Venezuela_chce_po_prepade_meny_vytvorit_kryptomenu

Venezuelská mena sa nachádza vo voľnom páde. Kryptomeny ako bitcoin, idú presne opačným smerom. A práve v tomto priestore vidí prezident Nicolas Maduro cestu z ekonomických zločinov svojej krajiny.

Na svojej nedeľnej televíznej show Maduro oznámil, že jeho národ si vytvorí vlastnú “petrocurrency” (menu, ktorá je získavaná z ťažby ropy), čo by malo byť podporiť zásoby ropy, plynu, zlata a diamantov. Venezuele umožní “napredovať v menovej suverenite a realizovať svoje finančné transakcie na prekonanie finančnej blokády.”

Ďalej poznamenal: “Umožní Nám to pokročiť smerom k novým formám medzinárodného financovania sociálneho a hospodárskeho rozvoja krajiny.”

Sadzba na čiernom trhu za jeden dolár v piatok oslabila na 103 000 bolivárov oproti hodnote 10 000 bolívarov, dosiahnutých na konci júla (podľa dolartoday.com – webovej stránky, ktorá sleduje údaje). Medzinárodný menový fond odhaduje, že ekonomika Venezuely počas roka 2017 poklesne o 12 percent a medziročná inflácia v roku 2018 porastie nad úroveň 2 300 percent.

Virtuálna mena Bitcoin v piatok vzrástla po tom, čo spoločnosť CME Group Inc. a Cboe Global Markets Inc. uviedli, že už počas tohto mesiaca budú ponúkať futures kontrakty, čím dosiahla týždeň s rekordným zhodnotením. Najväčšia digitálna mena sveta minulý týždeň vzrástla o 30 percent a dosiahla rekordnú cenu na hodnote 11 344 dolárov.

Súvisiace:
FED začína premýšľať o svojej vlastnej digitálnej mene
FinTech start-up Revolut chce byť európskou bankou

Madurova vláda čelí ekonomickým ťažkosťami krajiny za účasti opozičného sprisahania, ktoré bolo zvrhnuté a nedávnym americkým sankciám, ktoré obmedzili jej schopnosť reštrukturalizovať svoje dlhy. Po ukončení štvrtého roka recesie, niektoré hlasy vo vládnucej socialistickej strane si vyžadujú prístup, ktorý je príťažlivejší pre trh.

Jesus Faria – samozvaný marxistický ekonóm a bývalý minister obchodu, ktorý je v súčasnosti členom ústavodarného zhromaždenia, nedávno o súčasnej monetárnej politike povedal, že musí byť vytvorený “skutočne slobodný menový trh, v ktorom sa stretáva ponuka a dopyt, čo v konečnom dôsledku vedie k určovaniu ceny.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár