USA-zmiernia-cestovne-obmedzenia-pre-zaockovanych-zahranicnych-navstevnikov

USA za podpory Bieleho domu zmiernia cestovné obmedzenia pre medzinárodných návštevníkov, ktorí budú v novembri očkovaní proti Covid-19, vrátane návštevníkov z Veľkej Británie a EÚ.

Jeff Zients, ktorý vedie úsilie Bieleho domu ohľadom reakcie na ochorenie Covid, poznamenal: “Cudzinci, ktorí Spojené štáty navštívia, budú musieť predložiť dôkaz o očkovaní a negatívny test na Covid vykonaný do troch dní od odchodu.”

Zmeny začnú platiť začiatkom novembra, čo by podľa očakávania malo zvýšiť dopyt po službách leteckého priemyslu.

Zients počas tlačového brífingu, uviedol: „Pred nástupom do lietadla smerujúceho do USA musia predložiť dôkaz o očkovaní.“

Letecké spoločnosti a ďalšie skupiny cestovného ruchu sa usilujú o to, aby USA zrušili obmedzenia na niekoľko mesiacov. Trumpova administratíva najskôr (v marci 2020) vydala pravidlá, ktoré sa v súčasnosti vzťahujú na viac ako 30 krajín. Prezident Joe Biden tieto pravidlá potvrdil v januári, krátko po svojom nástupe do funkcie.

Bidenova administratíva taktiež sprísňuje pravidlá pre neočkovaných občanov USA, ktorí sa vracajú domov. Budú musieť vykonať test jeden deň pred odletom a znova sa otestovať aj po návrate.

Európski a britskí predstavitelia zrušili zákaz vstupu návštevníkov z USA a ďalších krajín, pretože vakcíny sa na jar stali široko dostupnými, ale Bidenova administratíva tento postoj neopätovala.

Povolenie väčšieho počtu zahraničných cestovateľov do USA bude mať rozsiahle dopady. Zákaz väčšiny cestovania občanov mimo USA má široký vplyv na priemyselné odvetvia vrátane leteckých spoločností, maloobchodu a reštaurácií.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb budú tiež vyžadovať, aby letecké spoločnosti zbierali a poskytovali informácie o cestujúcich na pomoc pri sledovaní pohybu.

Zients ďalej poznamenal: „V najbližších týždňoch CDC vydá nariadenie pre sledovanie kontaktov, ktorý bude požadovať, aby letecké spoločnosti zbierali aktuálne informácie o každom cestujúcom smerujúcom do USA, vrátane ich telefónneho čísla a e-mailovej adresy.“

Akcie spoločností American Airlines, Delta Air Lines a United Airlines vzrástli po tom, čo Biely dom oznámil ukončenie zákazov cestovania a unikli tak širšiemu výpredaju celého trhu. Popoludní akcie firiem Delta a United mierne klesli, ale menej ako 2,4% pokles indexu S&P 500. Títo prepravcovia poskytujú najviac medzinárodných služieb, spomedzi amerických leteckých spoločnostiach a zo zmeny politiky budú mať najväčší prospech.

Podľa osoby, ktorá je oboznámená so stratégiou Bieleho domu, pre zahraničných návštevníkov bude existovať aj niekoľko výnimiek z požiadaviek na očkovanie, ako napríklad pre deti, pre ktoré ešte nie je povolené očkovanie, ale úplné podrobnosti o politike zatiaľ neboli zverejnené.

Letecké spoločnosti potešili rozhodnutie Bidenovej administratívy, ktorá tak týmto dopravcov navýši počet zákazníkom, ktorí majú od roku 2020 zakázané lietať do USA.

Nicholas Calio, prezident spoločnosti Airlines for America – lobistickej skupiny zloženej z najväčších amerických leteckých firiem, vo vyhlásení uviedol: „Americké letecké spoločnosti boli silnými zástancami prísnej a konzistentnej politiky a túžia bezpečne spojiť nespočetné množstvo rodín, priateľov a kolegov, ktorí sa nevideli takmer dva roky, ak nie dlhšie.“

V júni USA, Spojené kráľovstvo, EÚ, Mexiko a Kanada oznámili, že vytvoria skupinu, ktorá by preskúmala, ako bezpečne opätovne otvoriť medzinárodné cestovanie.

Pondelkové oznámenie prišlo po vrchole letnej cestovnej sezóny, ale mohlo by to znamenať silnejší dopyt po koncoročných prázdninových cestách. Letecké spoločnosti používajú niektoré zo svojich najväčších lietadiel (bežne vyhradených pre medzinárodné lety) na vnútroštátne trasy. Tento trend sa môže rýchlo zmeniť, ak s novými pravidlami vzrastie dopyt aj zo zahraničia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár