Keď sa Alfredo A. Lopez (31) priblížil k svojmu prvému výročiu so svojou manželkou Edith (31) všimol si, že každý mesiac minú spolu viac peňazí ako je príjemné. 

V snahe jemne osloviť problém sa Afredo rozhodol pre nekonvenčný prístup : Zapísal si niektoré finančné ciele, o ktoré by sa on a jeho manželka mohli usilovať. Ako napríklad byť si viac vedomí výdavkov a odstránenie dlhov z kreditných kariet. Dokonca sa snažil o spríjemnenie v jednom bode ukazujúc vo fotošope upravené fotografie jeho manželky v Paríži, držiac balík peňazí, pre ilustráciu toho čo by mohli dosiahnúť keby viac ušetrili.

Bohužial Edithina reakcia vôbec nebola taká ako Alfredo očakával.

“Videl som ako zostala strnulá” hovorí Afredo, manažér sociálnych médií a marketingu. “Čím viac som hovoril, tým viac sa zdalo, že ju rozčulujem.”

Mladomanželia Lopezovci ale niesú sami.

V skutočnosti štúdiá jednej Kansaskej štátnej univerzity zistili, že ak sa pár hádal o peniazoch ešte pred svadbou mali väčšiu pravdepodobnosť zlého vzťahu v dlhodobom horizonte. To je presne dôvod prečo odborníci odporúčajú riešiť problematiku peňazí hneď – odvrátia tak boje nad financiami v budúcnosti.

Takže aké najčastejšie prešľapy robia novomanželia ? Požiadali sme finančných odborníkov aby určili 8 najväčších páchateľov a potom o radu ako tieto problémy čo najskôr vyriesiť.

Súvisiace: 77 dôvodov prečo zle hospodárite s peniazmi

Novomanželská chyba č. 1 : Nepoznáš partnerovu “finančnú minulosť”

Každý z partnerov rastie tým, že je často formovaný svojimi zážitkami s peniazmi. Vedomosti o jeho/jej histórii Vám môžu dať väčšie pochopenie a význam ostatných postojov voči svojim peniazom – je to pomocný kľúč vo Vaších slabých miestach, hovorí Brand Klontz, SRP a spoluautor “Mind money order” .

Klontz uvádza tento príklad: Povedzme, že jeden z partnerov vyrástol v chudobnejších pomeroch a vždy počúval od rodičov “ Nemôžeme si dovoliť jesť vonku.” Ako výsledok može rád chodiť jesť do reštaurácií, pretože si pripadá bohatší. Takže zakaždým, keď to povedia može to byť pre neho/ňu emočná spúsť, že to chce ešte viac.

Ale pokiaľ ste pochopili manželovu/manželkinu príčinu takéhoto správania môžete sa vyhnúť “spúšťacej” fráze a namiesto riešenia tohto problému možete klásť súcitné otázky ako napr. “Čo si sa dozvedel/a o peniazoch ako dieťa ?”  A “Ako by to mohlo ovplyvňovať vaše rozhodnutia teraz?”

Je to postoj podľa, ktorého nakoniec pracovali Lopezovci. “ Skôr ako konfrontovať Edith so všetkým naraz tak som sa jej pýtal finačne-motivované otázky vždy keď sa dalo.“ hovorí Alfredo. “A ja som robil každú jednu podľa nej.” Pýtal som sa: Chcela by si niekde cestovať v nasledujúcich pár rokoch? Kedy by si najradšej išla do dôchodku? Aký druh práce budeš robiť v najsledújúcich 10tich rokoch?

V dôsledku toho sa Edith konečne otvorila a pár bol schopný komunikovať o peniazoch volnejšie. O štyri roky neskôr mali splatené všetky dlhy z kreditných kariet, automatizovali svoje účty, sporili na starobu a dávali 10% zo svojich príjmov stranou na iné ciele.

Súvisiace: Drahý priateľ: Tu je 41 dôvodov prečo ti nepožičiam peniaze

Novomanželská chyba č. 2 : Prechovávanie finančného tajomstva

Ak chcete držať niejaké tajomstvo vo svojom vzťahu – tak určite nie o peniazoch. “Ľudia niesú vždy úprimní o ich finančnej situácii.” hovorí Klontz. “Nikdy nieje správny čas povedať, že máte 10 000 dolárov dlh na kreditných kartách.”

Ale skutočnosti ako nevýhodný úver vyjdú vždy najavo keď sa ako pár snažíte požiadať o hypotéku alebo auto na leasing alebo len získať dobrú úrokovú sadzbu. A toto zjavenie môže prísť ako obrovský šok, takže si každý pomyslí: “Ak mi môj partner nepovedal o tomto, čo ešte tají?”

Dokonca držanie finančného tajomstva môže byť horšie ako sa o tom porozprávať. “Trochu malých peňažných konfliktov nieje zlá vec.” hovorí Bonnie Eaker Weil, autor knihy: Finančné nevery: 7 krokov k zdolaniu jednotky vzťahového škodcu. “Je to dobré, pretože o tom hovoríme. Páry, ktoré nemajú problém s hádkami ohľadom peňazí sú na tom najhoršie pokiaľ ide o finačné nevery.”

Novomanželská chyba č. 3 : Vyhýbanie sa veľkým – malým finančným rozhovorom  

Účty, kreditné skóre, dlh, úspory, odchod do dôchodku, budúce ciele pre Vaše peniaze. Existuje toľko finančných tém, ktoré by párom mali byť adresované spoločne – aj napriek tomu niesú.

Weil navrhuje priority každého finačného problému aj cieľ na jednom papieri. Napríklad mali by ste platiť menej za študentskú pôžičku, ktorá získava vyžšie úrokové tromfy ako úver s nižšou sadzbou? Je úhrada vášho auta viac dôležitá ako dovolenka snov? Je niečo prečo je potrebné zvážiť predmanželskú zmluvu? Toto cvičenie môže Vám a Vášmu partnerovi pomôcť získať priority, ktoré sú prospešné pre Vás oboch ako pár.

Weil a Klontz navrhujú mať pravidelné, plánované rozhovory o peniazoch – či už je to raz týždenne, mesačne alebo štvrťročne. Urobte niečo aby bol tento Váš rozhovor, stretnutie zábavné. “Moja žena a ja ideme do našej obľúbenej kaviarne.” hovorí Klontz. Hovoriť o peniazoch je obtiažná vec pre väčšinu z nás takže robte niečo čo Vás teší a pomáha Vám zároveň.

Súvisiace: Ako vaše výdavky riadia váš život

Novomanželská chyba č. 4 : Nieje pomáhaním striktne sa držať rozpočtu

Aj keď Vy a Váš partner pravidelne hovoríte o peniazoch, diskutovať o finančnom hernom pláne je jednoducho prvý krok – teraz to budete musieť dotiahnúť do konca.

Weil navrhuje vytvorenie základných pravidiel aby ste boli zodpovední k sebe navzájom. Napríklad zvážiť dohodu, že ak jeden z partnerov zvyšuje dôchodkové príspevky druhý musí urobiť to isté. Alebo si vybrať finančnú položku – snáď niekde medzi 50 až 100 dolármi a súhlasiť s tým, že ani jeden z Vás nemôže urobiť nákup nad túto sumu bez kontroly toho druhého. Týmto spôsobom nikto nemôže utrácať v dôsledku nedbanlivosti alebo impulzívne.

Ďalší spôsob ako pracovať na tom zostať v rozpočte? Sadnite si a vyberte, ktoré účty automatizujete spoločne, takže nebudete v pokušení utrácať peniaze na iné veci. Môžete sa rozhodnúť napríklad, že chcete aby vaše mesačné poistné bolo prenesené priamo z vášho spoločného bežného účtu, ale pokiaľ chcete radšej platiť svoje účty za elektrinu šekom, tak môžete sledovať energiu spoločne.

Novomanželská chyba č. 5 : Myslenie, že je príliš skoro diskutovať o deťoch

Väčšina novomanželov si chce najprv užiť niejaký čas o samote, ale deti či ich už máte alebo budete mať vyžadujú niekoľko dôležitých finančných rozhodnutí, aký typ domu si kúpite, okolie, ktoré si vyberiete alebo či budete mať dvojitý alebo len jednostranný príjem do domácnosti.

“Možno zistíte, že budete musieť urobiť niejaké veľké rozhodnutie teraz, ako napríklad hľadať lepšie platenú prácu alebo presťahovanie sa do lacnejšieho bývania (začať sporiť pre dieťa)” hovorí Klontz.

Ďalším zdrojom konfliktu, hovorí Klontz, je ak už jeden z partnerov dieťa má. Zmiešané rodiny väčšinou vyžadujú celý rad finančných rozhodnutí, malé či veľké. Mali by sa obaja rodičia podielať na financovaní alebo len tí biologickí? Koľko by malo byť investované do narodeninových darčekov, zubného strojčeka alebo vysokej školy? Dokonca aj malé nákupy môžu byť citlivé témy, takže je lepšie nastaviť si očakávania čo najskôr.

Novomanželia by tiež mali zvážiť konzultáciu s realitným právnikom, ak má niekto z partnerov deti z predošlého manželstva a mnoho majetku, ktorý je potreba rozdeliť medzi členov rodiny. Dajte dôveru do majetkových dokumentov a nastavte ich tak aby ste si ušetrili mnoho bolesti hlavy a rodinných argumentov v budúcnosti. 

Súvisiace: Brilantná rada otca ako pripraviť svoje deti na to, že budú miliardári

Novomanželská chyba č. 6 : Veriť, že ste neporaziteľní

Ak ste mladí novomanželia pravdepodobne nebudete premýšlať o smrti. Ale pravdou je, že nikdy neviete kedy vás môže zasiahnúť katastrofa – preto si dajte všetko doporiadku a pomôžte zachrániť partnera od mnohého utrpenia a katastrof v budúcnosti.

To znamená vytvorenie živobytia pozostalého, vymenovanie plnej moci, určenie príjemcu svojho dôchodkového sporenia a uvedenie mena partnera na všetky jednotlivé bankové účty.

Tieto opatrenia sú navrhnuté tak aby mal Váš patrner okamžitý prístup k peniazom a nemusí tak čakať mesiace na Váš majetok aby sa mohol usadiť.

Byť pripravený tiež znamená popozerať sa po vhodnom životnom sporení. Nerobíte to pre lepší spánok, ale je často lacnejšie kým ste mladý a zdravý. “Životné poistenie je pre pokrytie svojho partnera a detí, aby si mohli zachovať rovnaký životný štýl” hovorí Klontz. “V opačnom prípade môže Váš partner stratiť Vás a tiež aj strechu nad hlavou.”

Súvisiace: 7 výhovoriek s peniazmi, ktorými strácate Váš čas

Novomanželská chyba č. 7 : Neuznanie kultúrnej odlišnosti

Rovnakým spôsobom ako keď spomienky z detsva môžu formovať finančné správanie v dospelosti, môžu aj kultúrne odlišnosti ovplyvňovať myslenie ohľadom peňazí. Napríklad váš manžel vyrástol v kultúre kde je normálne finančne podporovať bezprostredne aj početnú rodinu.

“Čo je vhodné v jednej kultúre, nemusí byť aj v inej, a to môže spôsobiť konflikt.” Klontz hovorí,  “Tvoj brat potreboval 200 dolárov a Ty si mu ich len tak dal?” a manžel odpovie: “Samozrejme, prečo kvôli tomu blázniš?”  

Takže myslite, že o tomto je bod pochopiť navzájom normy a hodnoty na začiatku vzťahu. Tak môžete zistiť pokiaľ bude siahať hranica.

Novomanželská chyba č. 8 : Čakať na poslednú chvílu v rozhovore o platení daní

Teraz keď ste už manželia stav daňovej evidencie sa mení. Vysvetlenie: Akékoľvek otázky, ktoré ste vtedy mali možete mať teraz až dvakrát toľko. Zatiaľ čo väčšina manželov prechádza so slobodného stavu do manželského vypĺňajú dane spoločne. Nieje to len stav zmeny, je to tiež návod ako (a kedy) archivovať.

Možno budete o tom hovoriť s partnerom pár mesiacov vopred, aby ste vedeli aké faktory budú mať vplyv na vaše dane a to najmä váš prvý spoločný rok. Možno je niekto z vás na voľnej nohe a premýšľa o tom byť samostatne zárobkovo činná osoba. Aké zrážky môžete aj naďalej príjímať, keď sa stav príjmu v domácnosti zmenil?

Nezabudnite, že pre daňové účely ste považovaní za manželov od toho roku kedy ste sa zobrali. Ak ste sa zobrali 31. decembra 2013 tak ste považovaní za manželov celý daňový rok 2013.

Súvisiace: Vysvetlenie prečo dom nie je dobrou investíciou

K dispozícií je tiež otázka, čo robiť keď je partner typu, že “hneď v prvý možný deň platby je na pošte”. Ak plánujete robiť svoje dane hneď vo februári a vzali ste si niekoho kto je spontánny a robí ich až na poslednú chvíľu, možno sa budete chcieť dohodnúť na dátume niekde v strede a zapísať si ho do kalendára.

Preložila: Monika Vreteničková

Zdroj: TheGlobeAndMail

Facebook komentár