Obchodnici_za_jediny_den_na_burze_zarobili_294_milionov

Spoločnosti Amazon, JP Morgan a Berkshire Hathaway spoločne oznámili, že majú v pláne založiť novú zdravotnícku firmu s cieľom znížiť náklady amerických občanov na zdravotnú starostlivosť. To spôsobilo, že investori do popredných zdravotníckych spoločností v Spojených štátoch začali vo veľkej miere predávať svoje akcie. Takýto vývoj však nebol zlou správou pre všetkých účastníkov trhu.

Obchodníci, ktorí predávajú akcie na krátko („shortovanie“) a profitujú z poklesu ich cien, s nadšením privítali chaos na akciovom trhu vyvolaný týmto vyhlásením. Finančná analytická spoločnosť S3 Partners totiž uviedla, že za jediný deň zaznamenali zisky v hodnote 294 miliónov dolárov.

Súvisiace: Warren Buffett: Akcie Berkshire Hathaway prvýkrát za $ 300 000

Táto suma predstavuje celkové výnosy zo shortovania akcií každej z 12 spoločností, ktoré sú zahrnuté v investičnom fonde iShares Dow Jones Healthcare Provider ETF (IHF). Hodnota fondu ako celku sa v rámci jediného obchodného dňa prepadla o 2,3%. Nižšie uvedená tabuľka zobrazuje, že v tomto fonde sa nachádzajú popredné zdravotnícke firmy od spoločnosti UnitedHealth až po spoločnosť Aetna.

Obchodnici_za_jediny_den_na_burze_zarobili_294_mil_graf

Agentúra S3 však poznamenala, že zatiaľ čo predajcovia na krátko zaznamenali vysoké zisky, vo všeobecnosti príliš neprispeli k celkovému objemu obchodovania. To naznačuje, že to boli práve investori s dlhými trhovými pozíciami, ktorí 30. januára zodpovedali za masový predaj akcií.

Súvisiace: JPMorgan: Amazon by mohla mať hodnotu 1 bilióna dolárov

Ihor Dusaniwsky, ktorý je výkonným riaditeľom oddelenia prediktívnej analýzy v spoločnosti S3 vo vyhlásení klientom napísal: „Toto oznámenie je síce predzvesťou narušenia trhu v rámci manažmentu zdravotníctva, no okamžitý pesimistický vývoj cien akcií je zatiaľ predčasnou reakciou. Zatiaľ čo súhrnné intelektuálne, ekonomické a technologické prostriedky tejto novovzniknutej aliancie sú impozantné, môže trvať roky, kým sa na scéne objavia akékoľvek konkrétne riešenia.“

Spoločnosť S3 tiež uviedla, že akcionári s dlhými trhovými pozíciami môžu považovať súčasné oslabenie trhu za nákupnú príležitosť. Agentúra zastáva názor, že ak sa predajcovia na krátko rozhodnú profitovať zo svojich trhových pozícií, mohlo by to viesť k zotaveniu akcií. Jasným náznakom je skutočnosť, že ceny fondu IHF sa už 31. januára zvýšili až o 2%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WashingtonTimes

Facebook komentár