Jeden z mých čtenářů by poslal následující Email: 

“Pracuji pro významnou pojišťovací společnost a většina všech obchodů, které jsem dělal, shledávám velmi nesnadnými. Jsem ohromen, že akciový trh je na tom tak dobře, jak jen může být. Moje žena se mnou nesouhlasí, protože jsem odešel z trhu a moje peníze jsem uložil do banky, což přináší velmi malé výnosy. Elliot Wave Theory (Teorie Elliotovy vlny) ztratila u mě velmi mnoho na důvěryhodnosti. Moje žena si myslí, že jsem blázen, ale já si myslím, že naše vláda řídí naše trhy, aby vytvořila iluzi, že všechno jde lépe. Pokud by jste měl čas, rád bych znal váš názor na toto ve vašem příštím článku.”

Představuji si, že je mnoho lidí, kteří cítí nebo přemýšlí stejně o ekonomice a akciovém trhu, protože v současné době neexistuje skutečné spojení mezi Main Street a Wall Street. 

Tedy, vy jste propásli jednu z největších jednoročních událostí všech dob a litujete se. Nikdo nevyhrává pokaždé po celou dobu a nikdo se nechopí každé příležitosti, to jen život. Ten pocit ztráty nějaké příležitosti je vysoce emocionální proces, který obvykle nutí někoho ke ztrátě kontroly a ten pak nakupuje, když je trh nahoře a prodává, když je dole. Naše emoce nás často zrazují v souvislosti s rozhodnutími ohledně peněz, protože je řízeno strachem a nenasytností, a proto vidíte mnohé nakupovat vysoko a prodávat nízko. Je prostě velmi důležité pochopit, jak zničující jsou naše emoce při rozhodování o penězích. Musí to být rozhodnutí risk/odměna. 

Takže, jste frustrovaní, že jste nedosáhli obrovských zisků na téhle jízdě. Doufám, že to nemá nic co do činění s vaším finančním myšlenkovým procesem, tykající se toho, kde jsem dnes a co budete dělat se svými penězi. Minulost je prostě minulost, a znovu, odteďka je to rozhodnutí risk/odměna. 

Když se bavím o akciovém trhu s lidmi a jejich penězi, je to fakticky otázka, která má dvě stran, jako jsou dvě strany jedné mince: Zaprvé, věříte, že dno v březnu 2009 vyvolalo pro investory nový býčí směr na trhu a navzdory korekcím směrem dolů, očekávali byste dlouhotrvající býčí jízdu, aby bylo neustále dosahováno nových maxim? Takže, strategie koupit a držet je zase na pořadu dne a vy byste měli z tohoto pohledu mít nějakou strategii na straně nákupů. 

Nebo, pokládáte tento pohyb vyšší než je cyklický býčí jízda v mnohem větším medvědím trhu, a že strategie koupit a držet je nepoužitelná až do té doby, kdy najdeme nějaké více rozeznatelné dno, jak v ceně, tak v čase. V tomhle pohledu, je trh skutečně pro obchodníky a profesionály jak nahoře, tak dole, a dlouhodobí investoři by měli hledat, jak chránit svoje bohatství a dívat se po mnohem lepší vstupním bodě než po takové ohromné jízdě. To je, jak se na to díváme z pohledu strategie kapitálového rozložení. Musíte žít s rizikem, že ve skutečnosti nemáte zisk, který jste propásli, nebo byste neměli být zainvestováni. 

Proč trhy rostou výš? 

1. Nic nejde přímo nahoru nebo přímo dolů věčně. Spadli jsem do obrovského výprodeje. Byly jsme předprodaní a přecenění ve všech špatných zprávách při minimech v březnu 2009. Jak investoři rozpoznali, svět nespěl k svému konci, obzvláště s obráncem Strýčkem Samem, oni rozeznali velkou příležitost k obchodování. Lze o tom přemýšlet jako o plážovém míči, který byl zatlačen hluboko pod hladinu vody, co to jde, a když se uvolní, tak vystřelí zpět prudce na hladinu. 

2. Existovalo hodně volné hotovosti a institucionální investoři cítili velkou příležitost, a skutečně, velcí investoři hráli na trhu ve velkém stylu, a to je skutečně to, o čem to bylo. 

3. Později, když v cyklu došlo k pohybu nahoru, začaly čisté zisky po masivním snížení nákladů klesat, a když se horní růstová linie nevylepšuje, spodní linie má tak pro mnoho společností přednost, a růst čistých příjmů nastartoval trend, kdy se společnosti stály levnými na základě indikátoru P/E (cena/výnos) a dále podporovaly pohyb výš. 

Takže, to nám přináší celý cyklus, s tím, jak se díváme na trh. Po takové obrovské jízdě až do dnešního dne, vedou trhy skutečně ekonomiku a „main street“ ji bude dohánět a situace se navzdory zlepší? 

Pro mě, to je rámec, který si musí každý investor pro sebe vytvořit. Pro otce a matku, je to všechno o rizikovém managementu, pochopení těchto rizik, riziko na dlani v těžkých časech nás nepodporuje v tom, abych použili pro naše peníze strategii kup a drž. Obchoduji s těmi, protože to je to, co cítíme, trh je všechno kolem. 

Doufám, že to pomůže všem, kteří se cítí jako můj čtenář. 

A co se týká, analýzy Elliotovy vlny a technické analýzy, já mám svoji vlastní Rosendahl teorii, kterou prostě miluji. 

1. Teorie Elliotovy vlny a technická analýzy jsou vždycky správné, je to analytik, který ji dělá špatnou. A když takového špatného analytika následujete, má to dopad na váš pohled na takové metody. Dosti často analytici to dělají špatně, protože mají jistý pohled a podporují ho ve své analýze, aby dosáhli lepšího fitu (shody). Někdy čistě nechápou, jaké jsou dominantní rámce, takže mohou být předčasnější nebo nechávají být podřimující býky kvůli špatné strategii. Nebo se ji nepodaří použít více kompletní sadu technických nástrojů, aby dospěli k závěrům. Budiž řečeno, nikdo nedělá vše správně po celou dobu a my potřebujeme být flexibilní dost na to, abychom pochopili, že budeme něco dělat špatně a musíme s tím sdílet úděl. Pamatujte, je to pan Trh, kdo diktuje bod Elliotovy vlny ne analytik. 

Čtenář má velmi důležité a včasně postřehy, že jsem cítil potřebu se vyjádřit a děkuji tomu čtenáři za jeho email. Osobně souhlasím se čtenářem, že tento pohyb na trhu nahoru je založen na velmi málu, v podstatě podporovat dlouhodobý býčí trh a to je většinou obrovské snížení nákladů a krátkodobá obrana vládou. Ale takové peněžní rozhodnutí si musí udělat každý sám za sebe a to neznamená, že trh nemůže jít výš nebo bokem od tohoto bodu po nějakou dobu v čase.

 

Preložil: Ivo Stloukal

 

Zdroj: Rosey’s Outlook

Facebook komentár