Po celé desaťročia, mladí ľudia snívali o svojej prvej práci na Wall Street – prvý rok šesťmiestnyho platu, prestíže a vstupu do vychvaľovaných priestorov, jedných z najviac cenených bánk sveta.

Ale realita je oveľa menej atraktívnejšia, ako poukazuje nová kniha novinára menom Kevin Roose – “Young Money”, ktorí mal za sebou veľa rozhovorov s analytikmi na Wall Street, ktorý boli v práci počas prvých dvoch rokoch u bánk ako Goldman Sachs, Bank of America, JPMorgan Chase a Credit Suisse.

Pravdou, ako Roose zistil, že život týchto 22-ročných zamestnancov je s veľmi malej miery “naplnená hýrením na nočných večierkoch a luxusnom životnom štýl a oveľa viac je sústredený okolo 100-hodinového pracovného týždňa, neistých možností dostať sa vyššie, ochromujúceho tlaku a krízou svojho vnutorného sveta.

( Súvisiace: Tento týždeň sa začal premietať film Vlk z Wall Street – Wolf of Wall Street )

Roose poznamenal: “Veľa ľudí, keď sa povie Wall Street, hneď si predstavia obraz z filmi “Wolf Wall Street/Vlk z Wall Street” kde ľudia zarábajú veľa peňazí, jazdia v rýchlych autách, berú kokaín,” … “U mladých ľudí to tak neplatí.”

Je pravda, že analytici z vysokej školy, ktorý dostanú túto prácu u niektorej z najprestížnejších bánk na svete sú vyplácané smerom nahor od 100 000 amerických dolárov. Je tiež faktom, že tieto pracovné miesta sú naplnené študentami z najlepších obchodných škôl, spoločností privátneho kapitálu a hedžových fondov.

Ale všetky peniaze a príležitosti majú svoju cenu: nie je vidieť denné svetlo dňa na konci, musia zostávať v práci cez noc ako čelia 30. až 40. revíziám na jednom projekte a zároveň sú napríklad verejne zosmiešňovaný za nesprávne formátované tabuľky.

Roose napísal, že jeden analytik banky Goldman Sachs uvažoval, či by bolo možné dostať sa z tejto práce, keď bude zrazený autom, i keď mať zlomených niekoľko kostí, neviem či by za to stálo.

Ďalší mal vo svojej spálni namontovaný odpočítavač času – počet dní, minút a sekúnd, kedy sa skončí jeho úvodné 2-ročné obdobie v banke.

( Súvisiace: Film Vlk z Wall Street je v Dubaji skrátený o štvrtinu )

Jeden analytik z banky Citigroup sa veľmi hambil, keď mu bolo diagnostikované ochorenie, ktoré si vyžadovalo, aby si na liečbu vzal voľno a zároveň sa bál sa, že bude “potrestaný za svoju slabosť“.

Dvaja analytici banky Goldman Sachs dokonca začali sa tešili kedy nastane deň ukončenia ich prvého roka v tejto práci a  nazvali ho Wall Street Drop Day, počas ktorého všetci oznámili, že odchádzajú v rovnaký deň a na internet chceli zaútočiť so svojimi “hororovými príbehmi.”  Dokonca na to aj vyhradili doménu wallstdropday.com v prípade, že by to niekedy chceli zverejniť.

Roose ďalej napísal: “Ich počiatočné nadšenie pracovať u najváženejšej banke na Wall Street sa rýchlo rozplinul a čelili zničujúcim depresiám”.

Neboli to len dlhé hodiny práce a tlak od vyšších pracovníkov, ktorý vplýval na analytikov. Roose zistil, že niektorí ťažko zápasili s myšlienkou, že by hneď po globálnej finančnej krízy mali ďalej pracovali na Wall Street.

( Súvisiace: Kokaínové príbehy z Wall Street )

Najmä keď videli hnev z hnutia Occupy Wall Street, ktoré začalo svoju cestu v Zuccotti parku, v srdci finančnej štvrti New Yorku. Stovky mladých absolventov vysokých škôl sa pripojilo k hnutiu na protest proti tomuto systému, kde veľké korporácie, najmä finančné spoločnosti držia moc v rukáh a píšu pravidlá, ktoré sú v neprimeranom prospechu k bohatej menšine.

Roose nakoniec uviedol: “Sledoval som, že mladí ľudia strávili obrovské množstvo času pochybnosťami a pýtali sa sami seba, čo sa naučili, a kládli si otázku, či by chceli zostať v oblasti financií,” … “Mnoho z nich vo svojich pracovných oknách uvideli protestujúcich z Occupy Wall Street, ktorí boli v rovnakom veku ako oni a nemohli uveriť, na koho strane stoja.” 

Zdroj: New York Magazine

Facebook komentár