Centrálne banky po celom svete, počas posledných desiatich rokov vykonali určité bezprecedentné pohyby.

Federálny rezervný systém USA počas obdobia siedmich rokov držal úrokové sadzby na úrovni 0%.

Fed, Európska centrálna banka (ECB) a Centrálna Banka Japonska (BoJ) realizovali masívne kvantitatívne programy na zmiernenie.

A najnovšie sa BoJ a ECB pridali k tomu, čo bolo kedysi nemysliteľné: negatívne úrokové sadzby.

Súvisiace: Graf dňa: 6 rokov tlačenia peňazí od centrálnych bánk sveta

To všetko bolo vykonané s úmyslom udržať globálnu ekonomiku nad hladinou, v dôsledku globálnej finančnej krízy v roku 2008.

Ale podľa Davida Kellyho, ktorý je hlavným investičným analytikom pre fondy banky JPMorgan, namiesto toho aby svetovej ekonomike pomohli, jej všetky centrálne banky skôr ublížili.

Kelly ďalej uviedol: “Najviac neznesiteľným faktom je, že centrálne banky si myslia, že ovládajú svet a v skutočnosti, v tom absolútne zlyhali.”

Kelly poznamenal: “Je to naozaj prekvapujúce, že po 20 rokoch sa snažia nízkymi úrokovými sadzbami pomôcť ekonomike, no ale nedarí sa im a tak aktuálnu odpoveď realizujú v niečom podobnom – cez záporné úrokové sadzby,” … “V skutočnosti to môže byť pre ekonomiku naozaj nevhodné.”

Základnou myšlienkou je, že ak centrálne banky znížia sadzby ľudia začnú míňať úspory, pretože vklady v bankách prestávajú vynášať. Navyše by to malo zlacnieť požičiavanie peňazí, pretože úrokové sadzby sú v reakcií tlačené v smere nadol.

Namiesto toho si Kelly (na obrázku) mysli, že to spôsobuje ťažkosti vo forme trhových obáv a skreslení, ktoré brzdia ekonomickú aktivitu a tá je naozaj v úplne inom trende, ako počas predošlých stratégií uvoľnenej menovej politiky.

Najznámejšou (v negatívnom svetle) centrálnou bankou je podľa Kellyho Federálny rezervný systém, ktorý už počas histórie urobil hneď niekoľko prešľapov.

V Kellyho ideálnom svete by Federálny rezervný systém mal vrátiť sadzby fondov na 1%, čo signalizuje dôveru v trh a odklon od bezprecedentnej krízovej politiky.

Ale v súčasnosti je Kelly znepokojený zo stratégie Fedu, keďže nakoniec môže vo svojich krokoch opäť nasledovať BoJ a znížiť sadzby pod 0%.

Uviedol: “Obávam sa, že Fed bude v pokušení zrealizovať to isté.”

Súvisiace: Ako centrálne banky v roku 2014 zachránil svet (akciové trhy)

“Ekonomiky rastú najlepšie pri odobratí neistôt z rovnice a dokonca sa v poslednom období v omnoho väčšej miere prihliada na situáciu na trhoch.”

V súčasnosti je to podľa Kelly tak, že pokles na trhu a pretrvávajúce obavy z globálnych faktorov – najmä z Číny – oddialili ďalšie marcové zvýšenie sadzieb.

“Ak sa situácia na trhoch zhorší, príde k ďalšiemu oneskoreniu zvýšenia sadzieb do apríla alebo do júna.”

A pokiaľ ide o opäť o oddialenie nárastov sadzieb Fedu, z dôvodu nestálych trhoch, Kelly jednoducho povedal: “Jedná sa o nebezpečnú pascu, ktorá môže skončiť rozsiahlym prepadom”.

Zdroj: JPMorgan

Facebook komentár