Uber_ponuka_svoje_bicykle_uz_aj_Londyne

Spoločnosť Uber v priebehu včerajšieho dňa predstavila Londýnu svoje “Jump” elektrické bicykle, čo predstavuje výzvu, keďže v hlavnom meste Veľkej Británie je k dispozícií už niekoľko ďalších služieb zdieľanie bicyklov.

Firma, ktorá sa zaoberá prepravou osôb, predstavila flotilu 350 červených bicyklov ako súčasť povolovacieho procesu v londýnskej štvrti Islington a ďalej poznamenala, že sa v najbližších mesiacoch plánuje rozširovať aj v iných častiach mesta.

Bicykle bez potreby určeného miesta na odloženie sú vybavené košmi a držiakmi na telefón, ako aj elektrickým pedálovým systémom, ktorý poskytuje užívateľom pomoc v rýchlosti až do 25 kilometrov za hodinu.

Jazda v Londýne bude stáť 1 britskú libru ($ 1,26), ďalších 12 centov bude účtovaných každú minútu po prvých piatich minútach jazdy.

Spoločnosť Uber kúpila startup Jump v minulom roku, keďže sa snažila rozšíriť svoje podnikanie v oblasti prepravy.

Spoločnosť, ktorá sa nedávno stala verejnou, keď bežným investorom ponúkla akcie vrámci počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO) sa stala známou najmä ako aplikácia poskytujúca prepravu osôb, aktuálne však už ponúka služby z viacerých oblastí vrámci rôznych segmentov od e-bicyklov a kolobežiek až po dovoz potravín.

Súvisiace: Paríž plánuje spustiť najväčšiu flotilu elektrických bicyklov na svete

Jamie Heywood, regionálny generálny riaditeľ spoločnosti Uber pre severnú a východnú Európu v piatkovom vyhlásení poznamenal: „Postupom času je naším cieľom pomáhať ľuďom nahrádzať ich automobily pomocou ich telefónov tým, že ponúkame širokú škálu možností mobility – či už ide o autá, bicykle alebo verejnú dopravu – to všetko v aplikácii Uber.“

Tento krok je pre Uber vstupom na trh, ktorý už bol zaplavený radom služieb zdieľania bicyklov. Aktuálne sa stal súčasť londýnskeho systému verejnej dopravy, s ukotvenými bicyklami sponzorovanými španielskou bankou Santander, ktoré užívatelia nájdu po celom meste.

Cyklisti čoraz častejšie využívajú aj služby bicyklov bez potreby dokovacej stanice od amerického start-upu Lime a čínskej firmy Mobike. Takéto systémy však čelili aj ťažkostiam, keď Mobike zmenšil svoju zónu pôsobnosti. Londýn dokonca čelil aj problémom inej čínskej firmy Ofo, ktorá z mesta kompletne odstránila svoje bicykle, uprostred obáv z možného bankrotu.

Britské hlavné mesto je pre Uber kľúčovým trhom, ktorý je domovom 3,5 milióna jej používateľov a približne 45 000 jej vodičov, ale jej prítomnosť nebola bez problémov.

Uber_ponuka_svoje_bicykle_uz_aj_Londyne_1

Spoločnosť, ktorá poskytuje služby zdieľaných jázd v minulom roku takmer čelila ukončeniu možností pre poskytovanie svojich aktivít v Londýne, keďže miestny regulátor – Transport for London, odmietla obnoviť licenciu na prevádzku. Nakoniec jej však bolo udelené nové povolenie na 15 mesiacov, po vykonaní niektorých zmien s cieľom uspokojiť obavy orgánov.

TfL, hoci nie je priamo zodpovedná za dohľad nad prevádzkovateľmi bicyklových služieb v meste, má pre tieto služby kódex správania.

Súvisiace: Mestá začínajú poskytovať elektrickým kolobežkám druhú šancu

Divízia skupiny Uber – Jump viedla s TfL rozhovory pred spustením služieb a poznamenala, že jej platforma je v súlade s kódexom tejto agentúry. Spoločnosť uviedla, že je certifikovaným operátorom vrámci CoMoUK, ktorá je akreditačným orgánom pre požičovne áut a zdieľanie bicyklov.

Jump tiež poskytuje služby zdieľania elektrokolobežiek, ale je nepravdepodobné, že by firma mohla dostať povolenie ohľadom ponuky e-kolobežiek v Londýne. Britské zákony im zakazujú jazdiť po cestách alebo vozovkách.

Inde v Európe spoločnosť poskytuje tieto služby bicyklov ale aj elektrokolobežiek v Berlíne, Lisabone, Paríži a Bruseli, zatiaľ čo v Madride ponúka len zdieľanie e-kolobežiek.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár