Fyzické mince kryptomeny Bitcoin a bankovky amerických dolárov.

Fyzické mince kryptomeny Bitcoin a bankovky amerických dolárov.

Istý analytik komoditných trhov vyhlásil, že niektorí z najvýznamnejších producentov ropy na svete by mohli využiť ošiaľ okolo Bitcoinu a podniknúť kroky k ukončeniu vlády amerického dolára.

Najpopulárnejšia kryptomena na svete bola 7. decembra obchodovaná na online burze Coinbase až za $19 000, no následne zaznamenala výrazný prepad svojej hodnoty. Takéto divoké výkyvy viedli niektoré z popredných svetových bánk k tomu, že kryptomenu označili za podvod. Varovali investorov pred finančnou bublinou, ktorá je odsúdená na zánik.

Súvisiace: Rusko plánuje prvý predaj dlhopisov v juanoch

Americké regulačné orgány však začiatkom mesiaca odobrili spustenie obchodovania s Bitcoinovými kontraktmi futures na dvoch najväčších svetových burzách, ktoré sa venujú týmto derivátom. Futures kontrakty sú finančnými inštrumentmi, ktoré predstavujú právo a povinnosť nakúpiť či predať aktíva v danom časovom horizonte za vopred stanovenú sumu. Niektorí odborníci považujú tento krok za vyjadrenie pozitívneho názoru na legitímnosť digitálnej meny.

Stephen Brennock, ktorý je analytikom ropného trhu v spoločnosti PVM Oil Associates, vraví: „Tento krok by mal ešte väčšmi podporiť narastajúcu popularitu kryptomien. Dokonca až natoľko, že by mohli začať ohrozovať úlohu dolára ako svetovej rezervnej meny.“

Nový dôvod pre nahradenie dolára

Zmluvy o predaji ropy založené na dolári v súčasnosti dominujú na svetových trhoch. Je však pravdou, že krajiny ako Čína, Rusko a Venezuela už dlho považujú nahradenie dolára za strategickú prioritu. A to najmä preto, že takýto vývoj situácie by im umožnil znížiť ich závislosť na dolári a súčasne obmedziť ich vystavenie americkým menovým rizikám a americkým sankciám.

Brennock ďalej vraví: „Vzostup digitálnych mien pôsobí ako nový katalyzátor pre krajiny, ktoré by uvítali nahradenie dolára ako platidla za ropu.“

Venezuelský prezident Nicolas Maduro ohlásil 3. decembra spustenie novej kryptomeny založenej na rope, ktorá ponesie názov „petro“. Tento členský štát organizácie OPEC sa už dlhšiu dobu snažil nájsť náhradu za dolár. Jedným z dôvodov boli zhoršujúce sa vzťahy medzi Caracasom a Washingtonom.

Madurovu snahu o odklonenie sa od doláru zosmiešňovali opoziční poslanci venezuelskej vlády, ktorí spochybňovali skutočnosť, že digitálna mena „petro“ skutočne uzrie svetlo sveta. Ak sa však kryptomene podarí nájsť si zástancov, Brennock tvrdí, že „by sa mohla stať prostriedkom pre realizovanie finančných transakcií – vrátane obchodov s ropou“.

Súvisiace: Trh s kryptomenami prekonal najväčšiu banku USA

Problémom by mohla byť Čína

Rusko je tiež popredným zástancom virtuálnych mien. Táto krajina zdieľa s Venezuelou záujem o nahradenie dolára v rámci obchodovania v energetickom priemysle. Brennock však poznamenal, že problémom by sa mohla stať Čína, ktorá môže prekaziť zavádzanie kryptomien v sektore trhu s komoditami.

Centrálna banka Číny totiž v polovici septembra pozastavila transakcie s digitálnymi menami na obchodných platformách v Pekingu a Šanghaji. Dôvodom boli obavy týkajúce sa neregulovaných trhov, ktoré by mohli viesť k obrovským finančným rizikám.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár