Autor Thomas C. Corley strávil päť rokov života študovaním spôsobu života ako bohatých ľudí (s ročným príjmom 160 000 USD a viac a likvidnými prostriedkami v hodnote 3,2 miliónov USD a viac) tak aj tých chudobných (s ročným príjmom 35 000 USD a menej a likvidnými prostriedkami 5 000 USD a menej).

Následne od seba odlíšil, ako to on nazýva, zvyky bohatých od zvykov chudobných. Ide v podstate o tendencie oboch skupín, ktoré popisuje vo svojej novej knihe s názvom Change Your Habits, Change Your Life čiže Zmeň svoj zvyk, zmeň svoj život.

Corley píše: „Z môjho výskumu usudzujem, že vaše denné zvyky sú príčinou toho, či v živote budete úspešní alebo nie.“

Žiadne predpovede budúcnosti ani garancie bohatstva tu nenájdete. Ale ak chcete byť úspešnými a získať bohatstvo, neublíži vám začať s týmto jedenástimi bežnými a zároveň aj drahými zlozvykmi.

Súvisiace: Ako vaše výdavky riadia váš život

1) Hazard

Corley tvrdí: „Neexistuje nič také ako rýchle prachy,“ … „Finančný úspech si vyžaduje čas, iniciatívu a vytrvalú snahu. Tí, ktorí hrajú hazardné hry si vždy nesprávne myslia, že k úspechu sa dá dostať skratkou.“

V jeho štúdii sa 52% ľudí venovalo stávkam na športové zápasy aspoň raz za týždeň a až 77% z nich hralo každý týždeň lotériu. Na druhej strane, 84% bohatých ľudí nikdy nestávkovalo a 94% z nich nikdy nehralo žiadnu lotériu.

„Ľudia, ktorí sa vlastnými silami dostali na vrchol, sa nestarajú o žiadne schémy rýchleho zbohatnutia. Namiesto toho si radšej z ukladania cieľov a plnenia snov spravia zvyk.“

2) Nezdravá strava

Corley vraví: „Nesprávne stravovacie návyky sú pre úspech škodlivé.“

V jeho výskume 97% chudobných ľudí prijalo viac ako 300 nezdravých kalórií za deň, 69% z nich sa stravovalo vo fast foodoch tri a viackrát do týždňa. Ďalších 69% si dopraje sladkosti viac než dvakrát do týždňa a 66% ľudí má nadváhu najmenej 13 kíl.

Bohatí ľudia si však svoje zdravie cenia, tvrdí Corley. Okrem zdravého stravovania dôkladne cvičia, každú noc spia sedem a viac hodín a každý deň sa zvyknú poriadne vyfintiť.

3) Nadmerné pitie

Zatiaľ čo príležitostný pohár vínka alebo piva je v poriadku, pitie nadmerného množstva alkoholu hatí vaše šance na finančný úspech.
Corley ozrejmuje: „54% chudobnejších ľudí z mojej štúdie vypilo viac než dva poháre piva, vína alebo iného alkoholu denne,“ … „84%  milionárov, ktorí sa vypracovali od piky, vypilo dokonca ešte menšie množstvo ako tie dva poháre.“

Corley vysvetľuje, že príliš veľa alkoholu ovplyvňuje vašu pamäť a schopnosť jasne myslieť. Navyše alkohol obsahuje množstvo extra kalórií, ktoré tiež nespadajú pod zdravú stravu.

4) Zábava s nesprávnymi ľuďmi

Na tom s kým sa zabávate záleží oveľa viac než si myslíte.

V Corleyho štúdií si 86% úspešných ľudí spravilo zvyk zo stýkania sa s úspešnými ľuďmi. Vysvetľuje: „Tiež sa snažia obmedziť stretávanie sa s toxickými, negatívnymi osobami.“

Naopak, „iba 4% chudobných jedincov sa stretáva s úspešnými ľuďmi. 96% z nich sa stretáva s negatívnymi a toxickými indivíduami. V živote môžete uspieť jedine vtedy ak sa obklopíte tými správnymi ľuďmi.“

5) Príliš mnoho televízie

„77% nemajetných ľudí pozerá telku viac ako hodinu denne,“ píše Corley. „Až 67% milionárov sleduje televíziu menej ako hodinu.“
Bohatí sa radšej vzdelávajú ako zabávajú. Namiesto televízie, venujú sa radšej čítaniu, premýšľaniu, cvičeniu alebo inej forme sebavzdelávania.

„Využívanie času produktívne je poznávacím znakom úspešných a bohatých ľudí,“ tvrdí Corley. „Mrhanie časom je na druhej strane znakom chudobných.“

Súvisiace: 6 nesprávnych domnienok, ktoré Vám bránia stať sa bohatým a ďalších 5, ktoré Vám k tomu pomôžu

6) Negatívne zmýšľanie

Vysvetľuje: „Dlhodobý úspech je možný len vtedy ak sme pozitívne naladený.“

Problémom väčšiny ľudí je, že si vlastne neuvedomujú svoje myšlienky, či už pozitívne alebo negatívne. „Keď prestanete načúvať svojím myšlienkam, neskôr zistíte, že  sú negatívne. Jedine tak si uvedomíte svoje negatívne myslenie ak sa prinútite uvedomiť si ho. Uvedomovanie takýchto myšlienok je kľúčom.“

7) Prokrastinácia

Prokrastinácia „zabraňuje aj najtalentovanejším ľuďom v životnom úspechu,“ prezrádza Corley.

Corleyho formulácia ide ruka v ruke s tvrdením Napoleona Hilla, že najbohatší ľudia sú tiež aj tí najenergickejší. Či si to už uvedomujete alebo nie, prokrastinácia je jasný dôvod prečo vám to v živote finančne nevychádza. Poškodzuje vašu spoľahlivosť ako zamestnanca tak aj kolegu. Tiež ovplyvňuje kvalitu vašej práce a to zasa vplýva na vaše podnikanie a spätnú väzbu od zákazníkov a klientov a takisto aj vaše obchodné vzťahy.

8) Vyhýbanie sa spätnej väzbe

„Strach z kritiky je hlavným dôvodom prečo si nežiadame od ostatných spätnú väzbu,“ píše Corley. „Ale práve spätná väzba je podstatná pre naše pochopenie čo funguje a čo zas nie. Spätná väzba vám pomôže zistiť či idete správnym smerom. Ísť v ústrety kritike je dobrý spôsob ako sa učiť a rásť.“

Navyše vám pomôže k zmenám a pokusom s novou kariérou alebo podnikaním. Ako hovorí Corley, „ Spätná väzba vám poskytne informácie, ktoré potrebujete k úspechu v každej oblasti.“

9) Nadmerné míňanie

Utrácať viac ako si môžete dovoliť je priamou cestou k finančnému stresu.

„95% nemajetných si peniaze nešetrí a mnoho z nich navyšuje svoje dlhy aby si udržali životný štandard. Nakoniec im však neostanú žiadne prostriedky na dôchodok alebo na štúdia pre deti, prípadne na seba prezentovanie.“

Míňať viac ako si zarobíte a stále odkladanie šetrenia na zajtra „prispieva k dlhodobej chudobe bez nádeje na únik,“ píše.

10) Nenávidené zamestnanie

Moriť sa v práci, ktorú neznášate vám v živote prinesie len stres a nespokojnosť a môže to negatívne ovplyvniť vaše šance na úspech.

Najbohatší a najúspešnejší ľudia uskutočňujú svoje záľuby. „Pravé zanietenie pretromfne vzdelanie, inteligenciu, zručnosti a všetky ďalšie výhody, ktoré môžu mať aj ľudia bez zanietenia,“ zdôrazňuje Corley.

„Je to vášeň, ktorá robí z práce zábavu. Dáva vám energiu, vytrvalosť a sústredenie na prekonávanie neúspechov, chýb a odmietnutí. Napĺňa vás obrovskou húževnatosťou, ktorá vám umožní prekonať akékoľvek prekážky a všetky pasce, ktoré vám stoja v ceste.

Súvisiace: 21 dôvodov prečo nie ste bohatý

11) Lipnutie na pohodlí

„Tak veľmi túžime splynúť so spoločnosťou, prispôsobiť sa jej, byť jej súčasťou, že urobíme temer čokoľvek aby sme nešli proti prúdu,“ píše Corley. „Práve neúspech nás z davu vyčleňuje a to je dôvod prečo väčšina ľudí nikdy neuspeje.“
Zatiaľ čo priemerný človek sa cíti dobre v prostredí, ktoré pozná a otáľa s opustením svojej komfortnej zóny, bohatí ľudia sa naopak cítia dobre mimo nej.

„Snaha zbohatnúť si vyžaduje určitý risk. Mnoho ľudí neriskuje a preto mnoho ľudí doteraz nezbohatlo.“

Preložila: Katarína Macejková

Zdroj: Yahoo, NYTimes, Fortune

Facebook komentár