Cena_zlata_vzrastla_na_viac_ako_6_rocne_maximum

Ceny futures kontraktov na zlato dnes zaznamenali svoju najvyššiu hodnotu od roku 2013, ako nastalo ďalšie kolo nepriaznivých ekonomických údajov a došlo aj k dočasnej inverzií hlavných výnosových kriviek u amerických štátnych dlhopisov, čo poukazuje na zvyšujúce riziko recesie.

Ryan Giannotto, v spoločnosti GraniteShares, poznamenal: „Mnoho teórií opisuje mechanizmus dôvodov medzi inverziou výnosov a recesiou, ale kľúčovým bodom je nedostatok dôvery v súčasné prostredie úrokových sadzieb – konkrétne to, že výnosy z dlhodobého pohľadu nebudú schopné udržať svoje súčasné hodnoty.“

Ďalej poznamenal: „Toto odôvodnenie má pre zlato hlboké dôsledky. Očakáva sa, že úrokové sadzby nebudú klesať, ale čo je dôležitejšie, inverzia výnosov signalizuje značnú neistotu ohľadom budúcich očakávaní.“

Cena zlata s dodaním v decembri na burze Comex vzrástla o 13,70 dolárov alebo o 0,9%, potom ako v utorok prišla o 0,227 dolára za uncu. Podľa údajov spoločnosti FactSet sa tak cena zlata vrámci najaktívnejšieho kontraktu nachádzala na najvyššej hodnote od 11. apríla 2013. Cena striebra s dodaním v septembri sa navýšila o 29,5 centa, alebo 1,7%, na 17,28 dolárov za uncu.

Lukman Otunuga, analytik spoločnosti FXTM, poznamenal: “Zlato ostáva chránené rôznymi kľúčovými témami trhu“, … “Pokiaľ kľúčovými témami trhov bude geopolitické napätie, neistota okolo Brexitu, obavy z globálneho rastu a uvoľňovanie menovej politiky centrálnymi bankami, rast cien zlata budeme vidieť aj naďalej.”

Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov USA sa dočasne obchodoval pod výnosom 2-ročných štátnych dlhopisov, čo označuje inverziu najsledovanejších výnosov. Výnos 3-mesačných vs. 10-ročných dlhopisov sa v tejto podobe nachádza už od začiatku tohto roka.

Všeobecné americké akciové indexy po prevrátení krivky rozšírili straty, zatiaľ čo zlato sa zdalo, že získavalo z dôvodu faktu, že ho investori považujú za aktívum bezpečného útočiska. Zlato počas včerajšieho obchodného dňa mierne kleslo, keďže akciové trhy vzrástli, po rozhodnutí administratívy Donalda Trumpa, pre odloženie uvalenia niektorých ciel na dovoz z Číny, ktoré mali byť uvedené do platnosti 1. septembra.

Príťažlivosť zlata ako útočiska, bola tiež oživená nepriaznivými celosvetovými údajmi.

Čína uviedla, že priemyselná produkcia v júli zaznamenala medziročný rast o 4,8%, čo znamená rozsiahle spomalenie z júnových 6,3%. Maloobchodné tržby v Číne medziročne vzrástli o 7,6%, čím spomalili z 9,8% dosiahnutých v mesiaci jún a klesli pod prognózy rastu, ktoré boli na hodnote 8,5%.

Podľa údajov Eurostatu, ktorý zároveň zaznamenal pokles priemyselnej výroby o 1,6%, údaje ukázali, že ekonomika Eurozóny v druhom štvrťroku spomalila na tempo rastu, k hodnote 0,2%. V najväčšej ekonomike eurozóny – Nemecku, došlo v druhom štvrťroku z predchádzajúcich troch mesiacov k poklesu hrubého domáceho produktu o 0,1%, pretože sa zhoršilo napätie vo svetovom obchode a automobilový priemysel čelil problémom.

 

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár