Akcie_Alphabet_rastu_pretoze_spomalenie_reklamy_je_mensie_nez_boli_obavy

Akcie spoločnosti Alphabet mimo klasického obchodovania vzrástli až o 7% potom, čo spoločnosť vykázala zisk za prvý štvrťrok a vyjadrenia vedúcich predstaviteľov zneli opatrne optimisticky, keďže prudký pokles výnosov z reklamy sa v marci začal zmierňovať.

Výsledky spoločnosti Alphabet:

  • Upravený zisk: 9,87 dolárov za akciu
  • Príjmy: 41,16 miliárd dolárov
  • Výnosy z cloudu: 2,78 miliárd dolárov
  • Výnosy z reklamy YouTube: 4,04 miliárd dolárov
  • Náklady na získanie návštevnosti: 7,45 miliárd dolárov

Priemerný odhad analytikov v prieskume agentúry Refinitiv bol na úrovni 10,33 dolárov vo forme upraveného zisku na akciu, za účasti príjmov vo výške 40,29 miliárd dolárov. Analytici, ktorých oslovila spoločnosť FactSet, v tomto štvrťroku očakávali náklady na získanie návštevnosti v hodnote 7,51 miliardy dolárov. Porovnanie skutočných výsledkov skupiny Alhabet s odhadmi však nie je jednoduché, vzhľadom na ťažkosti s predpovedaním vplyvu koronavírusu.

Počas konferenčného hovoru s analytikmi a investormi, generálny riaditeľ Sundar Pichai uviedol, že používanie vyhľadávania, YouTube a ďalších aplikácií ako aj iných služieb bolo výrazne vyššie, pretože ľudia hľadali informácie okolo pandémii koronavírusov. Pichai uviedol príklad zvýšenej angažovanosti a uviedol, že vyhľadávacia aktivita súvisiaca s koronavírusom v USA bola na svojom vrchole štyrikrát väčšia ako počas vrcholu Super Bowlu.

Príjmy z reklamy však utrpeli, aj keď sa zapojenie užívateľov zvýšilo. Pichai uviedol: “V marci sme zaznamenali výrazné a náhle spomalenie príjmov z reklamy” kvôli pandémii koronavírusov. Podľa jeho slov, spoločnosť v dôsledku toho oneskorila uvádzanie niektorých reklám.

Počas výsledkov znel generálny riaditeľ Ruth Porat opatrne optimisticky, že to najhoršie by mohlo byť na konci. Poznamenal: „Pokles výnosov z našich vyhľadávaní a ďalších reklám bol v marci prudký. Aj keď v tomto okamihu vidíme prvé náznaky toho, že sa používatelia vracajú ku komerčnejšiemu správaniu, avšak nie je jasné, ako dlho to bude trvať alebo aké výnosy dosiahneme.“

Výnosy z reklám siete YouTube oproti minulému roku vzrástli o 33%. Porat však konštatoval, že v marci došlo k prudkému poklesu reklamy, zatiaľ čo iné formy reklamy boli na YouTube vypnuté.

Celkové príjmy spoločnosti Google z reklamy vzrástli na 33,76 miliárd dolárov z 30,59 miliárd dolárov v predchádzajúcom roku:

Akcie_Alphabet_rastu_pretoze_spomalenie_reklamy_je_mensie_nez_boli_obavy_graf

Porat odmietol poskytnúť podrobné usmernenie týkajúce sa druhého štvrťroka, pričom uviedol, že to bude „náročné“.

Dodal: „Keď sa posúvame ďalej od krízy a globálna ekonomika prechádza normalizáciou, malo by sa to prejaviť aj na našich príjmoch z reklamy,“ … “Bolo by však predčasné komentovať načasovanie, vzhľadom na všetky premenné.”

Spoločnosti zamerané na cestovanie ako Expedia Group a Booking Holdings zvyčajne míňajú na reklamy vo vyhľadávacej sieti Google veľký objem finančných prostriedkov, pretože veľký počet cestujúcich vyhľadáva cesty s výrazmi ako „let do Londýna“ alebo „hotel v San Franciscu“. Spoločnosť Expedia však nedávno uviedla, že za reklamy normálne vynakladá 5 miliárd dolárov, ale tento rok pravdepodobne „minie len 1 miliardu dolárov“. Analytik RBC Capital Markets – Mark Mahaney predpovedal, že podobne opatrenia zrealizuje aj spoločnosť Booking ktorá by mohla znížiť výdavky na reklamu v rámci služieb spoločnosti Google z približne 4 miliárd dolárov v roku 2019 na 1 až 2 miliardy dolárov v tomto roku.

Súvisisiace: Nemci nekupujú, aj keď sú obchody otvorené – odborníci vysvetľujú prečo

Akcie spoločnosti Facebooku tiež mimo bežných obchodovacích hodín vzrástli o viac ako 3%, pretože investori očakávali podobný model rozloženia výdavkov na reklamy – čo nie je také zlé, ako sa očakávalo. Facebook, ktorý generuje v podstate všetky svoje príjmy z reklamy, ohlási výsledky na nasledujúci deň.

Výdavky, spätné odkupy akcií a iné príjmy

Pokiaľ ide o výdavky, Porat tiež uviedol, že celkový kapitál by v roku 2020 mal zaznamenať „mierny pokles“, pretože spoločnosť znižuje využitie celosvetových kancelárskych priestorov a spomaľuje tempo nákupu kancelárskych budov. Taktiež uviedol, že spoločnosť upravila svoje očakávania týkajúce sa počtu zamestnancov – firma v predošlom odhade na výsledky tohto roka očakávala viac ako 20% nárast počtu zamestnancov, avšak aktuálne, by sa jej tempo malo začať v štvrtom štvrťroku spomaľovať.

Spoločnosť začala zavádzať niektoré opatrenia na znižovanie nákladov. Minulý týždeň agentúra CNBC informovala, že spoločnosť znižuje marketingové rozpočty až o polovicu, zatiaľ čo v celej spoločnosti vykonáva zmrazenie rôznych aktivít. Zamestnancom tiež povedala, že obmedzí investície v oblasti dátových centier a vzdelávacie zdroje pre pracovníkov.

Porat tiež poznamenal, že spätné odkúpenie akcií spoločnosti bude pokračovať podľa plánu, čo by malo pomôcť zvýšiť cenu akcií, zvýšením zisku na akciu.

„Ostatné príjmy“ spoločnosti Google, ktoré zahŕňajú hardvér, ako sú smartphony a cloudové produkty Pixel, dosiahli tržby 4,44 miliárd dolárov v porovnaní s 3,62 miliárd dolárov v rovnakom štvrťroku pred rokom.

Výnosy z „iných aktivít“, medzi ktoré patrí firma so samoriadiacimi automobilmi – Waymo, ako aj spoločnosť zaoberajúca sa životnými vedami – Verily, dosiahli výsledok 135 miliónov dolárov v porovnaní so 170 miliónmi dolárov v rovnakom štvrťroku predchádzajúceho roka. Ostatné aktivity vykázali počas štvrťroka prevádzkovú stratu na hodnote 1,12 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Fortune, Bloomberg

Facebook komentár