Warren_Buffett_je_najvelkorysejsim_miliardarom_2017

Najnovšia analýza odhaľuje, že Warren Buffett a Bill Gates prispievajú na charitu najviac zo všetkých amerických miliardárov.

Magazín Chronicle of Philanthropy skúmal údaje o charitatívnej činnosti 10 najbohatších ľudí v Spojených štátoch od roku 2000. Následne ich zoradil do rebríčka, ktorý je vyjadrením darovanej sumy peňazí a podielu celkovej hodnoty ich majetku.

Na prvej priečke sa umiestnil Warren Buffett. Od roku 2000 daroval na charitatívne účely už $46 miliárd, čo zodpovedá 71% jeho $65,5 miliardového majetku.

Údaje o výške majetku miliardárov pochádzajú z prieskumu časopisu Forbes, ktorý bol zverejnený na konci roku 2016. Mnohé z hodnôt sú dnes už vyššie. Výpočty magazínu Chronicle of Philanthropy sú založené na zozname najštedrejších darcov Philanthropy 50, údajoch z daňového odboru ministerstva financií Spojených štátov a informácií, ktoré poskytli niektorí darcovia.

Bill Gates od roku 2000 daroval na charitu $18 miliárd, čo predstavuje 22% jeho $81 miliardového majetku. Avšak spolu so svojou ženou založili v roku 1994 vlastnú charitatívnu organizáciu, prostredníctvom ktorej už darovali takmer dvojnásobok vyššie uvedenej sumy. Minulý mesiac navyše daroval ďalšie $4,6 miliardy vo forme akcií spoločnosti Microsoft.

Tretie miesto v rebríčku dosiahol Michael Bloomberg, ktorý od roku 2000 daroval na dobročinné účely 10% hodnoty svojho majetku vo výške $45 miliárd. Aj tento údaj je však neúplný, lebo nezohľadňuje jeho dary pred rokom 2000 a anonymné príspevky, ktoré pravdepodobne daroval.

Sergey Brin a Larry Page, ktorí spolu založili internetový vyhľadávač Google, sa umiestnili na štvrtom a piatom mieste. Brin daroval na charitu $37,5 miliardy, teda 6% svojho majetku, a Page $38,5 miliardy, čo zodpovedá 4% jeho bohatstva.

Súvisiace:
Obed s Warrenom Buffettom? Za $ 2,7 milióna (pre charitu)
Bill Gates daroval $ 4,6 miliardy. Najviac od roku 2000

Jeff Bezos sa umiestnil na 10 priečke. Napriek tomu, že sa počas leta tohto roku stal na chvíľu najbohatším človek na svete, na charitatívne účely daroval menej ako 0,1% z hodnoty svojho celkového majetku. Výška jeho majetku na konci roka 2016 dosahovala $67 miliárd a k dnešnému dňu sa vyšplhala až na $80 miliárd. Chronicle tvrdí, že od roku 2000 pritom daroval na charitu iba $68 miliónov.

Bezos a spoločnosť Amazon odmietli komentovať tieto štatistiky. Zdá sa však, že Bezos v poslednom čase usilovne pracuje na ich zlepšovaní. V júni sa opýtal svojich fanúšikov na Twitteri, akú stratégiu darovania mu odporúčajú, ak chce „pomôcť v bezprostrednej núdzi a zároveň dosiahnuť dlhotrvajúci efekt“. V auguste poďakoval verejnosti za všetky nápady a povedal, že vďaka odpovediam na jeho júnový príspevok „zmenil pohľad na to, ako je potrebné pristúpiť k tejto záležitosti“. Dodal, že s touto problematikou ešte neskončil.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár