Venezuela_zvysuje_minimalnu_mzdu_az_o_40_na_az_67_za_mesiac_2016

Venezuelský prezident Nicolas Maduro vykonal zvýšenie minimálnej mzdy jeho národa až o 40%.

Nejedná sa dostatočne veľké zvýšenie, keďže sa v tejto krajine podľa prognóz Medzinárodného menového fondu, počas tohto roka očakáva rast inflácie o takmer o 500% a až o 1 660% v budúcom roku.

Venezuelská minimálna mzda, vrátane dotácií potravín, tak rastie na 90,812 bolívarov mesačne.

Súvisiace: Venezuela z dôvodu krízy nastolila 2-dňový pracovný týždeň

Podľa neoficiálneho výmenného kurzu na DolarToday.com sa jedná len o 67 dolárov za mesiac. Predchádzajúca mzda dosiahla 65,065 bolívarov.

Podľa najvyššieho kurzu vlády (má tri), nová minimálna mzda je v hodnote 138 amerických dolárov.

V tomto roku je to už štvrtýkrát, čo Maduro zvýšil minimálnu mzdu. Potravinové lístky a bonusy pre robotníkov tvoria väčšinu z celkového počtu pracovníkov “mzdy” vo Venezuele.

Navýšenie prichádza jeden deň predtým, ako opoziční vodcovia chcelu vyhnať Madura, v plánovanom celoštátnom štrajku podnikov. Lídri v Madurovej strane uviedli, že podniky ktoré sa zúčastnia na štrajku môžu čeliť ozbrojeným silám, ktoré Madura stále podporujú.

Tie so zvýšenia platov nevynechal. Členovia vojenskej sily vo Venezuele čelia nárastu mzdy o 20%.

Opoziční vodcovia uviedli, že hrozby voči štrajku predstavujú “zneužitie moci a sú ďalším príklad autoritárskej vlády.” Okrem piatkového štrajku, opozícia pripravuje štrajk svojich priaznivcov aj v inom proteste, naplánovanom na 3. november.

Toto posledné navýšenie platov však pravdepodobne nepomôže obyčajným Venezuelčanom k väčšiemu objemu potravín v chladničke. Venezuelčania počas celého roka 2016 zápasia s extrémnym nedostatkom potravín a len nedávno sa nedostatok zmiernil, pretože vláda prestala presadzovať svoju prísnu reguláciu cien.

Avšak, uvoľnenie cenovej regulácie spôsobilo raketový nárast cien potravín v mnohých častiach Venezuely natoľko, že ľudia si nemôžu dovoliť kúpiť žiadne potraviny.

Súvisiace: Ekonomické problémy Venezuely: Pivo už nie je!

Napätie sa počas minulého týždňa vyhrotilo, keď Madurove opozičné strany nemali žiadnu šancu zvolať referendum za jeho zotrvanie vo funkcií. V nedeľu Madurovi priaznivci vtrhli do Národného zhromaždenia, ktoré bolo pod kontrolou opozície. Členovia Národnej gardy v krajine tak počas štvrtkového seansy obklopili Národné zhromaždenie.

Stredajšie obrovské protesty po celej krajine vyzvali Madura na rezignáciu.

Po stretnutí s Františkom vo Vatikáne, Maduro povedal, že sa v nedeľu stretne s vodcami opozície, aby sa pokúsili nájsť spoločnú reč.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár