Cestoval som za biznisom do Číny, bola to dych vyrážajúca skúsenosť.

Ázia má povesť regiónu, v ktorom je náročné robiť biznis: Jeden míting strieda druhý, ceny sú nedotknuteľnou témou, o ktorej sa diskutuje iba potichu, ľudia hovoria opak toho čo si myslia, veci sa hýbu pomaly a prijať rozhodnutie trvá večnosť. Avšak na všetky tieto stereotypy o Ázií môžeme zabudnúť, pretože už neplatia.

Z Harvard Business Review China ma nedávno pozvali do Pekingu, aby som uvádzal konferenciu “Nová priemyselná revolúcia”. Kým som tam bol, hovoril som s mnohými funkcionármi, manažérmi, investormi, profesormi a ekonómami.
Toto som sa dozvedel:

5. Všetko vynásobiť 1000. Je ľahké povedať, že čínsky trh je veľký, ale je ťažké to naozaj pochopiť kým to nezažijete.
Ako “veľký” je 1.35 miliardový národ? Všade kam sa pozriete vidíte mrakodrapy. Desaťprúdová cesta plná áut, nárazník na nárazníku o desiatej hodine večer.

50 miestna reštaurácia? Skúste 500 miestnu. Myslíte si že na stretnutí príde 500 hostí? Skúste si predstaviť 5 000. Idete predávať 50 000 výtlačkov novej knihy? Skúste ich predať 500 000. Toto je “veľká Čína“.

Diskusia pri večeri o dátových riešeniach a mobilných sieťach s výkonnými manažérmi Tencent a China Broadband Capital Partners (CBC), na ktorej som sa zúčastnil, je dôkazom toho, že v Číne sú podnikatelia, ktorí rozmýšľajú do budúcna o technologickom pokroku a vedia prezentovať svoje nápady v tejto oblasti.

4. Čína sa rýchlo mení. “Peking sa mení tak rýchlo, že mapy sa stávajú z mesiaca na mesiac neaktuálne. Niekedy to tu nespoznávame ani my, čo tu žijeme,” povedal mi jeden podnikateľ. Samozrejme, preháňal, ale na tom čo povedal je veľa pravdy.

Čínu som naposledy navštívil pred 18 rokmi. Urobil som to, čo všetci turisti, išiel na Čínsky múr. Prešiel som Zakázané mesto. Jedol som kačacinu. Krajina vo mne zanechala silný dojem starobylej, tisícky rokov starej civilizácie.

Poďme do súčasnosti, mestá sú moderné a kozmopolitné. Ministri, výkonní manažéri a univerzitní profesori, ktorých som stretol, všetci boli výrazné osobnosti. Boli extrémne vzdelaní a mnohí z nich ovládali viacero jazykov. Mali predstavu, ako sa budú ďalej vyvíjať celé odvetvia čínskej ekonomiky.

3. Nájsť spoľahlivého lokálneho partnera. Pracovníci Cheers Publishing a HBR China ma predstavili podnikateľom a miestnym funkcionárom.

Kamarátov kolega ma raz zobral na večeru, a objednal iba všetky dobré jedlá, aby som ich ochutnal. Či už ste vonku na večeri, alebo robíte biznis, mať domáceho hostiteľa pri sebe spraví veľa.

2. Na slovách záleží. Ak si myslíte, že komunikácia s vašim lokálnym manažmentom a zamestnancami je náročná, lebo sa snažíte spolu hovoriť jedným jazykom, skúste radšej využiť služby tlmočníka. Hovorte pomaly, robte pauzy a vždy zhrňte dôležité body.

Skutky síce hovoria viac ako slová, ale v Číne je dôležité taktiež hovoriť o svojich skúsenostiach a kariére. Prezraďte ľuďom aké máte postavenie, úspechy a to najdôležitejšie- vzdelanie.

1. Obchody idú rýchlo. Ceny nie sú tabu. Zmluvy sa môžu uzatvoriť rýchlo. Rozhodnutia prichádzajú okamžite.

Moja rada: všetci vysokí manažéri by mali navštíviť Čínu čo najskôr. Čína sa mení veľmi rýchlo, a nie je lepší spôsob, ako to pochopiť, než všetko zažiť na vlastnej koži.

Preložil: Andrej Kunošík

Zdroj: TradeCommissioner

Facebook komentár