Tak toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku Twitteri

Mnoho profesionálov v začínajúcich alebo nadnárodných biznisoch sa domnieva, že pozícia tímového lídra alebo v exekutíve je menovaná a schopnosti prichádzajú s titulom. V skutočnosti, vodcovstvo sa najlepšie ukáže ešte mimo pozície autority. Je to zručnosť, na ktorej je nutné pracovať každý deň vášho života.

Väčšina expertov sa zhodne, že vedúce schopnosti vnímané ľudmi naokolo vás, sú viac o správaní, než o špecifických zručnostiach a vedomostiach. Darryl Rosen to s humorom ilustruje v knihe „Table for Three?“ (Stôl pre troch?) pre každú z 50 hlúpych chýb, ktoré inteligentný manažér nespraví. Jednou o vodcovstve je dávanie zlého príkladu vaším vlatným správaním („Rob ako poviem, nie ako robím ja.“)

Jeho podanie, vrátane nasledovania siedmich príkladov zlého vodcovského správania, ktoré som videl až príliš  často v začínajúcich firmách, ilustruje, ako vaše činnosti ovplyvňujú ostatných naokolo:

  1. Hádzať vinnu na ostatných za všetko. Nadšenie podnikateľov pre nejakú myšlenku ich často pobáda k obviňovaniu druhých, alebo externých udalostí, keď sa na scéne objavia prekážky, radšej než samých seba, aby si mohli zachovať nejaké to zdanie hrdosti a kontroly. Tieto „prisudzovacie sklony“ môžu byť pre spoločníkov pochopiteľné, no sú posudzované ako zlé vedenie.
  2. Strachovať a rozčuľovať sa nad všetkým. Vzácne málo kedy sa veci, o ktoré sa strachujeme, a nad ktorými sa rozčuľujeme, skutočne aj stanú, takže nezdieľajte každé znepokojenie so spoločníkmi. V najlepšom prípade to vyznie ako nedostatok dôvery, alebo, viac pravdepodobne, ako pokus ospravedlniť neskoršie možné zlyhania. Členovia tímov chcú vedúcich, ktorí ustrážia svoje obavy a nezveličujú.
  3. Kritizujte spoločnosť a ostatných. Manažéri, ktorí kritizujú členov, zákazníkov, priateľov alebo rodinných príslušníkov, majú problém sami so sebou, ktorý je nutné preskúmať. Existuje nejaký aspekt v ich vnútri, ktorý je pre nich neprijateľný. Skutoční vodcovia sa poznajú podľa odhodlania nahliadnuť do zrkadla a poučiť sa z toho, čo vidia.
  4. Sťažovať sa o záplave emócií. Byť premožený je pocit, ktorý vždy predchádza rast. Je to štádium, kedy váš mozog vytvára nové cesty a spojenia. Začať biznis alebo novú spoločnosť bude vždy prinášať pochybnosti o sebe samom a neistotu. Skutoční vodcovia príjmajú a ovládajú tieto pocity, než by sa mali sťažovať spoločníkom.
  5. Vykonať 10 vecí naraz a podpriemerne. Podnikatelia alebo manažéri, ktorí tvrdia, že dokážu urobiť viacero vecí naraz, to nikdy nemôžu použiť ako výhovorku pre zlú kvalitu. Spoločníci sa rýchlo dovtípia, že podpriemernosť je dostatočne dobrá. Hoc len jedna úloha, vykonanná podpriemerne, môže byť bozkom smrti pre hocijaký biznis, alebo kariéru.
  6. Javiť sa neorganizovane a riadiť veci náhodne. Robiť veci náhodne je náchylné na chyby. Ak v biznise robíte chyby, stojí vás to čas i peniaze. Spolu so spoločníkmi vás robenie chýb bude stáť produktivitu a morálku a zničí to dojem o vás ako o lídrovi. No horšie na tom je, že spoločníci budú nasledovať váš príklad.
  7. Nevidieť to dobré v druhých. Kľúčom tuna je udržať si pozitívnu myseľ. Vodcovstvo je celé o hľadaní pozitív pre rast biznisu, pre konkurenčné výhody a rozvoj ľudí vo vašej organizácii. Manažéri a podnikatelia potrebujú, aby každí v spoločnosti zdôrazňoval to pozitívne a nerozširoval to negatívne.

 

Líderstvo a zdokonaľovanie je o malých krokoch vpred a postupnom rozvíjaní sa každý deň. Myslite evolučne, nie revolučne. Každí môže za mesiac zmeniť jednu časť svojho správania, alebo eliminovať jednu chybu a zrazu sa aj z vás môže stať „okamžitý úspech.“

Samozrejme, že opravovanie vodcovských chýb je iba začiatok. Existuje najmenej 49 ďalších ciest ako pobabrať  riadenie vzťahov na pracovisku, prístupy k riešeniu problémov, riadenie času, dôveryhodnosť a efektívnosť v biznise. Koľkým ste sa nedávno vyhli vy vo svojom novom podniku?

Zdroj: Lukáš Jevčík

Zdroj: Startup Professionals

Facebook komentár