Infografika_Ekonomiky_statov_USA_voci_inym_krajinam_sveta

USA sú najväčšou ekonomikou na svete. Môže byť naozaj náročné predstaviť ekonomiku o objem 19 biliónov dolárov. Pohľad na ekonomiku krajiny tak môže byť užitočný.

Táto mapa porovnáva veľkosť štátnych ekonomík s ostatnými krajinami:

Infografika_Ekonomiky_statov_USA_voci_inym_krajinam_sveta_Mapa

Spojené štáty sú najväčšou ekonomikou na svete, ale niekedy je ľahké zabudnúť na to, ako rozsiahlou je ekonomika o objeme 19 biliónov dolárov v skutočnosti.

Jediným porovnateľným hospodárskym rozmerom by bola Čína, ale bohužiaľ neuveriteľný rozsah čínskeho hospodárskeho boomu je niečo, čo je pre jednotlivcov ťažké pochopiť. Napriek tomu, porovnanie USA s Čínou môže byť ohromujúce – a preto môže byť efektívnejšie ukázať americkú ekonomiku ako súčet jej častí.

Štáty vs. krajiny

Následujúca infografika k nám prišla z blogu Carpe Diem, ktorú vytvoril Mark Perry z Amerického inštitútu pre podnikanie.

Zodpovedá za veľkosti štátnych ekonomík USA, založených na nominálnych číslach HDP, s porovnateľnými krajinami po celom svete. Napríklad štát Texas (1,7 bilióna dolárov) je zhruba ekvivalentom Kanady (1,65 bilióna dolárov), zatiaľ čo Maine (61,4 mld. dolárov) je z hľadiska ekonomickej produkcie bližšie k Paname (61,8 mld. dolárov).

Jednotlivé časti

Pri pohľade na USA týmto jedinečným spôsobom získavame skutočne lepší zmysel rozsahu ekonomiky krajiny ako celku.

Ak porovnáme spolu len štáty Kalifornie, Texasu a New Yorku a získame ekonomiky o veľkosti HDP (dohromady) Veľkej Británie, Kanady a Južnej Kórey. A s každým ďalším štátom pridávate do tejto zmesi významné ekonomiky ako Indonézia, Holandsko, Saudská Arábia alebo Singapur.

Súvisiace: Rebríček 10 krajín s najväčšou produkciou zlata

Úžasne je, že aj riedko osídlené štáty vedia konkurovať ekonomikám významných krajín. Montana sa dá porovnať s Uzbekistanom, Severná Dakota je podobná Chorvátsku a tak ďalej. V tomto zozname sa dokonca nachádza aj ekonomika Slovenska, ktorá je porovnateľná štátu USA s názvom Nové Mexiko.

Tu je celá tabuľka so všetkými štátmi:

Infografika_Ekonomiky_statov_USA_voci_inym_krajinam_sveta_zoznam

Infografika_Ekonomiky_statov_USA_voci_inym_krajinam_sveta_zoznam_1

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CarpeDiem

Facebook komentár