Akciovy_index_S&P_500_dosiahol_najlepsi_stvrtrok_od_roku_2013

Akciové trhy ktoré dnes zatvorili len v minimálnej zmene, ale aj vďaka tomu investori za štvrťrok dosiahli silné zisky.

Za štvrťrok americký akciový index S&P 500 zarobili 7,2 percenta, čo je najlepší štvrťročný zisk od štvrtého štvrťroka 2013. Technologický akciový index Nasdaq Composite takisto dosiahol 7,1 percentný štvrťročný zisk, čo je najlepší výsledok od prvého štvrťroka 2017. Index Dow Jones Industrial Average v treťom štvrťroku dosiahol výnos na úrovni 9,3 percenta.

Zdravotná starostlivosť bola sektorom s najlepšími výsledkami v treťom štvrťroku, keď sa navýšil o 14,1 percenta, čo je najlepší štvrťročný zisk od prvého štvrťroka 2013. Medzitým priemyselné odvetvie vzrástlo o 9,7 percenta a technológie získali 8,5 percenta.

Súvisiace: Jack Ma: Obchodná vojna medzi USA a Čínou by mohla trvať 20 rokov

Akcie vo veľkej miere rástli z toho dôvodu, keďže investori očakávali výraznejšie než očakávané štvrťročné výsledky. Výsledky firiem za kalendárny druhý štvrťrok v akciovom indexe S&P 500 medziročne vzrástli o 25%, pričom 77,6% spoločností podľa údajov spoločnosti FactSet prekonalo očakávania analytikov.

Pokiaľ ide o štvrtý štvrťrok, investori budú v novembri čeliť neistote v dôsledku horších očakávaných výsledkov strednodobých volieb. Očakáva sa, že demokrati v Bielom dome získajú väčšinu, ako aj zvýšia svoju pozíciu v Senáte. Mohlo by to oddialiť alebo dokonca zastaviť hospodársku agendu vlády Trumpa.

Obchodné obavy, ktoré v piatok obmedzili zisky, budú taktiež pretrvávať do konca roka. Akciový index S&P 500 v piatok mierne klesol na 2 913,98, zatiaľ čo Nasdaq dosiahol malý zisk a uzavrel na hodnote 8 046,35. Americký akciový index Dow Jones sa medzitým navýšil o 18,38 bodov na 26 458,31 bodov, keďže Intel a Boeing dosiahli silné zisky.

USA a Kanada zatiaľ dohodu o svojich obchodných vzťahoch nedosiahli s blížiacim sa termínom k 30. septembru.

Obe krajiny sa snažia dohodnúť, aby sa Kanada mohla pripojiť k obchodnej dohode medzi USA a Mexikom. Nová dohoda by nahradila súčasnú Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA), ktorú prezident Donald Trump kritizoval.

Americký obchodný zástupca Robert Lighthizer v utorok uviedol, že USA sú pripravený pokračovať v novej dohode NAFTA bez Kanady.

Trump v stredu povedal, že je “veľmi nešťastný” s kanadskej vyjednávacej taktiky a poznamenal: “Z ich zástupkyne [Chrystia Freeland] nie sme nadšení.”

Výsledky obchodných rokovaní majú vplyv na americké akcie vo väčšine roku 2018, keďže sa investori snažia posúdiť, ako by protekcionistické politiky mali vplyv na globálnu ekonomiku a zisky podnikov.

JJ Kinahan, ktorý hlavný analytik trhu pre spoločnosť TD Ameritrade poznamenal: “Pokiaľ nebudeme vidieť určité uznesenia, obchodné rozhovory sa budú zahrievať,” … “Najprv však musíme prekonať výsledkovú sezónu” a je treba počuť, čo k tomu celému poznamenajú aj generálni riaditelia.

Súvisiace: Obchodná dohoda medzi USA a Mexikom môže byť pre Čínu negatívom

Zisk na akciových trhoch bol taktiež obmedzený, keďže európske akcie klesli po tom, ako talianska vláda stanovila cieľový rozpočtový deficit, ktorý je trikrát vyšší, než plánovala predchádzajúca vláda .

Index Stoxx 600 – ktorý sleduje širokú škálu európskych akcií – klesol o 0,8 percenta, zatiaľ čo taliansky index FTSE MIB klesol takmer o 3,7 percenta. Nemecký Dax tiež klesol o 1,5 percenta a francúzsky CAC 40 klesol o 0,9 percenta.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár