Spoločnosť Deliveroo vykonala IPO.

Spoločnosť Deliveroo vykonala IPO.

Akcie spoločnosti Deliveroo dnes v rámci vysoko očakávaného londýnskeho IPO (počiatočnej verejnej ponuke akcií) prepadli až o 30%, čím zničili trhovú hodnotu o objeme zhruba 2,3 miliardy libier (3,2 miliardy dolárov) a zasiahli obnovené snahy mesta prilákať príval nových emisií od technologických spoločností.

Akcie sa naposledy obchodovali na cene okolo 3,00 libier (4,14 dolárov), čo je zhruba o 23% menej ako cena, za ktorú boli akcie predstavené.

Spoločnosť Deliveroo stanovila cenu IPO na 3,90 libry (5,36 dolárov) za akciu, čo je spodná časť rozsahu, na ktorý sa zameriavala, a to aj napriek tomu, že začiatkom tohto týždňa uviedla „významný dopyt od inštitúcií po celom svete“. Za túto cenu mala spoločnosť na rozvoz jedla podporovaná spoločnosťou Amazon hodnotu 7,6 miliardy libier (10,5 miliárd dolárov).

Ale jej debut na trhoch zasiahli otázky týkajúce sa obchodného modelu spoločnosti a vyhliadok do budúcnosti v konkurenčnom prostredí okolo dodávok potravín. Spoločnosť Deliveroo musí ešte dosiahnuť zisk a niektorí investori sa obávajú, že pandemický boom v dodávkach jedál sa po opätovnom otvorení reštaurácií rozplynie. Vytvára sa tlak aj na to, aby dodávateľom ponúkali lepšie podmienky.

Sophie Lund-Yates, analytička akciových spoločností vo firme Hargreaves-Lansdown, uviedla: „Ak by boli nútení ponúkať tradičnejšie zamestnanecké výhody, ako sú príspevky na dôchodok, už aj tak nízke marže spoločnosti Deliveroo by sa ťažko navyšovali a cesta k ziskovosti by vyzerala veľmi náročne.“

Niekoľko veľkých inštitucionálnych investorov vrátane mien Aberdeen a BMO Global Asset Management v priebehu minulého týždňa uviedli, že sa nezúčastnia IPO spoločnosti Deliveroo, pretože majú obavy z konkurencie a regulácie ako aj zo spôsobu, akým spoločnosť zaobchádza so svojimi vodičmi.

Najvyšší súd Británie minulý mesiac potvrdil, že spolupracovníci vedúcej spoločnosti Uber by mali byť klasifikovaní ako zamestnanci, a nie ako nezávislí dodávatelia, čo ich oprávňuje k vyplácaniu minimálnej mzdy, platenej dovolenky a príspevkov na dôchodok. Tento rozsudok podnietil Uber k tomu, aby prekvalifikoval svojich vodičov – ale nie svojich kuriérov na rozvoz jedla – na zamestnancov a mohol by prinútiť ďalšie spoločnosti zaoberajúce sa podobnými modelmi, aby prehodnotili svoje fungovanie.

Philip Webster, vedúci divízie akciových spoločností vo firme BMO Global Asset Management vo vyhlásení poznamenal: „Spoločnosť Deliveroo čelí značnému tlaku zo strany lídra na trhu, spoločnosti Just Eat Takeaway, ktorá investuje značné prostriedky do zlepšenia pokrytia a ponuky svojich reštaurácií prostredníctvom modelu „vodič – zamestnanec“.

Webster ďalej poznamenal: “Taktiež vidíme nepriaznivé vplyvy na rast výnosov spoločnosti Deliveroo, keď príde k uvoľňovaniu obmedzení a zákazníci sa začnú sami vracať do reštaurácií. Tieto riziká spojené s príjmami ďalej zhoršujú problémy spojené s právami pracovníkov a potenciálna regulačná zmena by tak bránila na jej ceste k ziskovosti.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár