlhá (dlhšia než niektoré komerčné výletné lode) a vlastní ju Sheikh Khalifa bin Zayed al-Nahyan, prezident Spojených Arabských Emirátov. Výroba tejto obrovskej jachty trvala nemeckej firme Lürssen Yachts štyri roky a hovorí sa o nej, že má až 50 súkromných apartmánov. Podľa Wealth-X, 627 miliónový nákup bol iba 3,5% zo Sheikh Khalifovho čistého majetku vo výške 17,9 miliardy dolárov.

BONUS: Zostávajúce dva najdrahšie nákupy všetkých čias

V rebríčku 10 najdrahších nákupov všetkých čias sú dva luxusné nákupy, ktoré sa netýkali jácht. Tu sú:

Ruský veľkopodnikateľ Dmittry Rybolovlev kúpil dom v Monaku za 286 miliónov dolárov. V rebríčku mu patrí ôsma priečka spolu s jachtou Radiant.

Za 500 miliónov dolárov kúpil Larry Elison havajský ostrov Lanai. Bola to druhá najdrahšia luxusná akvizícia všetkých čias.

Preložil: Luboš Slávik

Zdroj: ThinkAdvisor

Facebook komentár