QJ9101043772

QJ9101043772

Ceny Bitcoinu boli v posledných týždňoch prepadli a následne 26. júna prudko stúpli na takmer 14 000 amerických dolárov a potom sa 2. júla vrátili na úroveň okolo 9 600 dolárov. Bolo to prvýkrát, čo bitcoin dostala od marca 2018 na úroveň 10 000 dolárov.

Čo je hnacou silou tejto neznesiteľnej volatility?

Naeem Aslam, ktorý je hlavným analytikom v brokerskej spoločnosti ThinkMarkets FX, uviedol, že rast ceny kryptomeny bitcoin nad 10 000 dolárov z 21. júna poslal silný signál priemerným retailovým investorom, že bitcoin je späť.

Niekoľko ďalších kryptomien, vrátane Ethereum, XRP, Litecoinu a EOS, tiež prudko stúpli.

Graf cien kryptomeny Bitcoin:
Bitcoin_je_volatilnejsi_ako_kedykolvek_predtym_Od_$14_000_cez_$9_600_a_spat_k_$12_000_graf

Lennon Sweeting, riaditeľ inštitucionálneho obchodovania u Coinsquare Capital Markets, však poznamenal, že nedávny nárast tiež viedol k následnému poklesu. Väčší investori sa na rozsiahlych krátkodobých pohyboch snažili rýchlo zarobiť.

Súvisiace: Bitcoin prudko rástla nad $13 000 a následne prepadla o 13%

Sweeting ďalej poznamenal: “Existujú niektorí kľúčoví hráči, ktorí v Bitcoine držia rozsiahle pozície a môžu tak ovládať trh.”

Podporí oznámenie Facebooku trh kryptomien?

Existuje niekoľko zásadných dôvodov na vysvetlenie rýchlych pohybov v bitcoine a ďalších tzv. alt-coinoch.

Plánované spustenie kryptomeny s názvom Libra je udalosťou, ktorú Aslam označil, že predstavuje pomoc ohľadom legitimizácie bitcoinu. Povedal, že nebude prekvapený, keď uvidí Amazon a ďalšie veľké maloobchodné spoločnosti, ako sa budú stále viac snažiť zapájať do sektoru digitálnych mien.

Spoločnosť Amazon nevedela okamžite poslať odpoveď k pripomienkam, ohľadom prípadných plánov okolo sektoru kryptomien.

Ale návrh Facebook ohľadom kryptomeny Libra je sporným, najmä preto, že sociálna sieť v posledných niekoľkých rokoch stále čelí problémom ohľadom jej vplyvu na niekoľko svetových volieb a pohrome ohľadom falošných správ na platforme.

Niektorí politici, vrátane demokratickej senátorky a prezidentskej kandidátky Elizabeth Warrenovej, dokonca vyzvali skupinu Facebook, ktorý tiež vlastní aplikácie Instagram a WhatsApp – aby boli rozdelenými.

Preto by nemalo byť prekvapením, že Kongres zameria svoje otázky aj na kryptomenu tejto spoločnosti, s názvom Libra. Bankový výbor Senátu sa bude pýtať otázky ohľadom plánov okolo kryptomeny spoločnosti Facebook, čo prebehne 16. júla, po ktorom, o deň neskôr bude nasledovať vypočutie Výboru pre finančné služby.

A Sweeting povedal, že niektorí investori sa možno príliš nadchli z toho, čo Libra môže znamenať pre Bitcoin.

Bitcoin a blockchain nie sú jedno a to isté

Podľa neho je dôležité poznamenať, že existuje rozdiel medzi blockchainom – digitálnou knihou, ktorá slúži ako základ pre transakcie s kryptomenami – a bitcoinom. Facebook Libra by mohla viesť k širšiemu prijatiu technológie blockchainu, ale nie nevyhnutne bitcoinu.

Sweeting ďalej uviedol: “Niektorí investori si všímajú akýkoľvek pozitívny príbeh okolo blockchainu a podľa nich je pozitívnym aj pre bitcoin.”

Aslam však zostáva vzostupne naladeným na cenu virtuálnej meny bitcoin. Myslí si, že sa čoskoro dostane na vrchol svojho historického maxima, v blízkosti 20 000 dolárov, ktorá bola dosiahnutou v decembri 2017 a mohol by sa v najbližších rokoch priblížiť k hodnote 50 000 dolárov.

Jeho odôvodnenie? Stále viac inštitucionálnych investorov môže začať pridávať bitcoin do svojich portfólií, ako zabezpečenie a spôsob diverzifikácie. Poznamenáva, že Chicago Mercantile Exchange v súčasnosti poskytuje futures kontrakty pre bitcoin a že gigant z oblasti správy aktív – Fidelity prichádza so službami ohľadom obchodovania s bitcoinom.

Aslam dodáva, že je len otázkou času, kým Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) nakoniec schváli ETF so zameraním na virtuálnu menu Bitcoin.

SEC doteraz zaujala opatrný prístup k navrhovaným kryptomenovým ETF fondov a v súčasnosti skúma niekoľko žiadostí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár