Uber_a_dalsie_startupy_na_Wall_Street_prepadli_Co_nastane_na_IPO_trhu_v_roku_2020

V roku, kedy akciový index vedený lídrami sektorov s označením Dow Jones stúpol takmer o 20% a prekonával jeden rekord za druhým, niektoré nové verejné spoločnosti museli čeliť chladu.

Startup-y s rozsiahlou trhovou kapitalizáciou ako Uber, Lyft a Slack po IPO (počiatočnej verejnej ponuke akcií) zápasili kvôli otázkam, kedy (alebo ako) dosiahnu zisk. Beyond Meat a Peloton tiež čelili niektorým problémom. WeWork im dokonca čelila omnoho skôr, než sa dostala na Wall Street.

Bude rok 2020 pre IPO o niečo lepším? Trh jednoznačne očakáva emisiu akcií spoločnosti Airbnb, ktorá pravdepodobne bude v priebehu budúceho roka najvýznamnejším jednorožcom (startupy s hodnotou 1 miliardy dolárov alebo viac).

James Gellert, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ výskumnej spoločnosti, ktorá analyzuje finančné zdravie spoločností – RapidRatings, poznamenal: „Airbnb bude v priebehu budúceho roka Uber-om. Pozornosť, nádeje a sny budú čakať práve túto spoločnosť.“ Gellert si však myslí, že spoločnosť Airbnb by mala byť na tom lepšie ako Uber, pretože má silnejšie základy a menej konkurencie.

Investori tiež budú sledovať verejnú emisiu akcií (IPO) u služby dodania potravín – Postmates, aplikácie pre obchodovanie – Robinhood a predajcu matracov – Caspert.

Santosh Rao, vedúci výskumu v investičnej spoločnosti Manhattan Venture Partners, poznamenal: „Rok 2020 by mohol byť dobrým rokom pre trh s IPO. Sledujú ich rozsiahle finančné prostriedky. Trh IPO nie je tom zle, len jeho súčasťou sú komplikované spoločnosti, čo sa týka dosahovania ziskov.“

Ďalej poznamenal: „Investori sú v súčasnosti náročnejší a chcú vidieť udržateľné obchodné modely.“

Rao poznamenal, že vyhliadky spoločností Airbnb a Postmates, sú pred vykonaním IPO optimistické. Podobný výhľad má aj na IPO firiem ako DoorDash a Postmates, ako aj platobnú spoločnosť Stripe, gigantu z oblasti dát – Palantir a čínsku taxi službu Didi.

Ale to, ako tieto spoločnosti fungujú, bude veľa závisieť od toho, či investorom poskytnú viac informácií o tom, ako fungujú.

Kľúčom je silné riadenie spoločnosti

Debakel spoločnosti WeWork by mohol byť posledným klincom v rakvy pre začínajúcich podnikateľov, čo umožnilo ich zakladateľom a generálnym riaditeľom stanoviť plány. Z tohto dôvodu Gellert povedal, že správa a riadenie spoločností bude v roku 2020 ešte dôležitejšou otázkou ako ziskovosť.

Súvisiace: Akcie spoločnosti Saudi Aramco po začatí obchodovania vyskočili o 10%

Gellert v nedávnom rozhovore uviedol: „Spoločnosti z oblasti technologického sektoru prišli s ovládaním firiem pomocou akcií dvojakej triedy – kontroly generálneho riaditeľa/zakladateľa,“ … „Ak si kúpite podiel verejnej spoločnosti, mali by ste mať hlas a vedieť, čo sa deje. Toľko technologických IPO chválilo koncept transparentnosti a vyhýbali sa právam voči investorov. Trh sa však týmto prístupom dosť poškodil.“

Lonne Jaffe, generálna riaditeľka spoločnosti rizikového kapitálu Insight Partners, ktorá v začiatkoch podporovala Twitter a Shopify s týmto názorom súhlasí.

Jaffe ďalej uviedla: “Určite je vidno zvýšený dôraz na správu a integritu. Jedná sa o oblasti a dozor pre všetky tímy vyšších riadiacich pracovníkov spoločností, najmä čo sa týka neskorých fáz” a dodala, že začínajúci investori sa tiež zameriavajú na otázky kybernetickej bezpečnosti a súkromia.

Pozornosť ziskovým maržiam

Wall Street bude naďalej venovať veľkú pozornosť číslam a dozoru.

Kevin Bianchi, partner v oblasti auditu s firmy v oblasti daňového a finančného poradenstva skupiny BDO, uviedol: „Pri pohľade späť na niekoľko IPO, vykonaných počas tohto roka. niektoré spoločnosti čelili nesúladu, pokiaľ ide o ich rastové očakávania.“

Dodal: „Ziskové marže budú mať pre ďalšiu vlnu jednorožcov stále väčší význam. Rast za každú cenu nebude stačiť.“

Jaffe tento sentiment zopakovala.

Ďalej uviedla: „Spoločnosti, ktorým sa darí, sú tie, v ktorých sa pozeráte pod povrch a vidíte silné základy,“ … „Trhy oceňujú rýchly rast, ale je voči tomu stanoviť vhodný zmysel. Chcú kvantitatívne metriky a nie experimentovanie.“

Jaffe hľadá spoločnosti s vysokými ziskovými maržami, ako aj s klesajúcimi nákladmi.

V konečnom dôsledku zdravie trhu s IPO do značnej miery závisí od toho, ako sa k nim postaví zvyšok Wall Streetu. Niektoré špičkové jednorožce tento rok čelili problémom, aj keď akciové indexy Dow, S&P 500 a Nasdaq pokračovali v dosahovaní nových rekordných maxím.

Gellert ďalej uviedol: “Úrokové sadzby, obavy z recesie a trhy dlhopisov … to všetko je dôležité. Tento rok sme unikli bez väčších problémov,” … „IPO však vedia ovplyvní širší trh.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár