Zda-sa-ze-Rusko-odvratilo-historicke-neuhradenie-splatok-z-dlhopisov-zatial

Zdá sa, že Rusko sa vyhlo historickému nesplácaniu dlhu, pretože tvrdí, že splnilo kľúčové splatenie z úrokov z dvoch emisií štátnych dlhopisov, ktoré boli denominované v amerických dolároch.

Ruské ministerstvo financií v piatok uviedlo, že londýnska pobočka platobného agenta Citibank dostala celkové platby vo výške 117 miliónov dolárov. Americká banka je zodpovedná za spracovanie platieb v mene držiteľov dlhopisov.

Zatiaľ vškak nie je jasné, či by Rusko bolo schopné splniť svoje záväzky voči zahraničnému dlhu, po prívale ekonomických sankcií za jeho inváziu na Ukrajinu.

Opatrenia zavedené USA a medzinárodnými spojencami zablokovali veľkú časť rezerv v devízach a zlate Ruska a snažili sa tak odrezať vedúcich politických predstaviteľov Moskvy od globálneho finančného systému.

Kremeľ mal do stredy, do konca pracovného dňa zaplatiť 117 miliónov dolárov, vyplývajúce z úrokov v rámci dvoch emisií. Neschopnosť vyrovnať sa s týmito platbami mohla tak mohla vydláždiť cestu k prvému nesplateniu dlhu Ruska v cudzej mene za viac ako storočie.

Súvisiace: Bude dnes Rusko čeliť prvému nezaplateniu splátok od roku 1917 a čo to spôsobí?

Majitelia dvoch dolárových dlhopisov Ruska uviedli, že kupónové platby prišli vo štvrtok, čo je o deň neskôr, ako sa očakávalo – informovali renomované noviny The Wall Street Journal s odvolaním sa na investorov a obchodníkov, ale že prostriedky boli prijaté v rámci 30-dňového odkladu, čo je podľa podmienok splatnosti dlhopisov.

Hovorca Kremľa – Dmitrij Peskov vo štvrtok povedal, že akékoľvek zlyhanie by bolo „čisto umelé“, pretože Rusko má prostriedky potrebné na splnenie svojich záväzkov voči zahraničnému dlhu.

Zatiaľ čo sa zdá, že Rusko pri tejto príležitosti dokázalo v plnej miere splniť svoje záväzky týkajúce sa vyplatenia kupónov, ochota a schopnosť Moskvy splatiť svoj medzinárodný dlh budú pravdepodobne opäť testované.

Dôvodom je skutočnosť, že výnimka, ktorá je v súčasnosti udelená v rámci amerických sankcií, vyprší koncom mája, čo pravdepodobne ešte viac skomplikuje schopnosť Ruska splácať zahraničné dlhy.

Ako prebiehali platby?

Ekonómovia si neboli istí, ako ruské ministerstvo financií pristúpi k platbám vo svetle cielených opatrení voči Centrálnej banke Ruska, ktoré zneprístupnili veľkú časť jej devízových rezerv, čo vyvolalo množstvo znížení hodnotenia úverových ratingov od hlavných svetových ratingových agentúr.

JPMorgan Chase, ktorá je najväčšou americkou bankou podľa aktív, bola požiadaná ruskou centrálnou bankou o spracovanie kupónových platieb v hodnote 117 miliónov dolárov, ktoré mala s procesovať z jej štátnych dlhopisoch. Platba bola po konzultácii s ministerstvom financií USA prevedená na platobného agenta Citi v Londýne.

Hovorca amerického ministerstva financií to odmietol komentovať, keď ho v piatok ráno kontaktovala agentúra CNBC.

JP Morgan Chase a Citi to taktiež odmietli komentovať.

Citi ako platobný agent voči ruským zahraničným držiteľom dlhopisov bola zodpovedná za administratívnu úlohu prijímania a spracovania platieb držiteľovi cenného papiera v mene emitenta. Zvyčajne nie je povolené zverejňovať dôverné a finančné informácie.

Tim Ash, ktorý je hlavný analytik pre oblasť rozvíjajúcich sa trhov v spoločnosti BlueBay Asset Management, opísal platbu ako „smiešny krok“ Úradu pre kontrolu zahraničných aktív Ministerstva financií USA (OFAC).

OFAC spravuje a presadzuje ekonomické sankcie na základe cieľov zahraničnej politiky USA.

Ash v piatkovom e-mailom vyjadrení poznamenal: “OFAC primárne ochraňuje západných držiteľov dlhopisov, ktorí by to mali vedieť lepšie a ktorých činy boli v rozpore so západnými bezpečnostnými záujmami, a vyberá tak peniaze z potenciálneho ukrajinského reparačného fondu.“ Uviedol to v súvislosti s tým, že z tejto platby úrokov z dlhopisov sú “najväčším príjemcami najmä Rusi”.

Americké ministerstvo financií už skôr uviedlo, že sankcie uvalené proti Rusku nebránia krajine v splácaní medzinárodných dlhov, prinajmenšom do 25. mája.

Súvisiace: Rusko dlhuje západným bankám až 120 miliárd – už ich neuvidia

“Vysoká zraniteľnosť“ voči nesplateniu dlhu

Ratingová agentúra S&P vo štvrtok znížila úverový rating Ruska v cudzej a miestnej mene z CCC na CC s odvolaním sa na „vysokú zraniteľnosť“ Kremľa voči nesplácaniu dlhu.

Agentúra S&P v štvrtkovom vyhlásení poznamenala: „Hoci verejné vyhlásenia ruského ministerstva financií naznačujú, že vláda sa v súčasnosti stále pokúša previesť platbu na držiteľov dlhopisov, myslíme si, že tieto platby Ruska, splatné v najbližších týždňoch môžu čeliť podobným technickým ťažkostiam.“

S&P uviedla, že by mohla pristúpiť k zníženiu úverového ratingu ruského zahraničného emitenta ešte viac, až do úrovne SD, ak teda Moskva v najbližších týždňoch nesplní svoje záväzky voči zahraničnému dlhu.

Dodala, že plánované uplynutie platnosti licencie OFAC na platby 25. mája môže po tomto dátume negatívne ovplyvniť schopnosť Ruska splácať svoje dlhové záväzky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár