Na_Wall_Street_ziadne_obavy_nevidno_Indexy_na_maximach_top

Wall Street aj naďalej zatvára oči, drží si nos a ignoruje mnohé riziká, ktorým akciový trh a hospodárstvo čelia.

Americký akciový index Dow Jones počas tohto týždňa získal 2% a v poslednom dni obchodovania dosiahol rekordné maximá. Jedná sa o index, zložený s vodcov sektorov, ktorý zahŕňa mená ako Apple, Coca-Cola, Disney a ďalších 27 gigantov amerického priemyslu a aj ten skončil deň v čiernej farbe – ziskoch.

Americký akciový index S&P 500 a technologický Nasdaq rovnako dosiahli nové rekordy.

Súvisiace: Wall Street posiela rozsiahle varovné signály pre akcie

Tzv. Index Strachu a Chamtivosti, ktorý sa pozerá na sedem ukazovateľov trhového sentimentu, sa v súčasnosti nachádza v oblasti “extrémnej chamtivosti”. Pred týždňom sa prejavovali príznaky strachu.

Ako potom trh vníma, čo sa týka obáv z mohutného narušenia údajov v spoločnosti Equifax, potenciálneho vplyvu hurikánov na ekonomiku, obáv z terorizmu a politického nesúladu vo Washingtone?

Akcie veľkých technologických spoločností aj naďalej vedú, napriek tomu, že názory mnohých lídrov z oblasti tohto priemyslu sú v rozpore s prezidentom Trumpom, pokiaľ ide o jeho postoj k prisťahovalectvu, klimatickým zmenám a iným politikám.

Akcie spoločnosti Apple počas tohto týždňa vzrástli a po predstavení modelov iPhone 8, 8 Plus a X sa blížia k svojim historickým maximám.

Pokračujúci rast spoločnosti Apple, rovnako ako aj nárast akcií materskej spoločnosti Google – Alphabet, Microsoft, Facebook a Amazon, v tomto roku pomohli technologickému indexu dosiahnuť zisk na úrovni 20%.

Týchto päť technologických titánov v USA predstavuje najcennejšie spoločnosti a mnohí si myslia, že môžu pokračovať v podobnom vývoji aj napriek veľkej neistote ohľadom fiškálnej politiky v DC.

Lindsey Bellová, ktorá je investičnou analytickou v spoločnosti CFRA, v tohto týždňovej správe napísala, že investori sa držia technológie, pretože obmedzenia z Washingtonu reálne neovplyvnia podniky s vysokým rastom.

Premýšľajte o tom. Spoločnosti pravdepodobne nebudú obmedzovať reklamu na Google ani na Facebooku len preto, že Trump sa nebude vedieť dohodnúť s politikmi.

A ak niekto stále vlastní iPhone 6, pravdepodobne bude chcieť novšiu verziu, bez ohľadu na to, čo sa stane vo Washingtone. Keďže máme sviatky hneď za rohom je veľká šanca, spotrebitelia by mohli chcieť nakúpiť detské hračky na Amazone a novú konzolu Microsoft Xbox One X.

Súvisiace:
Hodnota spoločností Facebook a Amazon dosiahla $ 500 miliárd
Správcovia fondov sa obávajú z cenovej “bubliny” akcií

Terry Sandven, ktorý je vedúcim stratégie kapitálového manažmentu v US Bank Wealth Management, v správe dodal, že celkový rast ziskov na širšom trhu stále vyzerajú silne, pričom analytici v tomto roku a v roku 2018 predpovedajú ročný nárast zisku približne na úrovni 10%.

Sandven pripustil, že existuje mierne “odpojenie medzi rastúcimi cenami akcií a klesajúcimi výnosmi dlhopisov, čo vyrovnáva výnosovú krivku z politických bojov a zvýšenými geopolitickými napätiami”. Ale stále si myslím, že akciový trh by mal smerovať na vyššie úrovne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár