Bitcoin – kontroverzná internetová mena ktorá tento rok strácala na hodnote- zaujala najmä tých, ktorí ju vidia ako príležitosť sledovať vytvorenie klasickej “bubliny” v reálnom čase.

Dnes sa Bitcoin obchoduje na hranici okolo  $135, pred pár týždňami- počas svojho vrcholu dosahoval hodnotu $266 a v Januári to bolo len $15.

Avšak pre veľkú skupinu investorov sa Bitcoin nezdá byť len bublinou.

“Najprovokatívnejšou črtou tohto striedavo padajúceho a klesajúceho trendu je, že sa vlastne odkláňa od nadchádzajúcich hlavných udalostí” Hovorí hlavný trhový stratég v ConvergEx Group- Nick Colas. “Investori vidia okolo Bitcoin oveľa väčší príbeh, a kapitál, ktorý môžu vložiť do formovania budúcnosti tejto novej meny, ďaleko presahuje hodnotu  1,4 miliardy dolárov Bitcoinov v súčastnom systéme.”

Napríklad Chris Dixon z Andreessen Horowitz, nedávno napísal na svojom blogu, že technológie ako Bitcoing ohlasujú “tretiu éru” trhových mien. Andreessen Horowitz takisto na začiatku tohto mesiaca oznámili investíciu do OpenCoin – konkurencie Bitcoin.

Colas tvrdí, že takýto investori hľadajú pri investovaní  tri veci: obrovskú (zvyčajne viac ako miliardový) objem trhu, rušivé technológie, a množstvo možností ako môžu narábať s týmito dvoma znakmi.  A viac menej to je Bitcoin.

V správe investorom, Colas vyzdvihuje hlavne možnosti Bitcoinu pre investorov, porovnávaním s technickými úspechmi ako napríklad Amazon a Netflix.

Tie tisíce technicky zdatných ľudí, ktorí prevádzkujú systém Bitcoun, vytvorili novú   a  veľmi lacnú metódu na prevod peňazí po celom svete. Vďaka potenciálnej odmene 25   Bitcoinov za vyriešenie jednej z 10 minútových hádaniek, majú prehľad o všetkých transakciách urobených užívateľmi po celom svete.

Súčasný systém bankových prevodov- banky, brokeri a ďalšie finančné inštitúcie- vyžadujú za ich úsilie oveľa viac ako niekoľko tisíc dolárov, šesťkrát za hodinu. Bitcoin sú peniaze, tak ako Amazon je maloobchod a Netflix video obsah- oveľa účinnejší spôsob, ako vyhovieť potrebám miliónov ľudí na celom svete.

Avšak Colas hovorí aj, že na to aby sa Bitcoin stal “ďalšou veľkou vecou” sa musia investori zamerať najmä na nápravu bezpečnostných problémov, ktoré spôsobili kolísanie cien na trhu pre virtuálne meny. Najväčšia Bitcoin burza bola v posledných mesiacoch podrobená niekoľkým útokom hackerov, ktoré takmer vždy spôsobia paniku na tenkom rodiacom sa trhu.

Ďalší problém Bitcoinu pre investorov, podľa Colasa, je anonymita meny. Zatiaľ čo je to pozitívnym faktorom pre užívateľov, mohlo by to byť problém čo sa týka regulácii daných svetovými vládami ktoré sa zameriavajú hlavne na záťah na zdroje financovania terorizmu a nezákonného obchodu s drogami.

“Moje skromné odporúčanie investorom na to, aby sa zabránilo ďalším reguláciám alebo úplnému zákazu, je rýchlo presvedčiť svetové charity aby využívali Bitcoin systém na prijímanie darov ako aj na prevod peňazí.” píše Colas. “Je to koniec koncov ideálny systém  na účel odberu peňazí z bohatých krajín a ich efektívneho sťahovania do zahraničia, na miesta s obmedzenou finančnou infraštruktúrou”

Poukazuje na údaje z Národného Filantropického Fondu, ktorý uvádza, že v roku 2011 dali Američania na charitu 218 miliárd dolárov, takisto ako aj milión iných amerických charít ktoré podľa všetkého “…všetky majú bankové účty na spracovanie platieb, a chceli by viac efektívny spôsob ako rozdeliť finančné prostriedky”

Teraz je to už len v rukách investorov.

Preložil: Kamila Petrincova

Zdroj: TheBitcoinNews.co.uk

Facebook komentár