"Portrét umelca (Pool with Two Figures)" - Davida Hockneyho.

“Portrét umelca (Pool with Two Figures)” – Davida Hockneyho.

Dielo britského umelca Davida Hockneyho v priebehu minulého roka dosiahol rekord, keď sa jeho “Portrét umelca (Pool with Two Figures)” predal v Newyorskej aukcii za 90 miliónov dolárov.

Samotný umelec z tohto predaja nezarobil ani jeden dolár. Hockney predal originálne umelecké dielo v roku 1972 len za 18 000 dolárov, takže ďalší majitelia dosiahli obrovské odmeny za zvýšenie jeho hodnoty.

Jedna spoločnosť so sídlom v Singapure dúfa, že zmení vplyv týchto predajov navždy a to pomocou technológie blockchain, ktorá umelcom umožní udržať si záujem o svoju prácu, aj keď ich budú iní investori nakupovať.

Tokenizácia umeleckých diel

Maecenas je trojročným startupom, ktorý sa v umeleckom svete snaží dosiahnuť revolúciu prostredníctvom “tokenizácie”. To umožní investorom používať kryptomeny, ako napríklad bitcoin, aby si mohli kúpiť podiel v umeleckom dielu. Hodnota podielov – alebo tokenov – stúpa a klesá podobným spôsobom ako akcie.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Maecenasu, Marcela Garcia-Casila to umožňuje pôvodným vlastníkom zachovať čiastočné vlastníctvo vo svojom diele, čím dáva podiel v raste hodnoty a zároveň otvára trh mladším investorom.

Súvisiace: Európa sa chystá na prvú bitcoinovú kreditnú kartu

Ďalej uviedol: “Čo robíme s frakcionalizáciou alebo tokenizáciou umenia, je vytváranie skúseností ako na akciovom trhu, pokiaľ ide o investície do umenia.”

“S touto platformou nechodíme s odborníkmi na umenie – prinášame ju ľuďom, ktorí môžu prvýkrát investovať do umenia.”

Umenie bez domova

Maecenas v roku 2018 úspešne tokenizovala a predala milión dolárový obraz Andyho Warhola a očakáva, že to isté sa jej podarí vykonať s Picassovým dielom na konci tohto roka.

Existuje zjavná nevýhoda predaja umenia týmto spôsobom. S viacerými vlastníkmi a bez jediného domova pre diela sa často ukladajú v zakázaných oblastiach, ktoré nie sú prístupné verejnosti.

Niektorí investori však tvrdia, že trh s umením je dokonale vhodný pre technológiu kryptomien a technológiu blockachain.

Kenrick Drijkoningen, zakladajúci partner spoločnosti Lunex poznamenal, že potenciálne využitie bitcoinu v doteraz nepreskúmaných odvetviach, ako je napríklad trh s umením, je bezprecedentné. Jeho fond rizikového kapitálu investuje výlučne do startupov okolo blockchainu a kryptomein.

Drijkoningen vysvetlil: “Ak máte aktívum, v tomto prípade sa jedná o odolnú cenzúru, dokonca prenosnú a vhodnú peňažnú ponuku.” … “Cena môže byť aj v hodnote 20 miliónov (v bitcoine).”

Súvisiace: Mali by investori mať v portfóliu bitcoin alebo kryptomeny?

Singapurská krypto-revolúcia

Podľa vedúceho spoločnosti Lunex – Tushar Agarwala je Maecenas súčasťou oveľa väčšej revolúcie prebiehajúcej vo finančných technológiách a Singapur hrá v tomto priestore vedúcu úlohu.

Poznamenal: “Singapur dosahuje úspechy, ktoré tieto talenty priťahujú a zároveň ich ubezpečuje, že neprekazí inovácie v záujme regulácie.”

Zatiaľ čo niektorí tento mestskí štát považujú za jeden z najviac krypto-priateľských miest na svete, iní sa obávajú nedostatku regulácie. V januári Singapurská menová autorita vydala verejné varovanie ohľadom online podvodov zahŕňajúcich kryptomeny.

Agarwal poznamenal, že priemysel bude naďalej rásť, pretože tradičné financie nedokážu držať krok s rýchlosťou globalizovaných trhov.

Nakoniec poznamenal: “Množstvo času, ktorý je potrebné na to, aby banky vykonali transakcie, jednoducho nedrží krok s potrebným tempom,” … “Áno, jedná sa o veľmi nestabilné – ale to je riziko, ktorému bude čeliť každý nový priemysel … je to ako divoký západ.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, Yahoo

Facebook komentár