Cena_zlata_na_najvyssej_urovni_od_septembra_2013

Zlatu sa začína naozaj opäť dariť. Cena zlata sa na konci tohto obchodného týždňa dostala nad 1 400 dolárov za uncu. To je najvyššia úroveň od septembra 2013.

Cena zlata v roku 2019 dosahuje výnos na hodnote takmer 10%. Zlato sa stalo hybnou silou vďaka očakávaniam zníženia sadzieb Federálnym rezervným systémom, vykonanom už v nasledujúcom mesiaci.

Zníženie úrokových sadzieb by pomohlo americkému doláru v poklese a zlato má zvyčajne za týchto okolností tendenciu dosahovať zisky, pretože z neho robí atraktívnejšie aktívom pre zahraničných kupujúcich.

Kit Juckes, ktorý má na starosti celosvetové aktíva s pevným príjmom v Societe Generale, v správe po stretnutí Fedu v tomto týždni, poznamenal: “Zlato sa väčšinou obchoduje v opačnom smere ako americký dolár.”

Súvisiace: Dlhopisový kráľ Jeffrey Gundlach vsádza na zlato

Pokračujúca dráma okolo obchodných rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Čínou pomáha tiež v raste cien zlata.

Ak sa americký prezident USA – Donald Trump a čínsky prezident Xi Jinping nestretnú v rámci stretnutia zoskupenia krajín G20 v priebehu budúceho týždňa v japonskej Osake, ceny zlata by mohli aj naďalej rásť – najmä preto, že trh neočakáva, že Fed urobí všetko, čo by malo za následok rast amerického dolára na vyššie úrovne.

Riaditeľ investičnej spoločnosti UBS Global Wealth Management – Mark Haefele, poznamenal: “Očakávame, že holubičí (uvoľnenej menovej politiky) postoj Fedu, napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou a nižšie reálne americké úrokové sadzby povedú k podpore cien zlata.”

Zlato bolo tiež posilnené geopolitickým napätím s Iránom po tom, čo iránska Revolučná garda tento týždeň zostrelila americký drone. V piatok, Trump na sociálnej sieti Twitter poznamenal, že Spojené štáty sa v noci na piatok ocitli na pokraji ozbrojeného konfliktu s Iránom, avšak prezident Donald Trump však na poslednú chvíľu rozkaz na úder proti iránskym cieľom odvolal. Napísal to denník The New York Times a na twitteri to potvrdil sám Trump.

Investori sa často hrnú do zlata ako bezpečné útočisko v časoch zvýšenej volatility, pretože ide o hmotný majetok, ktorého hodnota nie je viazaná na činnosť centrálnych bánk.

V správe tohto týždňa investičná analytička spoločnosti CFRA Lindsey Bellová, uviedla: “Zlato bolo historicky indikátorom sily v obdobiach, keď sa neistota prudko zvyšuje.”

A keďže otázky pretrvávajú ohľadom toho, koľko táto epická trhová rally (teraz viac ako desať rokov) môže trvať, investori sa môžu naďalej pozerať na zlato ako na spôsob, ktorým sa chrániť v prípade prudkého poklesu akcií.

Bellová dodala, že zlato je “inteligentný a obranný spôsob, ako diverzifikovať portfólio v neskorších intenciách býčieho trhu, pre ktoré sa zvýšili neistoty.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár