Uber_a_Blade_maju_v_letoch_helikopterou_v_USA_noveho_konkurenta

Keďže konkurencia v letoch do vesmíru sa rozširuje, začína sa to isté diať aj v sektore tzv. “taxi služieb“ vrtuľníkom.

Po debute spoločnosti Uber Copter začiatkom tohto roka (služba spojenia na letisko je aktuálne k dispozícii každému zákazníkovi spoločnosti Uber), cestovanie nad obývanými oblasťami spustil prechod na to, čo mnohí investori vnímajú ako novú vlnu „mestskej leteckej mobility“ (UAM).

Aktuálne tak do tohto sektoru vstúpil francúzsky letecký gigant Airbus.

Voom, zákaznícka služba v oblasti prepravy pomocou vrtuľníkov, ktorá je aktívnou v Latinskej Amerike tri roky, bola spustená tento týždeň v San Francisco Bay Area, ktorá preváža bohatých cestujúcich medzi letiskami v regióne, Silicon Valley a vinárskou oblasťou Napa.

Clément Monnet, generálny riaditeľ spoločnosti, v rozhovore poznamenal: „Ľuďom žijúcim v mestskom prostredí chceme ponúknuť lepšiu alternatívu k pozemnej doprave.“

Rovnako ako Uber a jeho starší konkurent Blade, zamestnanci firiem a ich podnikové kreditné karty sú prvým cieľom spoločnosti Voom. Ceny začínajú na 245 dolárov za let z Oaklandu do San Jose a stúpajú až 425 dolárov z medzinárodného letiska v San Franciscu do oblasti Napa.

Monnet ďalej poznamenal: „Kľúčom pre spoločnosť Voom je to, že máme spoločnosť Airbus, aby sme pochopili, ako sa tieto trhy správajú.“

Súvisiace: Lietajúce taxíky by tu mohli byť už za 6 rokov

Najmä uvedenie služby od spoločnosti Uber na trh, „hovorí, že sa jedná o vynikajúci krok, pretože potvrdzuje predpoklady, ktoré sme urobili pred tromi rokmi, keď sme sa rozhodli, že najlepším spôsobom, ako urobiť z UAM realitu, je začleniť najskôr prepravu vrtuľníkom a následne pracovať na samostatne riadenom lietajúcom vozidle.“

Začiatkom tohto roka, ďalšia dcérska spoločnosť skupiny Airbus zo sektora UAM predviedla svoju víziu lietajúceho taxi. „Vahana“ je plne elektrické štvormiestne lietadlo a úspešne absolvovalo 50 testovacích letov v plnom rozsahu.

Spoločnosť Voom odmietla zatiaľ zdieľať údaje o jazdných pomeroch alebo príjmoch spoločnosti, Monnet však uviedol, že ich firma zatiaľ v Mexiku a Brazílii prepravila „desiatky tisíc“ cestujúcich. Ďalej poznamenal, že zvažujú vstup do ďalších miest, avšak ďalšie informácie nezverejnil.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ABC

Facebook komentár